Šílené nápady našich cyklopradědů. Co si nechali patentovat před rokem 1890?

Jeden podivuhodných cyklistických patentů z dávných časů.
U tohoto vynálezu máme vážné obavy, že pohon obstarávali psi, a nikoliv jejich paní. Autorem byl H. C. Mey. Patent má číslo 109 614 a je z roku 1870.
Výška tohoto gigantického velocipedu by přesáhla dva metry, o délce nemluvě. B. Smith, patent č. 249 207, rok 1881.
Boltonův stroj (bez data). Chlapík, který ho uváděl do pohybu, by se nejspíš pěkně nadřel.
Tihle hoši asi daleko nedojeli. Ale jako trénink dobré. Projekt pánů Sturdyho a Younga. Patent č. 89 700 z roku 1869.
Foto: Robert P. Scott, Cycling Art, Energy and Locomotion 1889
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 24. 2. 2017 17:52
Letos uplyne 200 let od okamžiku, kdy Karl Drais vynalezl své dvoukolové odrážedlo zvané draisina. Společně s ní se zrodilo i jízdní kolo, které se z draisiny brzy vyvinulo. K dnešním bicyklům však zbývalo ujít ještě dlouhou vývojovou cestu, lemovanou spoustou pověstných "slepých uliček". Pojďte se podívat, jak některé z nich vypadaly.

Velmi zajímavý pohled na cyklistické patenty dávné minulosti přináší kniha Cycling Art, Energy and Locomotion, kterou v roce 1889 sepsal Robert P. Scott. Výpravná publikace, která na mnoha ilustracích zachycuje podivuhodné nápady našich pradědů, vyšla v USA (konkrétně ve Filadelfii).  

Vynálezci zmiňovaní v tomto stěžejním díle by však neměli na co navazovat, nebýt Karla Friedricha Christiana Ludwiga svobodného pána Draise von Sauerbronn. Tento německý lesník a vynálezce totiž v roce 1817 sestrojil odrážedlo zvané draisina, což byl přímý předek bicyklu. V červnu 1817 ho Drais předvedl v Mannheimu - on sám ovšem říkal svému objevu laufmaschine, tedy běhací stroj. 

Zbývalo už jen vybavit odrážedlo pedály a zrodilo se kolo - ale trvalo ještě pěkných pár let, než se zformovalo do dnešní podoby. 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Šéf německého fotbalu Keller kvůli výrokům s nacistickým podtextem rezignoval

Prezident Německého fotbalového svazu (DFB) Fritz Keller dnes podle očekávání rezignoval na svou funkci. Čtyřiašedesátiletý funkcionář tak učinil kvůli skandálu, kdy svého viceprezidenta Rainera Kocha přirovnal v dubnu k nacistickému soudci Rolandu Freislerovi. Ten za vlády Adolfa Hitlera poslal mnoho odpůrců režimu na smrt. Koch a druhý místopředseda Peter Peters by měli vedení svazu dočasně převzít do příštího roku, než bude zvoleno nové vedení.

Keller vedl svaz jako 13. prezident a úřad zastával jen 598 dní. Jeho působení bylo od začátku poznamenáno pokračujícím bojem o moc v rozděleném vedení. Kvůli pozdějším výrokům na Kochovu adresu se pak i on sám ocitl pod palbou kritiky.

Z tohoto důvodu se stal též prvním prezidentem DFB, který stanul před disciplinární komisí své asociace. Její verdikt se očekává v dalších dnech. Vedle Kellera by měl svaz opustit i jeho rival a generální tajemník Friedrich Curtius, jemuž má být ukončena smlouva. Pokladník Stephan Osnabrügge chce zůstat ve funkci pouze do dalších voleb.

Německý fotbalový svaz je s více než 7 miliony registrovaných členů největší federací jednoho sportu na světě. Od aféry s přidělením mistrovství světa 2006 se DFB nachází v krizovém módu. Předchozí dva šéfové Wolfgang Niersbach a Reinhard Grindel museli svou pozici předčasně opustit a od Kellera se očekávalo, že situaci zklidní. Místo toho však před vypršením mandátu ve funkci skončil i on.

před 35 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy