Nechci kopat do kolegů, říká Lucie Vondráčková ke Slavíku. V sále bylo dusno, že by se dalo krájet

Michaela Rochovanská
17. 12. 2016 12:00
Už nějakou dobu žije za oceánem, a přesto i nadále patří mezi naše nejpopulárnější zpěvačky. „Konec kariéry nechystám. Hlavou mi lítá spousta nových nápadů,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz zpěvačka Lucie Vondráčková.
Lucie Vondráčková
Lucie Vondráčková | Foto: ČTK

Čekala jste, že i potom, co se přestěhujete do Kanady, budete stále jednou z našich nejpopulárnějších interpretek?

Upřímně? Nikdy nečekám na nic. Pracuju. Přestěhovala jsem se za Tomášem do Kanady a mezitím jela dvě velká turné, vydala tři desky, natočila čtyři filmy a těšila se ze dvou dětí. Na pět let to není špatná bilance (smích). Sedět za pecí mi nejde. Pořád musím na něčem pracovat.

Jaký názor máte na českou hudební scénu?

Je tu spousta skvělých zpěvaček. Zvládají těžké a náročné muzikálové party. Pak ale zřejmě není čas na vlastní písničky. Talentů je v České republice opravdu hodně. Jde jen o to, co je baví víc a čemu dají přednost.

Nepřemýšlela jste, že byste se prosadila v zahraničí a začala zpívat v angličtině?

Chtěla jsem se tu starat o rodinu a v ČR si užívat dovolenou při krásné filmové nebo hudební práci. Samozřejmě nejde mít všechno. Činohru, kterou mám ráda, musím už šest let odmítat. A v angličtině mě zpívání nebaví tolik jako v češtině. Připadá mi, že city a emoce umím v našem jazyce líp prožít a předat.

Je rozdíl v uměleckém světě v Kanadě a u nás? Třeba co se týče bulváru...

Bulvár pro mě není součástí uměleckého světa. Někomu možná práci dává, ale mně ne. Před pracovní bouří je třeba klid. A ten vám bulvár nedopřeje. V Kanadě jsou možná dva internetové plátky, ale tím to končí. Nikoho tady klepy moc nezajímají. Důležité jsou výsledky a Stanley Cup. 

Právě v české bulváru se nedávno spekulovalo o konci vaší kariéry. Co je na tom pravdy? Dokážete si představit, že byste se v budoucnu musela živit jiným povoláním?

Konec kariéry nastává, když nechcete pokračovat ve své práci, ne? Spekulovat se tedy může, ale mně lítá hlavou spousta nových nápadů. Takže to na nějakých příštích pár let ještě tak bledě nevidím (smích). Pokud bych jednou cítila, že už mě to na jeviště a před kameru netáhne, určitě bych se začala naplno věnovat opuštěným zvířatům a dětem. Snažím se jim pomáhat i teď samozřejmě.

Jak často se do ČR za prací vracíte? Stýská se vám?

Teď jsem tu točila pěkný seriál, klip k Solnýmu sloupu, nazpívávám nové písničky... Vždycky tak dvakrát do roka to sem stíhám. A pokaždé se těším.

Naposledy jste si "odskočila" na Slavíky. Přijela jste jen kvůli přenosu, nebo jste stačila stihnout i něco jiného?

To byl fofr (smích). Přiletěla jsem v 15 hodin v sobotu a odlétala v neděli v 9 ráno. A ano, jen kvůli Slavíkům. Chtěla jsem lidem poděkovat za plné sály během našeho letního turné a za hlasy, které mi už dvacet pět let posílají. Přišlo mi to fér. Oni jeli na koncerty za mnou, tak jsem na oplatku přiletěla já za nimi.

Na kolik je pro vás takové ocenění důležité?

Je to příjemné a třpytivé povzbuzeni do další práce. Vážím si ho velmi. 

Jak se teď zpětně díváte na kontroverzní momenty na Slavíkovi?

Našla jsem si hudební texty obou znepřátelených stran. Jedny jsou extrémní a druhé extrémně vulgární. Nebudu ani jednu stranu soudit, hanit, nebo odsuzovat. Od toho tu máme soudy a policii. Já na to nemám právo. Sama moc dobře vím, jaké to je, když si do vás kolega z branže kopne. Nechci a nebudu nic takového svým kolegům dělat. Na Slavících se mě neptali na tvorbu nikoho z nich. Jen na situaci a dusno v sále, které by se dalo krájet. Nevyjadřovala jsem se ke xenofobii ani rasismu. Ovšem kdo chce psa bíti, hůl si najde, že? 

Váš nový singl Solnej sloup vyhrává přední příčky hitparád na Óčku. Čekala jste takový úspěch?

Když do světa pouštíte novou písničku, tak doufáte, že se chytne. Ale nikdy to dopředu neodhadnete. Klip režíroval Vítek Pokorný a byla to krásná filmařská práce. Jsem ráda, že se líbí i divákům. 

Klip jste prý natáčela tajně…

Tajně zřejmě znamenalo, že nikdo kromě filmařů, se kterými jsem v tu dobu točila, a rodiny nevěděl, že jsem v Praze. Mám ráda soustředění a klid na práci. Takže to tak budu dělat častěji (smích).

Chystáte v dohledné době i vydání nové desky?

Uvidíme, za jak dlouho budu mít dané písničky dohromady. Ale mám už velkou chuť točit a přicházet s novinkami.

Pouštíte dětem svoje písničky?

Moc ne. Zpívají si dětské písničky. Maty měl období, kdy chtěl pořád dokola Co s tou touhou, ale spíš jim pouštím Pink, Beatles a teď vánoční koledy. 

Kde vůbec budete trávit Vánoce, v Česku nebo v Kanadě?

V Kanadě. Manžel pracuje i o svátcích, takže je většinou máme krásně zasněžené a mrazivé. Zima je tu třeskutá, až minus 30 stupňů.

A jak vypadají vánoční svátky ve vaší rodině?

Koukáme na pohádky, a chodíme na stráň bobovat. Snažíme se neumrznout a těšíme se na jaro. Dodržujeme 24. prosince a Santu bereme spíš jako takového Mikuláše.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy