Studentka marně oživuje městské lázně v Jablonci. Secesní objekt chátrá přes 20 let

Společně se svými kamarády založila občanské sdružení, které se už pět let zasazuje o záchranu památky, zatím ale marně.
Městské lázně stojí mezi Tyršovými sady a panelovými domy poblíž centra města. Třípatrová budova je zavřená od roku 1995. Ačkoli se její vznik dá datovat do období před první republikou, fasáda už dlouho nenapovídá tomu, že byla v krásném secesním slohu. V 60. letech ji komunistický stavební odbor osekal od všech původních prvků.
V roce 2015 se o městské lázně začal zajímat spolek ArtproProstor v čele se studentkou pražské DAMU Annou Strnadovou: "Půl roku jsme to tady uklízeli a čistili. Teprve poté jsme začali postupně pořádat kulturní akce, od taneční inscenace po design market a specifická představení, která odrážela duch a historii místa."
Jablonecké městské lázně dříve sloužily obyčejným lidem. "Byla to doba, kdy ve většině domácností nebyly ani koupelny, takže sem lidé chodili vykonávat svou každodenní hygienu," vysvětluje Anna Strnadová.
Lázním dominovala velká hala s bazénem v přízemí, kterou pro severočeské město navrhl architekt Robert Hemmrich.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
7. 9. 2019 14:15
Anna Strnadová chodila okolo chátrající secesní budovy v Jablonci nad Nisou skoro každý den. Fasáda, kterou v 60. letech komunisté zbavili všech původních prvků, vůbec nenapovídala tomu, že by se uvnitř mohly skrývat městské lázně z 20. let. Když dospěla a dostala se na divadelní školu, měla sen založit si vlastní projekt ve velkolepém prostoru.

Přemýšlela o Praze, pak jí ale kamarádka pověděla o chátrajícím autentickém prostoru. "Vůbec jsem netušila, co tady v Jablonci máme," říká šestadvacetiletá sympatická studentka. Společně se svými kamarády založila občanské sdružení, které se už pět let zasazuje o záchranu památky, zatím ale marně. Kulturní program komplikuje vedení města a statik, podle kterého je stavba v havarijním stavu.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy