Bláznivá rychlost: 167 km/h na standardním horském kole. Nový rekord Markuse Stöckla

Podívejte se na snímky a video, jak vznikl nový rychlostní rekord. Video je na konci galerie.
Markus Stöckl je zkušený rakouský jezdec. Kolo bylo standardní, oblek speciálně vyvinutý pro rekordní jízdu.
Takto jezdec slavil v cíli svůj nový rekord.
Přestože jízda trvala jen kolem 11 sekund, byla nesmírně namáhavá a puls sportovce vylétl na 170 tepů za minutu.
Záznam, který potvrzuje dosaženou rychlost.
Foto: Philip Platzer / Red Bull Content Pool
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
9. 2. 2017 14:12
Rakouskému jezdci Markusi Stöcklovi občas říkají „šílený Max“. A něco na té přezdívce bude. Na standardním horském kole totiž dosáhl ve sjezdu rychlosti přes 167 kilometrů v hodině, a to na kamenitém svahu v chilské poušti Atacama.

Markus „Mad Max“ Stöckl to plánoval celé dva roky. Chtěl se vrátit do rekordních tabulek jako člověk, který je nejrychlejší na světě na standardním horském kole.  A nakonec se mu to podařilo. Na poušti Atacama v Chile dosáhl ve sjezdu rychlosti 167,6 km/h.

To všechno na kole, které mělo všechny díly naprosto standardní – tak, jak je můžete koupit v obchodě.

Rakouský cyklista Stöckl není v zápisech do rekordních tabulek žádný nováček, poprvé se tam objevil už v roce 1999. Třiačtyřicetiletý jezdec dosáhl nového rekordu na bezejmenné hoře v poušti Atacama, která měla pro něj ideální sklon svahu: 45 stupňů. Během rekordního pokusu se závodníkův srdeční tep dostal až na 170 úderů za minutu.

Krátce po překonání rekordu řekl: „Bylo to obtížné, protože svah je kamenitý a trochu jsem ztratil na startu. Ale byla to velká zábava.“ Ale ještě napínavější než rekordní pokus byla dvouletá příprava tohoto projektu. „Celé to bylo velké dobrodružství,“ řekl Stöckl.

Zatímco kolo bylo standardní, jezdcův oblek byl speciálně navržen pro rekordní jízdu. A helmy měl jezdec na sobě dokonce dvě. Jednu standardní a přes ni ještě aerodynamickou.To vše bylo podrobně testováno v aerodynamickém tunelu.

„Na kole jsou jen naprosto běžné součástky, které si můžete koupit,“ řekl Stöckl. „Samozřejmě je to špičkové kolo a ty díly patří k tomu nejlepšímu, co lze sehnat, ale nic nebylo vyrobeno speciálně a na míru,“ dodal.

„Když překročíte rychlost 160 km/h, každý kilometr navíc už vyžaduje obrovské úsilí a soustředění. Pokud byste si chtěli představit, jaké síly na člověka působí, vybavte si, co by se dělo, kdybyste ve 160 km/h vystrčili v autě ruku z okna. Je to fyzicky opravdu namáhavé,“ konstatoval závodník.

Rekordní jízda se uskutečnila v prosinci, Red Bull, který za pokusem stojí, však detaily, video a fotografie z rekordního pokusu zveřejnil až nyní.

Rekord na speciálním horském kole, které není běžně dostupné v obchodní síti,  drží Eric Barone (223.2 km/h). 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 47 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy