13 tipů, jak si nezkazit dovolenou snů. Pozor na víza, pojištění i zvyky místních

Matouš Vinš
26. 11. 2018 9:20
První velká cesta za hranice Česka nebo Evropy s sebou přináší spoustu otázek. Jaké peníze si mám vyměnit? Které očkování budu potřebovat? Co si mám zabalit, a bez čeho se naopak obejdu? Ať už se chystáte na měsíc, nebo třeba na neurčito, máme pro vás několik praktických tipů, které se budou hodit při přípravách i na samotné cestě. Jejich autorem je ostřílený český digitální nomád Matouš Vinš. Ten v roce 2015 sepsal společně s cestovatelem Petrem Novákem knihu Travel Bible. V listopadu vyšlo její aktualizované vydání.
Cestování, nádraží, ilustrační foto
Cestování, nádraží, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Co si zabalit s sebou

Pravidlo číslo jedna zní: cestujte nalehko. Pokud nejedete do zimy či trekovat do hor, měli byste se vejít do příručního zavazadla. Stačí balit jen to, co budete opravdu nezbytně nutně potřebovat. Čím těžší zavazadlo, tím více vás vyčerpá jakýkoliv přesun a tím méně budete flexibilní.

Nezapomeňte, že dnes už i v "chudých" zemích koupíte minimálně ve městech téměř vše. Máte jen tenkou mikinu a ochladilo se? Svetr za pár stovek koupíte opravdu kdekoliv. Kdybyste se snažili už při balení pokrýt všechny případy "co kdyby náhodou", budete s sebou vláčet dva obří kufry a pořád to nebude dost.

Protože si na cestách průběžně pereme, vozíme jen několik kusů funkčního prádla z merino vlny, tenkou nepromokavou bundu, jeden pár bot, dlouhé kalhoty, kraťasy a plavky. K tomu foťák, telefon, čtečku knih, potřebné nabíječky, základní hygienu, lékárničku, doklady a peníze.

Protože pracujeme na cestách, neobejdeme se bez počítače a například rekordéru na podcasty, pořád se ale vejdeme do příručního zavazadla a sedmi kilo. Stačilo to v Asii, Austrálii i Americe.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy