Kalifornii trápí sucho, celebrity ale dál zavlažují trávníky

jaz
21. 5. 2015 10:58
Ve slunné Kalifornii platí zákony omezující spotřebu vody v období sucha. V chudších částech státu je země vyprahlá, trávníky se zelenají jen na panství hollywoodských hvězd.
dům Kim Kardashian
dům Kim Kardashian | Foto: Twitter

Sacramento – Již čtvrtý rok panuje na západním pobřeží Spojených států extrémní sucho, proto byl guvernér státu Kalifornie nucen přistoupit k zákonným opatřením, která regulují spotřebu vody. Podle reakcí místních na sociálních sítích a fotografií z médií to ale vypadá, že známé osobnosti si z úspor hlavu příliš nedělají.

"Je smutné, když si někteří myslí, že jsou něco více než ostatní," zní jeden z komentářů k fotografiím rozlehlých pozemků, které se zelenají uprostřed vyprahlé země. Lidé jsou ze stálého nedostatku pitné vody frustrováni a prostřednictvím sociálních sítí sledují prohřešky slavných. Na boj proti nezodpovědným slavným spoluobčanům dokonce vytvořili aplikaci, kam nahrávají aktuální fotografie hříšníků.

Guvernér Jerry Brown zavedl krizový režim a nařídil snížit plýtvání vody o 36 procent. Pokuty za nedodržování jsou ale minimální. Pokud by se prokázalo nadměrné zalévání trávníků, ze kterého stéká voda po chodnících až na silnici, činí pokuta 500 dolarů (v přepočtu cca 12 tisíc korun). Taková částka je ale pro hollywoodské hvězdy, které bydlí ve vilách s rozlehlými zahradami, bazény, tenisovými kurty, fontánkami a vodopády, naprosto zanedbatelná.

"Dejte jim napít prach," začíná deník New York Post kritický článek o neohleduplnosti slavných a ukazuje letecké snímky soukromých oáz Kim Kardashian a Kanye Westa, Seana Penna, Barbry Streisand, Jennifer Lopez a dalších.

Mluvčí celebrit ale novinám svorně tvrdí, že slavné osobnosti berou kalifornské sucho velmi vážně a již dávno snížily spotřebu vody. "V posledních několika měsících Barbra snížila spotřebu vody o více jak 50 procent a chystá se podniknout další kroky,“ řekl mluvčí zpěvačky Barbry Streisand, snímky jejího zeleného trávníku v Malibu ale odmítl komentovat.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám, a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy