Skvělý sex neznamená vždy skvělý vztah: Sokol režíruje Lettse v Činoherním klubu

Marie Reslová Marie Reslová
26. 11. 2021 12:36
„Hrdinou“ novinky amerického dramatika Tracyho Lettse nazvané Linda Vista je rozvedený chlápek v nejlepších letech. Jeho citové i existenciální zmatky, stejně jako brilantní konverzační přestřelky, spolehlivě baví publikum. Hru v režii Ondřeje Sokola uvádí pražský Činoherní klub.

Wheeler po rozvodu přespával v garáži, teď se konečně nastěhoval do bytu v komplexu Linda Vista a začíná se rozhlížet po nové partnerce. V obchodě s fotoaparáty, kde pracuje, oťukává kolegyni. V baru potkává sexy vietnamskou sousedku. A přítel Paul, respektive jeho žena Margaret, mu dohazují kamarádku, jíž nevyšel vztah.

Tápajícího milovníka, který balí holky na své outsiderství, sarkastický humor a mudrování o filmu i současném světě řítícím se do záhuby, hraje pětačtyřicetiletý Vasil Fridrich. Dokonale vystihuje věčně nedospělého muže vyvolávajícího pocit, že potřebuje zachránit. Image neohrabaného medvídka umí dobře prodat, a tak se ho vždy někdo ujme.

Sympatická, ale nejistá Jules, která se živí koučováním, na to ovšem šeredně doplatí. Markéta Stehlíková ukazuje obě stránky její povahy: ještě dívčí spontaneitu a upřímnost, ale také iritující "profesionální" laskavost a nutkavou potřebu poskytovat nevyžádané poradenství.

Naopak Minnie, vietnamské děvče odvedle, Wheelerovi pěkně zatopí. Ha Thanh Špetlíková roli postavila na kontrastu oprsklé kočičky, která neváhá zatnout drápy, a přítulného mazlíka. Na škále od roztomilé panenky k vulgární děvce je dokonalá.

Dobře sehraný tým

Dalibor Gondík hraje trpělivého a férového Paula, manžela dominantní Margaret, kterou kamarádovi Wheelerovi kdysi přebral. Lucie Žáčková našla pro toxicitu téhle postavy nečekané odstíny.

Malou úlohu Wheelerova šéfa, jenž nezvládá svou sexualitu a závislost na matce, si do nejmenších nechutných detailů vypiplal Ondřej Malý. A postava kolegyně Anity, fajn holky, která by ráda studovala, ale moc neví co, připadla Sandře Černodrinské.

Typově výstižné obsazení, ještě nenásilně podtržené kostýmy Kataríny Hollé, je předností Sokolovy inscenace. Není proto problém uvěřit někdy i bizarní chemii milostných vztahů, o něž se hra opírá. A byť spolu někteří stojí na scéně poprvé, působí jako dobře sehraný tým.

Sokol je nejsilnější ve vedení herců. Uvěřitelně a zábavně staví situace s vytříbeným smyslem pro absurditu, ironii a konkrétní detail. Jako třeba ve scéně z karaoke baru, kdy se postavy přeřvávají na pozadí hlasité hudby.

Vasil Fridrich jako Wheeler, Dalibor Gondík coby Paul, Lucie Žáčková v roli Margaret a Markéta Stehlíková jako Jules.
Vasil Fridrich jako Wheeler, Dalibor Gondík coby Paul, Lucie Žáčková v roli Margaret a Markéta Stehlíková jako Jules. | Foto: Činoherní klub

Příliš dlouhá komedie

Texty šestapadesátiletého Američana Tracyho Lettse si česká divadla oblíbila. Černá komedie Zabiják Joe, která u nás otvírala dveře takzvané cool dramatice, měla premiéru roku 1996 právě v Činoherním klubu. Hra Srpen v zemi indiánů byla poprvé k vidění na jevišti Stavovského divadla v roce 2009 poté, co za ni autor získal Pulitzerovou cenu. A obě se na zdejší scény mnohokrát vrátily.

Čtyři roky starou "komedii pro dospělé" Linda Vista, kterou zdobí především zručně a autenticky napsané dialogy, Letts vytvořil dva roky po padesátce. Je zřejmé, že svému hrdinovi dobře rozumí. K říjnovým padesátinám si pak režii Lindy Vista nadělil Ondřej Sokol. "V první řadě je jisté, že mi velmi konvenuje hlavní hrdina mého věku a jeho dětinská snaha skrýt za ironií a sarkasmem zoufalou touhu alespoň minimálně odhalit smysl života," řekl režisér.

Vasil Fridrich jako Wheeler a Ha Thanh Špetlíková v roli Minnie.
Vasil Fridrich jako Wheeler a Ha Thanh Špetlíková v roli Minnie. | Foto: Činoherní klub

Z inscenace je zřejmé, že Wheelerovi drží palce. Mudrování chlápka, co mu v padesáti došlo, že skvělý sex vždycky neznamená skvělý vztah, ale možná Sokol bere příliš vážně. Letts napsal především zábavný kus, kterému by víc slušel odstup a svižné tempo než empatické hledání hlubšího významu.

Zatímco ve hře Srpen v zemi indiánů autor ukazuje lidské povahy a osudy se symbolickým přesahem a v kontextu společenské proměny státu Oklahoma, Linda Vista odkazuje k současnosti spíše vtipnými bonmoty než zásadními úvahami.

Kromě odlehčení příliš sentimentálního konce by inscenaci prospělo i zkrácení. Rozvíjení Lettsových dobře napsaných dialogů je lákavé a herci jsou v něm dobří, ale více než tříhodinová délka u komedie tohoto typu nedává smysl.

Zbytečně mnoho času zaberou i neústrojně organizované přestavby mezi výstupy, během nichž se na malinkém jevišti Činoherního klubu stěhují velké kusy nábytku. Zpočátku efektním projekcím v půli inscenace dochází dech a promítací plátno na jevišti už jen překáží.

Tracy Letts: Linda Vista

Režie: Ondřej Sokol
Činoherní klub, Praha, premiéra 21. listopadu, reprízy 26. a 27. listopadu a znovu 19. a 21. prosince.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy