11 nejhezčích ostrovů v Chorvatsku. Tady v létě zažijete dobrodružství i svatý klid

Magazín Magazín
18. 6. 2019 11:02
Pokud se chystáte letos do Chorvatska, a tradiční místa vás nebaví, zkuste prozkoumat některý z tisíce ostrovů v Jaderském moři. Dostat se na ně dá lodí z městeček chorvatské pevniny a častokrát nabízí mnohem více prostoru a soukromí než přeplněná letoviska na pobřeží. Na své si přitom přijdou milovníci klidných zátok, přírody, historie i zábavy. Podívejte se na naše tipy.
Ostrov Mljet, Chorvatsko
Ostrov Mljet, Chorvatsko | Foto: Shutterstock

Mljet

Mljet nacházející se v jižní části Chorvatska patří mezi nejlesnatější chorvatské ostrovy. A v západní části Mljetu je od 60. let ustaven národní park. Osídlení ostrova, jehož jméno odkazuje na med, se datuje až do roku 600 před našim letopočtem. Později jej obývali mniši, kteří zde nechali na jezerním ostrůvku postavit kostel s klášterem. 

Mljet se v průběhu let potýkal s několika ekologickými přešlapy, jedním z nich je vysazení malých asijských šelem mangust, jež pomohly vymýtit hady na ostrově. Dnes jsou však škodnými jednak pro ptáky, ale i slepice. 

Na Mljet se dá dostat lodí z osady Prapratno na poloostrově Pelješac.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy