Bláznivá rychlost: 167 km/h na standardním horském kole. Nový rekord Markuse Stöckla

Podívejte se na snímky a video, jak vznikl nový rychlostní rekord. Video je na konci galerie.
Markus Stöckl je zkušený rakouský jezdec. Kolo bylo standardní, oblek speciálně vyvinutý pro rekordní jízdu.
Takto jezdec slavil v cíli svůj nový rekord.
Přestože jízda trvala jen kolem 11 sekund, byla nesmírně namáhavá a puls sportovce vylétl na 170 tepů za minutu.
Záznam, který potvrzuje dosaženou rychlost.
Foto: Philip Platzer / Red Bull Content Pool
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
9. 2. 2017 14:12
Rakouskému jezdci Markusi Stöcklovi občas říkají „šílený Max“. A něco na té přezdívce bude. Na standardním horském kole totiž dosáhl ve sjezdu rychlosti přes 167 kilometrů v hodině, a to na kamenitém svahu v chilské poušti Atacama.

Markus „Mad Max“ Stöckl to plánoval celé dva roky. Chtěl se vrátit do rekordních tabulek jako člověk, který je nejrychlejší na světě na standardním horském kole.  A nakonec se mu to podařilo. Na poušti Atacama v Chile dosáhl ve sjezdu rychlosti 167,6 km/h.

To všechno na kole, které mělo všechny díly naprosto standardní – tak, jak je můžete koupit v obchodě.

Rakouský cyklista Stöckl není v zápisech do rekordních tabulek žádný nováček, poprvé se tam objevil už v roce 1999. Třiačtyřicetiletý jezdec dosáhl nového rekordu na bezejmenné hoře v poušti Atacama, která měla pro něj ideální sklon svahu: 45 stupňů. Během rekordního pokusu se závodníkův srdeční tep dostal až na 170 úderů za minutu.

Krátce po překonání rekordu řekl: „Bylo to obtížné, protože svah je kamenitý a trochu jsem ztratil na startu. Ale byla to velká zábava.“ Ale ještě napínavější než rekordní pokus byla dvouletá příprava tohoto projektu. „Celé to bylo velké dobrodružství,“ řekl Stöckl.

Zatímco kolo bylo standardní, jezdcův oblek byl speciálně navržen pro rekordní jízdu. A helmy měl jezdec na sobě dokonce dvě. Jednu standardní a přes ni ještě aerodynamickou.To vše bylo podrobně testováno v aerodynamickém tunelu.

„Na kole jsou jen naprosto běžné součástky, které si můžete koupit,“ řekl Stöckl. „Samozřejmě je to špičkové kolo a ty díly patří k tomu nejlepšímu, co lze sehnat, ale nic nebylo vyrobeno speciálně a na míru,“ dodal.

„Když překročíte rychlost 160 km/h, každý kilometr navíc už vyžaduje obrovské úsilí a soustředění. Pokud byste si chtěli představit, jaké síly na člověka působí, vybavte si, co by se dělo, kdybyste ve 160 km/h vystrčili v autě ruku z okna. Je to fyzicky opravdu namáhavé,“ konstatoval závodník.

Rekordní jízda se uskutečnila v prosinci, Red Bull, který za pokusem stojí, však detaily, video a fotografie z rekordního pokusu zveřejnil až nyní.

Rekord na speciálním horském kole, které není běžně dostupné v obchodní síti,  drží Eric Barone (223.2 km/h). 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy