Spolek z hor navrací duši zaniklé obci pod Klínovcem. Je to svobodný kus země, říká

Spolek z hor navrací duši zaniklé obci pod Klínovcem. Je to svobodný kus země, říká
Osada Králův mlýn se nachází v Krušnohoří, asi tři kilometry od Háje. Z obce vede do údolí pěší cesta, z které jsou úchvatné výhledy na kopcovitý terén, louky, hluboké lesy a pohoří sousedního Německa.
Cesta má tajuplnou atmosféru a při troše pozornosti si člověk může všimnout svědků doby, kdy úvozem, který se vine podél cesty, chodili lidé do práce a na nákupy do sousední obce.
Na konci cesty se otevírá zelené údolí, kde je rozeseto několik ruin domů. Po odsunu původních obyvatel upadlo místo v zapomnění a chaloupky pohltila příroda.
V zelené kotlině jsou pozůstatky celkem sedmi domů, které tu dříve stály. Některé zanikly úplně, u jiných se dochovaly základy.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 6. 2020 7:31
Králův mlýn nebo také Königsmühle bývala osada v Krušných horách. Celkem sedm domů stávalo v zeleném údolí pod Klínovcem a spadalo pod nedalekou obec Háj. Po odsunu Němců ale statky rodin zely prázdnotou, postupně zmizely z map i paměti lidí. Život do úchvatné, dechberoucí přírody, se už řadu let snaží navrátit Petr Mikšíček, který ruiny domů objevil při své tříměsíční cestě kolem republiky.

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tváří projektu je šestinásobná držitelka ceny Anděl, muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn.

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník bude v létě 2021.

Petr Mikšíček je spisovatel, dokumentarista a fotograf na volné noze. Před dvaceti lety se začal zajímat o zaniklou obec v pohraničí Králův mlýn, uchvátila ho okolní krajina a historie místa. S asi 35 lidmi z hor založil spolek DoKrajin, který pod Klínovcem pořádá landartový festival a snaží se tak přivést život tam, kde byl kdysi pod nátlakem ukončen. Na záchranu osady můžete spolku finančně přispět, bankovní účet je 107-4288370227/0100.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Krajský soud potvrdil rozsudek v případu sexuálního nátlaku expolitika Dostála

Olomoucký krajský soud v úterý potvrdil podmíněný trest pro bývalého přerovského politika Marka Dostála za sexuální nátlak na jeho tehdejší zaměstnankyni. Proti rozsudku přerovského soudu podal odvolání pouze obžalovaný, soud jej v úterý zamítl. Dostál má podmíněný trest na rok se zkušebním odkladem na dva roky. Kauzou z roku 2017 se soudy všech instancí zabývají již čtyři roky, vložil se do ní i Nejvyšší soud. Dostál svou vinu celou dobu popíral, tvrdil, že šlo o mstu ženy, která mu zpronevěřila peníze.

Dostál podle rozsudku na podzim 2017 zneužil svého postavení zaměstnavatele a ženu, která v jeho firmě pracovala jako servírka, dvakrát přiměl k orálnímu styku. Údajný incident se odehrál mezi obžalovaným a poškozenou beze svědků, obžaloba tak vycházela především z její výpovědi, kterou znalci označili za věrohodnou.

Podle nich trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Podle přerovského soudce Jana Rektora je nemožné, aby žena přelstila dva soudní znalce a navíc čtyři roky předstírala psychickou poruchu, kvůli kterým navštěvovala odborníky a nakonec jí byl uznán i invalidní důchod.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Doprava v Německu se po stávce vrací k normálu. Zpoždění ještě mají letiště a dálkové vlaky

Hromadná doprava v Německu se po pondělní stávce za vyšší mzdy vrátila dnes k normálu, cestující ale musejí nadále počítat s možnými výpadky dálkových spojů německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) a se zpožděním či rušením spojů na letištích. Stávka, kterou německá média označují za největší za poslední desetiletí, se dotkla i železničního spojení s Českou republikou, vlaky dnes ale opět vyjely podle jízdního řádu.

"V dálkové dopravě bylo ráno zrušeno ještě několik málo spojů," uvedla společnost DB. "Regionální spoje a spoje (příměstské železnice) S-Bahn jezdí bez výpadků způsobených stávkou," doplnila. Podle DB se podařilo zajistit stabilní provoz i v nákladní železniční dopravě, první nákladní vlaky vyjely už v pondělí večer.

Stávku v pondělí pocítili i cestující z České republiky, neboť mezistátní vlaky končily jízdu u německých hranic. Spoje mezi Prahou a Berlínem a také regionální přeshraniční vlaky dnes ale opět vyjely. "Stávka v Německu nám přinesla dost těžkostí, ale snažili jsme se vše udělat tak, aby provoz v ČR byl omezen co nejméně," uvedly na twitteru k pondělní stávce České dráhy.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Čtyři resorty žádají další odklad projednání Istanbulské úmluvy, chtějí hledat shodu

Čtyři ministerstva žádají o další roční odklad projednání Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, známé jako Istanbulská úmluva. Ministerstva zemědělství, životního prostředí a práce vedená ministry za KDU-ČSL chtějí posun kvůli možnosti najít dostatečnou politickou shodu.

Odsun o rok podporuje také ministerstvo kultury pod Martinem Baxou (ODS), podle nějž je třeba nalézt shodu ve výkladu implementace úmluvy, protože se dotýká církví a náboženských společností. Napsal to v úterý server Deníku N.

Úmluvu Česko podepsalo v roce 2016. Aby začala platit, musí ji ratifikovat Sněmovna a Senát a podepsat prezident. Dokument v ČR vyvolával silné emoce. Důrazně ho odmítali konzervativci či sedm křesťanských církví. Česko patří mezi posledních šest zemí EU, které úmluvu neratifikovaly, spolu se Slovenskem, Maďarskem, Litvou, Lotyšskem a Bulharskem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy