Spolek z hor navrací duši zaniklé obci pod Klínovcem. Je to svobodný kus země, říká

Spolek z hor navrací duši zaniklé obci pod Klínovcem. Je to svobodný kus země, říká
Osada Králův mlýn se nachází v Krušnohoří, asi tři kilometry od Háje. Z obce vede do údolí pěší cesta, z které jsou úchvatné výhledy na kopcovitý terén, louky, hluboké lesy a pohoří sousedního Německa.
Cesta má tajuplnou atmosféru a při troše pozornosti si člověk může všimnout svědků doby, kdy úvozem, který se vine podél cesty, chodili lidé do práce a na nákupy do sousední obce.
Na konci cesty se otevírá zelené údolí, kde je rozeseto několik ruin domů. Po odsunu původních obyvatel upadlo místo v zapomnění a chaloupky pohltila příroda.
V zelené kotlině jsou pozůstatky celkem sedmi domů, které tu dříve stály. Některé zanikly úplně, u jiných se dochovaly základy.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 6. 2020 7:31
Králův mlýn nebo také Königsmühle bývala osada v Krušných horách. Celkem sedm domů stávalo v zeleném údolí pod Klínovcem a spadalo pod nedalekou obec Háj. Po odsunu Němců ale statky rodin zely prázdnotou, postupně zmizely z map i paměti lidí. Život do úchvatné, dechberoucí přírody, se už řadu let snaží navrátit Petr Mikšíček, který ruiny domů objevil při své tříměsíční cestě kolem republiky.

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tváří projektu je šestinásobná držitelka ceny Anděl, muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn.

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník bude v létě 2021.

Petr Mikšíček je spisovatel, dokumentarista a fotograf na volné noze. Před dvaceti lety se začal zajímat o zaniklou obec v pohraničí Králův mlýn, uchvátila ho okolní krajina a historie místa. S asi 35 lidmi z hor založil spolek DoKrajin, který pod Klínovcem pořádá landartový festival a snaží se tak přivést život tam, kde byl kdysi pod nátlakem ukončen. Na záchranu osady můžete spolku finančně přispět, bankovní účet je 107-4288370227/0100.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Vítkovice Heavy Machinery jdou do prodeje, odhad ceny je 1,3 miliardy korun

Ostravská firma Vítkovice Heavy Machinery (VHM), kterou soud v létě poslal do konkurzu, jde do prodeje. Ve výběrovém řízení se prodávají obří výrobní haly i se strojním vybavením na více než 50 hektarech pozemků. Odhadní cena nemovitostí i movitého majetku, které se prodávají vcelku, činí 1,3 miliardy korun. Prodejem pověřil věřitelský výbor aukční a dražební společnost Gaute. ČTK to dnes za Gaute sdělil Jaroslav Martínek.

"Společnost Gaute od 2. prosince zveřejnila informace pro zájemce na svém portálu www.verejnedrazby.cz. Tímto dnem zároveň začíná lhůta, během které se zájemci můžou detailně seznámit s předmětem prodeje v takzvané datové místnosti," uvedl Martínek. Samotné výběrové řízení začne 6. ledna.

VHM jsou producentem ocelí a výrobků z nich. Insolvenční návrh podalo v březnu samo vedení, podle kterého byla firma dlouhodobě ztrátová a už nebyla schopná platit své závazky, zejména za dodávky energií. Problémy prohloubil koronavirus a opatření proti jeho šíření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy