11 nejhezčích ostrovů v Chorvatsku. Tady v létě zažijete dobrodružství i svatý klid

Magazín Magazín
18. 6. 2019 11:02
Pokud se chystáte letos do Chorvatska, a tradiční místa vás nebaví, zkuste prozkoumat některý z tisíce ostrovů v Jaderském moři. Dostat se na ně dá lodí z městeček chorvatské pevniny a častokrát nabízí mnohem více prostoru a soukromí než přeplněná letoviska na pobřeží. Na své si přitom přijdou milovníci klidných zátok, přírody, historie i zábavy. Podívejte se na naše tipy.
Podívejte se na nejzajímavější chorvatské ostrovy, kde můžete v létě strávit dovolenou.
Podívejte se na nejzajímavější chorvatské ostrovy, kde můžete v létě strávit dovolenou. | Foto: Shutterstock
Národní park na ostrově Kornati, Chorvatsko
Národní park na ostrově Kornati, Chorvatsko | Foto: Shutterstock

Kornati

Název pro souostroví mezi Zadarem a Šibenikem pochází od mořeplavců a vychází z označení koruny. Od počátku 80. let je zde zřízen národní park, díky čemuž tu platí velmi přísná pravidla omezující pohyb lodí, lidí a sběr kamenů či mušlí. 

Na 89 ostrovech není stálé, ale pouze přechodné osídlení, navíc zde není zdroj pitné vody a elektřinu vyrábějí agregáty. Největším ostrovem je Kornat, kde před 12 lety tragicky zahynulo dvanáct hasičů. Do národního parku Kornati se dá dostat pomocí organizovaných lodních výletů.  

 

Právě se děje

před 7 minutami

Dron na východě Afghánistánu zabil třicet civilistů, mířil na Islámský stát

Nejméně 30 civilistů zahynulo a 40 dalších utrpělo zranění při útoku bezpilotního letounu, který na východě Afghánistánu podnikly afghánské bezpečnostní síly s podporou americké armády. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na tři afghánské vládní představitele. Cílem náletu byla podle nich skrýš členů teroristické organizace Islámský stát (IS), omylem byli ale zasaženi místní rolníci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy