Kalifornii trápí sucho, celebrity ale dál zavlažují trávníky

jaz
21. 5. 2015 10:58
Ve slunné Kalifornii platí zákony omezující spotřebu vody v období sucha. V chudších částech státu je země vyprahlá, trávníky se zelenají jen na panství hollywoodských hvězd.
dům Kim Kardashian
dům Kim Kardashian | Foto: Twitter

Sacramento – Již čtvrtý rok panuje na západním pobřeží Spojených států extrémní sucho, proto byl guvernér státu Kalifornie nucen přistoupit k zákonným opatřením, která regulují spotřebu vody. Podle reakcí místních na sociálních sítích a fotografií z médií to ale vypadá, že známé osobnosti si z úspor hlavu příliš nedělají.

"Je smutné, když si někteří myslí, že jsou něco více než ostatní," zní jeden z komentářů k fotografiím rozlehlých pozemků, které se zelenají uprostřed vyprahlé země. Lidé jsou ze stálého nedostatku pitné vody frustrováni a prostřednictvím sociálních sítí sledují prohřešky slavných. Na boj proti nezodpovědným slavným spoluobčanům dokonce vytvořili aplikaci, kam nahrávají aktuální fotografie hříšníků.

Guvernér Jerry Brown zavedl krizový režim a nařídil snížit plýtvání vody o 36 procent. Pokuty za nedodržování jsou ale minimální. Pokud by se prokázalo nadměrné zalévání trávníků, ze kterého stéká voda po chodnících až na silnici, činí pokuta 500 dolarů (v přepočtu cca 12 tisíc korun). Taková částka je ale pro hollywoodské hvězdy, které bydlí ve vilách s rozlehlými zahradami, bazény, tenisovými kurty, fontánkami a vodopády, naprosto zanedbatelná.

"Dejte jim napít prach," začíná deník New York Post kritický článek o neohleduplnosti slavných a ukazuje letecké snímky soukromých oáz Kim Kardashian a Kanye Westa, Seana Penna, Barbry Streisand, Jennifer Lopez a dalších.

Mluvčí celebrit ale novinám svorně tvrdí, že slavné osobnosti berou kalifornské sucho velmi vážně a již dávno snížily spotřebu vody. "V posledních několika měsících Barbra snížila spotřebu vody o více jak 50 procent a chystá se podniknout další kroky,“ řekl mluvčí zpěvačky Barbry Streisand, snímky jejího zeleného trávníku v Malibu ale odmítl komentovat.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy