Cyklo

Legendární cyklista Merckx byl propuštěn z nemocnice

Pětinásobný vítěz Tour de France Eddy Merckx byl necelý týden po nedělní nehodě při cyklistické vyjížďce s přáteli propuštěn z nemocnice. Legendární Belgičan skončil po pádu se zraněním hlavy na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Dendermonde poblíž Gentu.

Po sérii vyšetření byl čtyřiasedmdesátiletý Merckx v týdnu předložen na normální oddělení a v pátek byl propuštěn do domácího ošetřování. "Je šťastný, že mohl jet domů. Vždycky je to lepší doma než v nemocnici, i když tam měl skvělou péči," řekla listu Het Nieuwsblad Merckxova manželka Claudine.

Merckx je považován za nejúspěšnějšího cyklistu historie, vedle Tour vyhrál pětkrát i Giro d'Italia, má triumf z Vuelty a 19 vítězství na takzvaných cyklistických "Monumentech".

Déšť v Anglii přece nepřekvapí, říká Tesař. MS cyklistů bavilo, ale mělo svou kaňku

Déšť, chlad a vítr provázely cyklistický šampionát v Yorkshiru. Nejen strhující závod mužů hodnotí Lubor Tesař, bronzový medailista z MS 1993.

Junior Bouček skončil na MS devátý, silniční závod vyhrál Simmons

Americký cyklista Quinn Simmons se stal juniorským mistrem světa v silničním závodu. Cílem 148,1 dlouhé trati z Richmondu do Harrogate projel po dlouhém úniku osamoceně s náskokem 56 sekund před Italem Alessiem Martinellim. O zatím suverénně nejlepší český výsledek na šampionátu v Británii se postaral na devátém místě Jakub Bouček.

Osmnáctiletému Simmonsovi unikla medaile v pondělní časovce juniorů, kde ho na čtvrtém místě dělilo od bronzu sedm sekund. Pro zlato si dnes dojel po sólojízdě dlouhé přes 30 kilometrů a stal se mezi juniory prvním americkým šampionem od roku 1991. "Neřekl bych, že jsem to tušil, ale z téhle trati jsem měl velmi dobrý pocit. V časovce jsem neměl takové nohy, jaké bych si představoval, takže to byla extra motivace na tohle," řekl Simmons.

Mladí jezdci USA získali na MS medaili naposledy v roce 1994 a dnes slavili hned dvě. Bronz totiž vybojoval Magnus Sheffield, který byl nejrychlejší ve čtyřčlenné skupině pronásledovatelů 37 sekund za Martinellim. "Měl jsem dnes za sebou silný tým. Všem těm klukům musím hrozně poděkovat. Prakticky od nultého kilometru byli v čele, Magnus to perfektně připravil, a když pak dosprintoval třetí, tak to byl pro Ameriku perfektní den," dodal Simmons.

V další desetičlenné skupině o 12 sekund později protnul cíl jako třetí osmnáctiletý Bouček. Výrazně si tak polepšil oproti 69. místu z loňského mistrovství světa v Innsbrucku, na vítěze ztratil minutu a 45 sekund. "Vydal ze sebe v závěru všechno. Američané ale dnes měli opravdu silný tým," konstatoval reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Do první dvacítky se vešel na 19. pozici také Pavel Bittner, který měl více než dvouminutové manko. Během závodu byl spolu s oběma americkými medailisty v úniku pěti jezdců, z něhož pak nezadržitelně nastoupil Simmons.

"Pavel předvedl fantastický výkon. Je v kategorii juniorů prvním rokem a dokázal zachytit důležitý moment závodu a reálně bojoval o medaili," prohlásil Konečný. "S výkonem našich kluků jsem moc spokojený. Splnili, co jsme si domluvili, všichni udělali maximum a byli vidět," dodal.

S velkou ztrátou dorazili do cíle 50. Bruno Stoček a 59. Jakub Ťoupalík. Mathias Vacek závod nedokončil.

Místo útoku na desítku se Otruba koupal v kaluži. Měli jsme o ní vědět, zlobil se

Cyklistické MS v hrabství Yorkshire se při časovce mužů do 23 let změnilo ve vodní sport. Doplatil na to i Jakub Otruba při pádu v hluboké kaluži.
Froome chodí o berlích, ale už trénuje. Závodit chce ještě letos v Japonsku

Ačkoli hvězdný cyklista Chris Froome po hrůzném červnovém pádu a několika zlomeninách stále chodí o berlích, chce závodit ještě v tomto roce.
Velká premiéra. Kulhavý zahájí MS horských kol v závodě na elektrokole

Závodem štafet odstartuje ve středu MS horských kol v Kanadě. Hned poté přijde na řadu velká premiéra na vrcholné akci, závod na elektrokolech.
Jakobsen porazil na Vueltě ve spurtu Bennetta, pro Kruijswijka závod skončil

Nizozemec Fabio Jakobsen vyhrál na Vueltě sprinterský dojezd čtvrté etapy a v těsném souboji překazil double pondělnímu vítězi Samu Bennettovi.
Druhou etapu Vuelty vyhrál po sólovém úniku Quintana, novým lídrem je Roche

Jediný český účastník Zdeněk Štybar dojel dvacátý se ztrátou 1:36 minuty a v celkovém pořadí, jež však není jeho cílem, klesl na 19. pozici.
Elitní spurtér Petacchi dostal zpětně za krevní doping dvouletý trest

45letý bývalý elitní spurtér během kariéry vybojoval mimo jiné 22 etapových vítězství na Giru. Doping mu pomáhal údajně v letech 2012 a 2013.
Svět cyklistiky truchlí. Zemřel vítěz všech tří Grand Tours Ital Gimondi

Felice Gimondi byl trojnásobným vítězem Gira. Jednou ovládl také Tour de France a Vueltu. Podle italských médií ho při koupání postihl infarkt.
Štybar na Binck Bank Tour pomohl Hodegovi porazit ve finiši Bennetta

S pomocí Zdeňka Štybara vyhrál kolumbijský cyklista Álvaro Hodeg v hromadném spurtu pátou etapu závodu Binck Bank Tour.
Brodění sněhem, vedra v poušti. Marvanová a Záviška prožili extrémní líbánky na kole

Povodně, sněhové závěje nebo týdny ve vyprahlé poušti. Markéta Marvanová a Adam Záviška dokončili v USA nejdelší závod světa na horských kolech.
Boj o pokračování národní euforie a příležitost k útokům. Tour míří na Tourmalet

Převlékání žlutého dresu, nebo další stupeň francouzského šílenství? Alaphilippe bude hájit náskok při třetím dojezdu na Tourmalet v historii.
Energie žlutého dresu. Alaphilippe šokoval favority v časovce a dál vede Tour

Francouz Julian Alaphilippe ovládl dnešní časovku jednotlivců na Tour de France a po 13. etapě si upevnil pozici v čele průběžného pořadí.
Francie z něj šílí, ale Alaphilippe Tour nevyhraje, říká Tesař. Alespoň ne letos

Julian Alaphilippe si podmanil Francii. Cyklističtí fanoušci obdivují jeho úžasnou formu a konstantní výkony. Ale mohl by někdy vyhrát celou Tour?
Planina krásných dívek, první velká bitva. Tour začne na sto procent, věští Thomas

Tour poprvé zavítá do hor, šestá etapa by měla oddělit zrno od plev. Těžká stoupání na trase z Mylhúz do pohoří Vogézy napoví o šancích favoritů.
Týmovou časovku na Tour ovládla stáj Jumbo-Visma. Teunissen zůstává ve žlutém

Tým Jumbo-Visma dojel do cíle pod Atomiem o 20 sekund rychleji než Ineos. Stáj Dimension Data s Romanem Kreuzigerem ztratila skoro minutu.