Faktor Ivana. Bez rodačky ze Zlína by Trump nerozjel takový byznys. A do politiky by vstoupil dřív

Markéta Hronová Markéta Hronová
10. 11. 2016 9:32
Kritici i odpůrci Donalda Trumpa se shodnou na tom, že mu k úspěchu pomohla jeho první žena Ivana Trumpová, česká rodačka ze Zlína. Uchvátila ho tím, že byla krásná a zároveň chytrá, na což do té doby nebyl zvyklý. Patnáct let společně úspěšně budovali síť hotelů a kasin, jejich rozvod potom do detailu probírala americká média, což mohlo zbrzdit jeho politickou kariéru. Přesto dodnes není jasné, jak se vlastně seznámili. Na veřejnosti kolují dvě verze.
Donald Trump a Ivana Trumpová.
Donald Trump a Ivana Trumpová. | Foto: Profimedia.cz

Bouře kolem rozvodu trvají jen do té doby, než se vyřeší peníze. Pak už je to dobré, popsala rozvod s nový americkým prezidentem Donaldem Trumpem jeho první žena Ivana. Jejich rozvod byl v devadesátých letech jedním z nejsledovanějších v Americe.

Jejich vztah trval čtrnáct let, mají spolu tři děti a Donald Trump své první ženě vděčí za mnohé.

O tom, jak se seznámili, existují dvě verze. Podle Trumpa se poprvé potkali na zimních olympijských hrách v roce 1972, kterých se měla účastnit jako náhradnice v českém olympijském týmu. Ten ale vyvrátil, že by se ten rok Ivana této výpravy účastnila. V té době ještě žila se svým prvním manželem Alfredem Winklmayrem v Kanadě, a tak je mnohem populárnější verze, že se potkali až v roce 1976 v Montrealu.

Trump měl Ivanu Zelníčkovou oslovit před oblíbeným barem a restaurací Maxwell’s Plum s pompézní výzdobou a prvotřídním menu. Ivana tam stála se svými kamarádkami frontu, aby se dostaly dovnitř. Tehdy ji Donald Trump zaklepal na rameno, řekl jí, že se zná s majitelem baru a dostane je dovnitř. Dostal. Pozval je na drink a dobré jídlo, odvezl je domů a druhý den dal Ivaně tucet růží.

Uchvátila ho tím, co všechno dokázala. Obdivoval její krásu i energickou povahu. “Odchován Hollywoodem jsem jako většina mužů nebyl zvyklý na to, že žena může být krásná a zároveň i chytrá," komentoval to tehdy. Už na Nový rok ji požádal o ruku s diamantovým prstenem od Tiffanyho.

Jejich sňatek doprovázeli právníci, kteří se starali o to, jak si ošetřit budoucí případné vypořádání jejich majetku. O patnáct let později se stejně strhla obrovská bitva o majetek, vše se odehrávalo za bedlivé pozornosti médií.

Ivana se projevila jako úspěšná manažerka

Šikovnosti své ženy pak Trump okamžitě využil. Postupně ji dosadil do vedení několika svých hotelů, vedla i Hotel Plaza, který nabízel přes tisíc pokojů, vedla také jeho tři kasina v Atlantic City. “Byli jsme skvělý tým. On byl vizionář, já manažerka. Našel krásný dům nebo lokaci pro hotel, pak to na mě celé hodil. Jednala jsem s architekty, zařizovala design, sestavila si svůj manažerský tým. Když to všechno pracovalo jak švýcarské hodinky, tak mě převelel zase na něco jiného,” popsala jejich obchodní partnerství Ivana Trumpová v rozhovoru pro Českou televizi.

Ivana Trumpová a Donald Trump
Ivana Trumpová a Donald Trump | Foto: Profimedia.cz

Byl to zvláštní úkaz i pro jejich kamarády. Jak zaznamenali reportéři Washington Post, manželky většiny Trumpových přátel často ani nevěděly, co jejich muži dělají, natož aby se v byznyse angažovaly.

Ivana byla jiná a to je fascinovalo. “Když jsem se s Donaldem poznala, byl bohatý, to ano. Ale hlavních úspěchů jsme dosáhli až společně,” řekla Ivana Trumpová.

"Po rozvodu neměl Trump jako politik šanci. Všechny ženy mě milovaly"

Trumpová později přiznala, že Donald měl politické ambice už dříve, ale kvůli jejich bouřlivému rozvodu se do politiky dostal až později. O tom, že má vlohy mluvit k lidu a přesvědčit jej o věcech, mu řekl už pár let před rozvodem jeho přítel. Donald o tom přemýšlel, ale pak přišel rok 1992 a rozvod.

Ivana se s Trumpem rozváděla kvůli jeho aféře s bývalou Miss Georgia Marlou Maplesovou, ale i kvůli tomu, že se k ní podle jejích slov choval násilnicky a urážel ji.

Nejdříve ho dokonce obvinila ze znásilnění, pak své prohlášení upravila tak, že si pouze jako znásilněná připadala, protože se k ní při sexu choval násilnicky. “Všechny americké ženy ho nenáviděly a mě milovaly. Tehdy neměl šanci,” komentovala to Ivana v rozhovoru pro deník New York Post.

Ivana Trumpová nakonec vysoudila 25 milionů dolarů a několik nemovitostí. V byznyse pokračovala a dones je úspěšnou podnikatelkou. Tvrdí, že by si v životě poradila i bez peněz z rozvodu.

Vlastní síť hotelů, staví mrakodrapy, pomocí teleshoppingu prodává vlastní kosmetiku, oblečení, módní doplňky nebo šperky. O byznysu či o vztazích mezi ženami a muži také pořádá přednášky, píše knihy a sloupky do magazínu, měla i vlastní reality show. Majetek Trumpové se v současnosti počítá v miliardách dolarů.

Jeho příznivci i odpůrci se shodnou, že to byla právě ona, kdo mu pomohl k úspěchu. A ukázalo se to i po rozvodu. Zatímco projekty Ivany byly úspěšné, Donald udělal několik přešlapů.

Volil jsem Hillary Clintonovou, protože s ní by do Bílého domu přišla menší nejistota, říká ekonom Jan Švejnar. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 minutami

Vrah z Nového Zélandu se při srpnovém soudu bude zastupovat sám, hrozí mu doživotí

Australan Brenton Harrison Tarrant, který se v březnu přiznal k vraždě 51 muslimů na Novém Zélandu, odvolal své právníky a hodlá se při srpnovém soudním stání zastupovat sám. Čelí obvinění z 51 vražd, 40 pokusů o vraždu a ze spáchání teroristického útoku. Hrozí mu doživotní trest.

Atentát spáchal loni 15. března ve dvou mešitách ve městě Christchurch při pátečních modlitbách.

Soudní řízení o výši trestu bylo už kvůli koronaviru odloženo, nově má začít 24. srpna a může trvat i déle než tři dny, informovala agentura AP. Nejvyšší soud v Christchurchi dnes termín potvrdil.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Silné deště sužují Čínu už od června. Největší voda za půlstoletí, shodují se odborníci

Velkou část čínského území zasáhly v důsledku silných dešťů záplavy. Podle agentury AP přišlo o život nebo se pohřešuje 141 lidí a 28 000 domů je poškozeno. Mimořádné silný déšť trvá od června a označuje se za druhý nejvydatnější za více než půlstoletí. Ve více než 400 řekách přesáhla výška hladiny varovnou hranici.

Vysokým stavem vody je zasaženo podle AP téměř celé území pevninské Číny s výjimkou západních oblastí jako Tibet a Sin-ťiang. V povodí nejdelší asijské řeky Jang-c´-ťiang nezaznamenali tak vydatný déšť od roku 1961. Vůbec nejvíc postižená je provincie Chu-pej, odkud se loni rozšířil koronavirus. Materiální škody se odhadují na stovky milionů dolarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy