Česká expedice jede zkoumat Ázerbájdžán, chce tam přilákat cyklisty z celého světa

Mongolsko, Nové Mexiko i Tachaj-wan. Cyklistické expedice Richarda Gasperottiho v obrazech
První expedice mířila v roce 2012 do Mongolska, konkrétně do pohoří Altaj.
Expedice cestuje speciálně upraveným minibusem Ford Econoliner, přezdívaným Darmožrout.
Součástí výprav je nejen hledání zajímavých cyklistických lokalit, ale i natáčení dokumentu, který zachycuje místní krajinu, obyvatele a zvyky.
Místa, která Richard Gasperotti se svým týmem objevuje, se stávají lákadlem pro cyklisty z celého světa i díky prestižnímu cyklistickému webovému magazínu Pinkbike, který reportáže z cest publikuje.
Foto: Adam Maršál
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 4. 2017 9:15
Český biker Richard Gasperotti má už za sebou několik dobrodružných výprav, na kterých zkoumal cyklistické možnosti více či méně neprobádaných zemí. Začal v Mongolsku a pokračoval v řadě dalších lokalit. Právě teď dokončuje poslední přípravy na expedici do Ázerbájdžánu. "Chceme podpořit rozvoj cyklistiky i tamní turistiku," říká cyklista, jehož tým z každé expedice natáčí filmový dokument a píše o ní na nejsledovanější server o horských kolech a akčních disciplínách pinkbike.com.

"Budeme vyrážet okolo 19. května," říká Richard Gasperotti, který patří k legendám české horské cyklistiky (je to nejznámější český freerider a do povědomí se zapsal i světovým rychlostním rekordem na kole taženém motocyklem). "Lokalit, které jsou ještě nepoznané a nabízejí nové zajímavé terény na světě ubývá, proto Ázerbájdžán," vysvětluje výběr cíle pro expedici.

Tým, který vyráží na výpravu, z ní zpracuje krátký dokument a publikuje své zážitky a objevená místa na serveru pinkbike.com, který patří mezi horskými cyklisty a freeridery k nejsledovanějším na světě. "Sledují ho miliony lidí a ti se pak dozvědí, že existuje nějaká země nebo lokalita, která je zajímavá z hlediska ježdění na kole," říká český cyklista. Dokument se nezaměřuje jen na možnosti pro cyklisty, mapuje i památky a kulturu navštívené země.

Z první expedice do Mongolska vznikl oceňovaný cestovatelský filmový dokument
Z první expedice do Mongolska vznikl oceňovaný cestovatelský filmový dokument | Foto: Adam Maršál

Expedice Zam se zrodily v roce 2012, kdy čtyřčlenná skupina, která funguje dodneška, vyrazila do Mongolska. Tým tvoří feerider Richard Gasperotti, fotograf a reportér Adam Maršál, kameraman Martin Smolík, řidič Lukáš Jusko a jejich Darmožrout (pro expediční potřeby upravený sedmilitrový desetiválec Ford Econoline, který dříve sloužil jako malý autobus).

"Tehdy jsme jeli po vlastní ose do Mongolska, a já jsem byl první freerider, který jezdil na horském kole v pohoří Altaj," říká Richard Gasperotti. Z expedice vznikl filmový dokument, který pak získal ocenění v celosvětové soutěži outdoorových filmů.

"Na pátém místě hned za námi byl Felix Baumgartner - chlapík, co skočil na padáku ze stratosféry. Což bylo pro bandu pankáčů, jako jsme my, docela dobrý," směje se český cyklista, známý pod přezdívkou Gaspi. Video se stalo v podstatě vodítkem pro všechny, kdo se chtěli do Altaje vydat na kole. "Místní bikeři se o něj opírají dodneška a ještě teď mi od nich chodí zprávy, že je to pořád super," říká.

Další expedice mířila do Nového Mexika. Původně to mělo být Mexiko, ale kvůli potyčkám kartelů u hranic z toho sešlo. V Novém Mexiku, kde byla horská cyklistika velmi regulovaná, pak česká výprava rozpohybovala diskuse o možnostech budování nových trailů (stezek).

Nové Mexiko. Tak vypadá cyklistické setkání s kaktusem.
Nové Mexiko. Tak vypadá cyklistické setkání s kaktusem. | Foto: Adam Maršál

Třetí expedice Zam si dala za cíl představit bikerům Českou republiku a Richard Gasperotti si k tomu přizval Goffa Guleviche, což je Kanaďan, který patří mezi deset nejlepších freeriderů na světě.

Další Zam mířil na Sardínii, kde se turistický ruch zaměřený na horská kola teprve začínal rozvíjet. "Setkali jsme se s místními cyklisty i se zástupci úřadů. Zase odtud vznikl dokument a i díky němu pak místní kluci dostali z Evropské unie dotaci na kola pro půjčovny a na průvodcovskou činnost. Začali dokonce objíždět školy a učit děti techniku jízdy na kole," říká cyklista.

Richard Gasperotti (39) je legendární postava české horské cyklistiky a zvláště freeridu.
Richard Gasperotti (39) je legendární postava české horské cyklistiky a zvláště freeridu. | Foto: Adam Maršál

Loni česká parta jezdila na Taiwanu, kde sice vyrábějí kola pro celý svět, ale horská cyklistika tam byla také v plenkách. "Iniciativa lidí, kteří tam jezdí, byla neskutečná, nikdy jsem neviděl takovou radost z jízdy jako u těch kluků, když si udělali dvě klopenky a tři skoky," říká Richard Gasperotti.

Přestože český jezdec sjíždí v dokumentu poměrně obtížné pasáže, nikdy nejde do maximálního rizika. "To ani nemůžeme, vždyť třeba v Mongolsku byla nejbližší nemocnice tisíc kilometrů daleko, nebyla tam mobilní síť a spojení se světem zajišťoval jen satelitní telefon," říká. Občas se ale problémy stejně vyskytnou. Třeba když se v jejich Darmožroutovi vybila hluboko v horách baterka. Nakonec si poradili stylem všeuměla MacGyvera (hrdina amerického seriálu). "Spojili jsme dvě baterie z dronů, připojili k baterce v autě. Zakouřilo se z nich, ale Darmožrout naskočil," popisuje biker.

Na snímky z předchozích expedic se můžete podívat v galerii u tohoto článku.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy