Spolek z hor navrací duši zaniklé obci pod Klínovcem. Je to svobodný kus země, říká

Spolek z hor navrací duši zaniklé obci pod Klínovcem. Je to svobodný kus země, říká
Osada Králův mlýn se nachází v Krušnohoří, asi tři kilometry od Háje. Z obce vede do údolí pěší cesta, z které jsou úchvatné výhledy na kopcovitý terén, louky, hluboké lesy a pohoří sousedního Německa.
Cesta má tajuplnou atmosféru a při troše pozornosti si člověk může všimnout svědků doby, kdy úvozem, který se vine podél cesty, chodili lidé do práce a na nákupy do sousední obce.
Na konci cesty se otevírá zelené údolí, kde je rozeseto několik ruin domů. Po odsunu původních obyvatel upadlo místo v zapomnění a chaloupky pohltila příroda.
V zelené kotlině jsou pozůstatky celkem sedmi domů, které tu dříve stály. Některé zanikly úplně, u jiných se dochovaly základy.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 6. 2020 7:31
Králův mlýn nebo také Königsmühle bývala osada v Krušných horách. Celkem sedm domů stávalo v zeleném údolí pod Klínovcem a spadalo pod nedalekou obec Háj. Po odsunu Němců ale statky rodin zely prázdnotou, postupně zmizely z map i paměti lidí. Život do úchvatné, dechberoucí přírody, se už řadu let snaží navrátit Petr Mikšíček, který ruiny domů objevil při své tříměsíční cestě kolem republiky.

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tváří projektu je šestinásobná držitelka ceny Anděl, muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn.

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník bude v létě 2021.

Petr Mikšíček je spisovatel, dokumentarista a fotograf na volné noze. Před dvaceti lety se začal zajímat o zaniklou obec v pohraničí Králův mlýn, uchvátila ho okolní krajina a historie místa. S asi 35 lidmi z hor založil spolek DoKrajin, který pod Klínovcem pořádá landartový festival a snaží se tak přivést život tam, kde byl kdysi pod nátlakem ukončen. Na záchranu osady můžete spolku finančně přispět, bankovní účet je 107-4288370227/0100.

 

Právě se děje

Další zprávy