Šílené nápady našich cyklopradědů. Co si nechali patentovat před rokem 1890?

Jeden podivuhodných cyklistických patentů z dávných časů.
U tohoto vynálezu máme vážné obavy, že pohon obstarávali psi, a nikoliv jejich paní. Autorem byl H. C. Mey. Patent má číslo 109 614 a je z roku 1870.
Výška tohoto gigantického velocipedu by přesáhla dva metry, o délce nemluvě. B. Smith, patent č. 249 207, rok 1881.
Boltonův stroj (bez data). Chlapík, který ho uváděl do pohybu, by se nejspíš pěkně nadřel.
Tihle hoši asi daleko nedojeli. Ale jako trénink dobré. Projekt pánů Sturdyho a Younga. Patent č. 89 700 z roku 1869.
Foto: Robert P. Scott, Cycling Art, Energy and Locomotion 1889
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 24. 2. 2017 17:52
Letos uplyne 200 let od okamžiku, kdy Karl Drais vynalezl své dvoukolové odrážedlo zvané draisina. Společně s ní se zrodilo i jízdní kolo, které se z draisiny brzy vyvinulo. K dnešním bicyklům však zbývalo ujít ještě dlouhou vývojovou cestu, lemovanou spoustou pověstných "slepých uliček". Pojďte se podívat, jak některé z nich vypadaly.

Velmi zajímavý pohled na cyklistické patenty dávné minulosti přináší kniha Cycling Art, Energy and Locomotion, kterou v roce 1889 sepsal Robert P. Scott. Výpravná publikace, která na mnoha ilustracích zachycuje podivuhodné nápady našich pradědů, vyšla v USA (konkrétně ve Filadelfii).  

Vynálezci zmiňovaní v tomto stěžejním díle by však neměli na co navazovat, nebýt Karla Friedricha Christiana Ludwiga svobodného pána Draise von Sauerbronn. Tento německý lesník a vynálezce totiž v roce 1817 sestrojil odrážedlo zvané draisina, což byl přímý předek bicyklu. V červnu 1817 ho Drais předvedl v Mannheimu - on sám ovšem říkal svému objevu laufmaschine, tedy běhací stroj. 

Zbývalo už jen vybavit odrážedlo pedály a zrodilo se kolo - ale trvalo ještě pěkných pár let, než se zformovalo do dnešní podoby. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy