Byl víc než Baťa. Lidé na Dittricha zapomněli, jeho mauzoleum chátrá, říká zachránce

Byl víc než Baťa. Lidé na Dittricha zapomněli, jeho mauzoleum chátrá, říká zachránce
Dittrichova hrobka stojí v Krásné Lípě u Českého Švýcarska za zdí tamního hřbitova. Místo zesnulých obklopuje park se vzrostlými stromy, vlnitým terénem a naučnou stezkou.
Život a odkaz továrníka Carla Dittricha připomíná u hrobky informační tabule. Krásnolipský rodák se koncem 19. století významně podílel na rozvoji obce. Po otci převzal textilku Hielle & Dittrich a z jejího výnosu nechal postavit nemocnici, sirotčinec a chudobinec, městský park, lázně či vodovod. Podnikatel hovořil sedmi jazyky a dotoval české i polské umělce.
V roce 1886 Dittrich mladší oslovil berlínského architekta Julia Carla Raschdorffa, autora hrobky německého císaře Fridricha III. v Postupimi, aby na pozemku za hřbitovem navrhl mauzoleum. Výrazná stavba měla tvořit věčný pomník továrníkovi a filantropovi, otci Carlu Dittrichovi staršímu.
Pomník se ale věčným nestal. Poté, co Dittrich mladší zemřel, přišla krize, druhá světová válka a následně odsun pohraničních Němců. Kvůli majetkoprávním vztahům hrobku nezachránila ani změna režimu po roce 1989, a dokonce ani rok 2007, kdy bylo mauzoleum prohlášeno národní památkou.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 10. 5. 2020 20:03
Co dokázal Tomáš Baťa ve Zlíně, to o půl století dříve vybudoval Carl Dittrich v Krásné Lípě u Rumburka. Továrník a mecenáš nechal v obci zřídit nemocnici, městské lázně, sirotčinec, park a nejkrásnější mauzoleum v Čechách. Hrobka je však dnes dokladem toho, jak rychle se na továrníka zapomnělo. Od odsunu Němců nikdo neměl zájem mauzoleum zachránit a opravit. Až do nedávna.

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tváří projektu je šestinásobná držitelka ceny Anděl, muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn.

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník bude v létě 2021.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 50 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy