13 tipů, jak si nezkazit dovolenou snů. Pozor na víza, pojištění i zvyky místních

Matouš Vinš
26. 11. 2018 9:20
První velká cesta za hranice Česka nebo Evropy s sebou přináší spoustu otázek. Jaké peníze si mám vyměnit? Které očkování budu potřebovat? Co si mám zabalit, a bez čeho se naopak obejdu? Ať už se chystáte na měsíc, nebo třeba na neurčito, máme pro vás několik praktických tipů, které se budou hodit při přípravách i na samotné cestě. Jejich autorem je ostřílený český digitální nomád Matouš Vinš. Ten v roce 2015 sepsal společně s cestovatelem Petrem Novákem knihu Travel Bible. V listopadu vyšlo její aktualizované vydání.
Matouš Vinš
Matouš Vinš | Foto: Archiv Matouše Vinše

Co ověřit před odletem s dostatečným předstihem

Většina záležitostí se dá vyřešit i na poslední chvíli. Last-minute letenky na dlouhé lety sice bývají celkem drahé, ale pořád to není žádná tragédie. Následujících několik věcí ale rozhodně neodkládejte a řešte je ideálně ještě dřív, než nakoupíte letenky.

V první řadě myslete na víza. Český pas sice patří mezi nejlepší na světě, ale zemí, kam vás bez víza nepustí, zůstává stále hodně. Obzvlášť pokud v nich budete chtít zůstat déle než 30 dní. A vyřídit některá víza může trvat i déle než měsíc, nehledě na to, že občas budete muset zajet na nejbližší ambasádu mimo Českou republiku nebo také vízum vůbec nemusíte dostat.

Informace o jednotlivých povinnostech si vždy ověřte na webu dané ambasády, například v Africe se podmínky celkem často mění. Ověřte si také, jestli nebudete potřebovat očkování.

V neposlední řadě si také zjistěte, jestli náhodou v době vašeho příletu či plánovaných přesunů nejsou v dané zemi významné státní svátky, případně jak hodně je ovlivňují velké dovolené v rámci Vánoc, Velikonoc a čínského Nového roku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy