13 tipů, jak si nezkazit dovolenou snů. Pozor na víza, pojištění i zvyky místních

Matouš Vinš
26. 11. 2018 9:20
První velká cesta za hranice Česka nebo Evropy s sebou přináší spoustu otázek. Jaké peníze si mám vyměnit? Které očkování budu potřebovat? Co si mám zabalit, a bez čeho se naopak obejdu? Ať už se chystáte na měsíc, nebo třeba na neurčito, máme pro vás několik praktických tipů, které se budou hodit při přípravách i na samotné cestě. Jejich autorem je ostřílený český digitální nomád Matouš Vinš. Ten v roce 2015 sepsal společně s cestovatelem Petrem Novákem knihu Travel Bible. V listopadu vyšlo její aktualizované vydání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Na které doklady nezapomenout

Při cestování do zemí mimo EU si dávejte pozor, aby byl váš pas platný alespoň půl roku od data vstupu do poslední plánované země. Někde dokonce vyžadují platnost alespoň šest měsíců od data skončení platnosti víza. 

Zároveň si zařiďte i druhý pas. Jako český občan můžete legálně vlastnit několik českých pasů. Třeba proto, kdyby jeden z nich zrovna na ambasádě čekal na udělení víza, ale vy byste v tu samou dobu potřebovali vycestovat. Na úřadech vám ho bez problémů vydají, jen netvrďte, že jste první ztratili, pokud to není pravda. Kdybyste se na něj pak pokusili vycestovat, nepustí vás ani z pražského letiště.

Až si druhý pas vyzvednete, nechte ho u někoho, komu stoprocentně věříte, ideálně rodině. Kdybyste totiž na cestě přišli o ten první, můžete si nechat expresně poslat z domova druhý a pokračovat v toulání po světě.

Nezapomeňte ani na mezinárodní očkovací průkaz, pokud je třeba, a pro země EU i modrý evropský průkaz pojištěnce. Jestli plánujete mimo EU řídit, zařiďte si mezinárodní řidičský průkaz. Stojí pár korun a vystaví vám ho na počkání. Jen pozor, existují dva typy a v mnoha zemích platí jen jeden. Chvilka hledání na internetu vám řekne, který potřebujete, doporučujeme ale rovnou zařídit oba.

Ještě před odjezdem si pak všechny potřebné doklady nafoťte a uložte si je na bezpečné místo někde v cloudu. Nebo si je alespoň sami pošlete e-mailem. Budou se hodit i vytištěné kopie pasu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy