Aktivista a zpěvák kapely U2 Bono Vox se vrátil z návštěvy uprchlických táborů na Blízkém východě a v Africe, které ve svém článku pro New York Times nazval "parkovištěm lidstva".
Bono zavítal i do táborů v Turecku, kde mluvil s uprchlíky, zpíval s dětmi a setkal se i s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem. Coby aktivista a Evropan si uvědomuje, že exodus není problémem jen určitých zemí, ale právě celé Evropy, a dokonce i USA.
"V roce 2010 každý den opustilo své domovy v průměru deset tisíc lidí po celém světě. Vypadá to jako vysoké číslo, dokud si neuvědomíme, že o čtyři roky později se tento počet zčtyřnásobil. Když jsou lidé vyhnáni ze svých domovů násilím, chudobou a nestabilitou, berou sebe a své zoufalství jinam. A jinam může být kdekoli," píše Bono ve svém textu.
V loňském roce se snažil pobídnout i své fanoušky na koncertech, a to slovy – "Chcete Evropu, jejíž srdce a hranice jsou zavřené?"
Podle zpěváka o uprchlících kolují stále mylné představy, jako například že se soustřeďují do konkrétních táborů. Ve vyprahlých a rozsáhlých táborech ale žije jen malá část z nich, ostatní obývají komunity v hostitelských zemích a v Jordánsku a Libanonu zase žijí v městských centrech, píše zpěvák.
Upozorňuje také na to, že krize je dočasná. "Myslím, že záleží na definici slova dočasnost, ale nepotkal jsem mnoho uprchlíků, kteří by byli vyhnáni na desetiletí a mysleli si, že jen procházejí. Některé rodiny takto strávily dvě generace a někteří mladí lidé celý svůj život," říká Bono. Hlavním problémem je, že uprchlíky jen tolerujeme, ale nedáváme jim právo na svobodný pohyb a práci, píše. Většina z nich touží jednoho dne se vrátit domů, kde budou mít práci i lepší život.
Pro zlepšení situace je pro slavného aktivistu nutné přinutit Evropu i USA, aby začaly ve věci jednat chytřeji a mnohem rychleji. Je třeba předejít další krizi. Po rozmluvách se samotnými uprchlíky i vládními představiteli tak vidí potřebu zasáhnout ve třech hlavních oblastech.
Zaprvé je nutnost větší distribuce humanitární pomoci, a to přímo v místech s největší koncentrací potřebných, jako je například tábor Dadaab v Keni na hranicích Somálska, kde lidé živoří pod přístřešky vyrobenými z holí a plastových fólií.
Dalším bodem Bonova plánu je potřeba vidět uprchlíky nejen jako zátěž pro hostitelskou zemi, ale i jako přínos. Stejně tak je podle zpěváka potřeba podpořit rozvojové státy, které se zhroutily konfliktem, korupcí nebo slabou správou.
"Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky dělá ušlechtilou a mimořádně tvrdou práci. Ale to nestačí, když je tu chronický nedostatek angažovanosti samotných vlád, které očekávají, že se to stane globálním problémem," píše zpěvák v článku.
Bono Vox patří k horlivým aktivistům z řad celebrit. Kromě svých textů bojuje za myšlenku pacifismu také charitativními koncerty, zakládáním nadačních fondů a lobbuje při osobních schůzkách s vrcholnými politiky. Již několikrát byl proto nominován na Nobelovu cenu za mír.