Snil o vlastním hradě, tak si koupil zříceninu v pohraničí. Do oprav dal 40 milionů

Snil o vlastním hradě, tak si koupil zříceninu v pohraničí. Do oprav dal 40 milionů
Hrad Hauenštejn leží v krušnohorských lesích v malé vesničce mezi Chomutovem a Karlovými Vary. Má pět paláců o 130 komnatách, kapličku, vodní mlýn a rozhlednu.
Na nádvoří je zrovna posezení pro návštěvníky, kteří do hradu chodí okukovat opravené komnaty s loveckými trofejemi.
Ve stánku si můžete koupit grilovaný hermelín, klobásy i limonádu.
Dominantou nádvoří jsou pávi, kteří se pyšně procházejí okolo návštěvníků. Takových exotických "slepic" je tu celkem pět.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 20. 8. 2020 13:15
Pavel Palacký vyrůstal v Praze, většinu času měl ale hlavu zabořenou v příbězích o rytířích a romantické přírodě. Snil o tom, že až jednou vyroste, pořídí si hrad, kde bude svým vlastním pánem. Splnilo se mu to před dvaceti jedna lety, když v novinách narazil na inzerát k prodeji Hauenštejna v českém pohraničí.

Ve dvou z celkem pěti paláců jsou dnes opravené komnaty, na dvoře se griluje a lidé mohou i na rozhlednu do věže.

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tváří projektu je šestinásobná držitelka ceny Anděl, muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn. 

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník bude v létě 2021.

 

Právě se děje

Další zprávy