Starosta zachraňuje zámek v pohraničí. Pořád mě kontrolují, jestli něco nekradu, říká

Starosta zachraňuje zámek v pohraničí. Pořád mě kontrolují, jestli něco nekradu, říká
Štědrá je obec, která má 550 obyvatel, rozpočet deset milionů korun na rok a bývalé šlechtické sídlo s barokní zahradou.
Zámek obec odkoupila v roce 2011. Je celý z kamene a z vnějšku působí v neutěšeném stavu. Zdání ale klame.
Zámek Štědrá má druhou nejdelší enfiládu (optické propojení místností, pozn. red.) v Čechách, říká Pánek. "Tu první mají Valtice, v seriálu České televize se po ní proháněla Marie Terezie."
O zdejší hospodářství, které přiléhá k zámku, se stará paní v důchodu s kozou "Lenkou Dusilkou". Přezdívku zvíře dostalo hned po porodu, protože se přiškrtilo na pupeční šňůře.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
15. 1. 2020 6:01
Traduje se, že Štědrou na Karlovarsku vystavěly ženy. Zatímco sudetští statkáři šli z pole rovnou do hospody, panímámy doma třídily kamení a stavěly z něj stodoly. Samotný zámek, který má druhou největší enfiládu v Česku, údajně postavil hrabě z Kokořova. Přečkal války, privatizaci i úředníky. "Rok co rok mě kontrolují, jestli něco nekradu," říká starosta, který zámek zachraňuje od roku 2011.

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tváří projektu je šestinásobná držitelka ceny Anděl, muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn.

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník bude v létě 2021.

 

Právě se děje

Další zprávy