Spolek z hor navrací duši zaniklé obci pod Klínovcem. Je to svobodný kus země, říká

Spolek z hor navrací duši zaniklé obci pod Klínovcem. Je to svobodný kus země, říká
Osada Králův mlýn se nachází v Krušnohoří, asi tři kilometry od Háje. Z obce vede do údolí pěší cesta, z které jsou úchvatné výhledy na kopcovitý terén, louky, hluboké lesy a pohoří sousedního Německa.
Cesta má tajuplnou atmosféru a při troše pozornosti si člověk může všimnout svědků doby, kdy úvozem, který se vine podél cesty, chodili lidé do práce a na nákupy do sousední obce.
V zelené kotlině jsou pozůstatky celkem sedmi domů, které tu dříve stály. Některé zanikly úplně, u jiných se dochovaly základy.
Tajuplné místo objevil Petr Mikšíček v roce 2011. "V Sudetech je hodně zaniklých obcí, ale tohle místo je specifické. Nikde jinde jsem nenašel tak dochované základy původních domů. Je to navíc místo, které má spoustu energie," říká rodák z Prahy, který obešel republiku kolem dokola.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 6. 2020 7:31
Králův mlýn nebo také Königsmühle bývala osada v Krušných horách. Celkem sedm domů stávalo v zeleném údolí pod Klínovcem a spadalo pod nedalekou obec Háj. Po odsunu Němců ale statky rodin zely prázdnotou, postupně zmizely z map i paměti lidí. Život do úchvatné, dechberoucí přírody, se už řadu let snaží navrátit Petr Mikšíček, který ruiny domů objevil při své tříměsíční cestě kolem republiky.

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tváří projektu je šestinásobná držitelka ceny Anděl, muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn.

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník bude v létě 2021.

Petr Mikšíček je spisovatel, dokumentarista a fotograf na volné noze. Před dvaceti lety se začal zajímat o zaniklou obec v pohraničí Králův mlýn, uchvátila ho okolní krajina a historie místa. S asi 35 lidmi z hor založil spolek DoKrajin, který pod Klínovcem pořádá landartový festival a snaží se tak přivést život tam, kde byl kdysi pod nátlakem ukončen. Na záchranu osady můžete spolku finančně přispět, bankovní účet je 107-4288370227/0100.

 

Právě se děje

Další zprávy