Byl víc než Baťa. Lidé na Dittricha zapomněli, jeho mauzoleum chátrá, říká zachránce

Byl víc než Baťa. Lidé na Dittricha zapomněli, jeho mauzoleum chátrá, říká zachránce
Dittrichova hrobka stojí v Krásné Lípě u Českého Švýcarska za zdí tamního hřbitova. Místo zesnulých obklopuje park se vzrostlými stromy, vlnitým terénem a naučnou stezkou.
Život a odkaz továrníka Carla Dittricha připomíná u hrobky informační tabule. Krásnolipský rodák se koncem 19. století významně podílel na rozvoji obce. Po otci převzal textilku Hielle & Dittrich a z jejího výnosu nechal postavit nemocnici, sirotčinec a chudobinec, městský park, lázně či vodovod. Podnikatel hovořil sedmi jazyky a dotoval české i polské umělce.
V roce 1886 Dittrich mladší oslovil berlínského architekta Julia Carla Raschdorffa, autora hrobky německého císaře Fridricha III. v Postupimi, aby na pozemku za hřbitovem navrhl mauzoleum. Výrazná stavba měla tvořit věčný pomník továrníkovi a filantropovi, otci Carlu Dittrichovi staršímu.
Pomník se ale věčným nestal. Poté, co Dittrich mladší zemřel, přišla krize, druhá světová válka a následně odsun pohraničních Němců. Kvůli majetkoprávním vztahům hrobku nezachránila ani změna režimu po roce 1989, a dokonce ani rok 2007, kdy bylo mauzoleum prohlášeno národní památkou.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 10. 5. 2020 20:03
Co dokázal Tomáš Baťa ve Zlíně, to o půl století dříve vybudoval Carl Dittrich v Krásné Lípě u Rumburka. Továrník a mecenáš nechal v obci zřídit nemocnici, městské lázně, sirotčinec, park a nejkrásnější mauzoleum v Čechách. Hrobka je však dnes dokladem toho, jak rychle se na továrníka zapomnělo. Od odsunu Němců nikdo neměl zájem mauzoleum zachránit a opravit. Až do nedávna.

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tváří projektu je šestinásobná držitelka ceny Anděl, muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn.

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník bude v létě 2021.

 

Právě se děje

Další zprávy