Starosta zachraňuje zámek v pohraničí. Pořád mě kontrolují, jestli něco nekradu, říká

Starosta zachraňuje zámek v pohraničí. Pořád mě kontrolují, jestli něco nekradu, říká
Štědrá je obec, která má 550 obyvatel, rozpočet deset milionů korun na rok a bývalé šlechtické sídlo s barokní zahradou.
Zámek obec odkoupila v roce 2011. Je celý z kamene a z vnějšku působí v neutěšeném stavu. Zdání ale klame.
Zámek Štědrá má druhou nejdelší enfiládu (optické propojení místností, pozn. red.) v Čechách, říká Pánek. "Tu první mají Valtice, v seriálu České televize se po ní proháněla Marie Terezie."
O zdejší hospodářství, které přiléhá k zámku, se stará paní v důchodu s kozou "Lenkou Dusilkou". Přezdívku zvíře dostalo hned po porodu, protože se přiškrtilo na pupeční šňůře.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
15. 1. 2020 6:01
Traduje se, že Štědrou na Karlovarsku vystavěly ženy. Zatímco sudetští statkáři šli z pole rovnou do hospody, panímámy doma třídily kamení a stavěly z něj stodoly. Samotný zámek, který má druhou největší enfiládu v Česku, údajně postavil hrabě z Kokořova. Přečkal války, privatizaci i úředníky. "Rok co rok mě kontrolují, jestli něco nekradu," říká starosta, který zámek zachraňuje od roku 2011.

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tváří projektu je šestinásobná držitelka ceny Anděl, muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn.

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník bude v létě 2021.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Manchester City získal z Valencie mladého Španěla Torrese

Manchester City získal z Valencie talentovaného španělského fotbalistu Ferána Torrese. Za dvacetiletého křídelního hráče zaplatil anglický vicemistr 23 milionů eur (600 milionů korun) a podepsal s ním pětiletou smlouvu.

Torres přichází do City jako náhrada za Němce Leroye Saného, jenž v červenci přestoupil do Bayernu Mnichov. Španělský mládežnický reprezentant hrál za A tým Valencie od 17 let a v minulé sezoně vstřelil v soutěžních zápasech šest gólů.

před 5 hodinami

Trump po měsících odmítání podpořil korespondenční hlasování ve volbách, postup doporučil lidem na Floridě

Ačkoliv americký prezident Donald Trump již několik měsíců bez patřičných důkazů varuje před možnými podvody, které by podle něj doprovázelo široké využívání možnosti hlasovat v nadcházejících prezidentských volbách poštou, dnes tento postup doporučil voličům na Floridě. Ta je přitom jedním z hlavních takzvaných bitevních států, kde se bude rozhodovat o tom, kdo bude od ledna na další čtyři roky šéfem Bílého domu, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Slovenský premiér žije v nezkolaudovaném domě, hrozí mu pokuta ve výši 33 tisíc eur

 Slovenský premiér Igor Matovič žije se svojí rodinou v Trnavě v nezkolaudovaném domě, za což mu kvůli porušení stavebního zákona hrozí pokuta až 33.000 eur (přes 862.000 korun). Informoval o tom portál tvnoviny.sk. Premiér svoje pochybení přiznal už minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy