Bláznivá rychlost: 167 km/h na standardním horském kole. Nový rekord Markuse Stöckla

Podívejte se na snímky a video, jak vznikl nový rychlostní rekord. Video je na konci galerie.
Markus Stöckl je zkušený rakouský jezdec. Kolo bylo standardní, oblek speciálně vyvinutý pro rekordní jízdu.
Takto jezdec slavil v cíli svůj nový rekord.
Přestože jízda trvala jen kolem 11 sekund, byla nesmírně namáhavá a puls sportovce vylétl na 170 tepů za minutu.
Záznam, který potvrzuje dosaženou rychlost.
Foto: Philip Platzer / Red Bull Content Pool
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
9. 2. 2017 14:12
Rakouskému jezdci Markusi Stöcklovi občas říkají „šílený Max“. A něco na té přezdívce bude. Na standardním horském kole totiž dosáhl ve sjezdu rychlosti přes 167 kilometrů v hodině, a to na kamenitém svahu v chilské poušti Atacama.

Markus „Mad Max“ Stöckl to plánoval celé dva roky. Chtěl se vrátit do rekordních tabulek jako člověk, který je nejrychlejší na světě na standardním horském kole.  A nakonec se mu to podařilo. Na poušti Atacama v Chile dosáhl ve sjezdu rychlosti 167,6 km/h.

To všechno na kole, které mělo všechny díly naprosto standardní – tak, jak je můžete koupit v obchodě.

Rakouský cyklista Stöckl není v zápisech do rekordních tabulek žádný nováček, poprvé se tam objevil už v roce 1999. Třiačtyřicetiletý jezdec dosáhl nového rekordu na bezejmenné hoře v poušti Atacama, která měla pro něj ideální sklon svahu: 45 stupňů. Během rekordního pokusu se závodníkův srdeční tep dostal až na 170 úderů za minutu.

Krátce po překonání rekordu řekl: „Bylo to obtížné, protože svah je kamenitý a trochu jsem ztratil na startu. Ale byla to velká zábava.“ Ale ještě napínavější než rekordní pokus byla dvouletá příprava tohoto projektu. „Celé to bylo velké dobrodružství,“ řekl Stöckl.

Zatímco kolo bylo standardní, jezdcův oblek byl speciálně navržen pro rekordní jízdu. A helmy měl jezdec na sobě dokonce dvě. Jednu standardní a přes ni ještě aerodynamickou.To vše bylo podrobně testováno v aerodynamickém tunelu.

„Na kole jsou jen naprosto běžné součástky, které si můžete koupit,“ řekl Stöckl. „Samozřejmě je to špičkové kolo a ty díly patří k tomu nejlepšímu, co lze sehnat, ale nic nebylo vyrobeno speciálně a na míru,“ dodal.

„Když překročíte rychlost 160 km/h, každý kilometr navíc už vyžaduje obrovské úsilí a soustředění. Pokud byste si chtěli představit, jaké síly na člověka působí, vybavte si, co by se dělo, kdybyste ve 160 km/h vystrčili v autě ruku z okna. Je to fyzicky opravdu namáhavé,“ konstatoval závodník.

Rekordní jízda se uskutečnila v prosinci, Red Bull, který za pokusem stojí, však detaily, video a fotografie z rekordního pokusu zveřejnil až nyní.

Rekord na speciálním horském kole, které není běžně dostupné v obchodní síti,  drží Eric Barone (223.2 km/h). 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy