Zvládla boj s rakovinou. Teď prošla pěšky celou Evropu, aby pomohla dalším nemocným

9. 6. 2021 11:01
Trvalo necelé tři roky, než Ursula Martinová došla z ukrajinského Kyjeva pěšky do města Llanidloes ve svém rodném Walesu. Více než osm tisíc kilometrů, při kterých vystřídala osm párů bot, se rozhodla zdolat, aby vybrala peníze pro charitativní organizace věnující se pacientkám s rakovinou vaječníků. Nádorové onemocnění před necelými deseti lety diagnostikovali i jí samotné.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Je to deset let, co Ursule Martinové lékaři diagnostikovali rakovinu vaječníků. Bylo to v době, kdy si právě plnila sen. Měla za sebou několik let dobrodružného cestování po evropském kontinentu, při němž mimo jiné sjela na kajaku Dunaj od Německa až po Rumunsko. Plánovala, že se vydá z Bulharska na pěší pouť až domů do Spojeného království.

Když si ale Martinová na Vánoce roku 2011 dala na své cestě přestávku, aby o svátcích navštívila rodinu ve Walesu a zašla si na preventivní prohlídky do nemocnice, život se jí otočil vzhůru nohama. Zjistila, že má nádor vaječníků, musela podstoupit náročnou operaci a následující tři roky ji čekala navazující léčba.

Kdo by ale čekal, že se jednačtyřicetiletá Britka své touhy po dobrodružství úplně vzdá, byl by na omylu. Na jaře roku 2014 už zase obula pohorky, i když se zatím oproti dřívějšku šetřila. "Na velké tvrdé túry jsem se ještě necítila, tak jsem si pro začátek dala postupně 3700 mil (skoro šest tisíc kilometrů, pozn. red.) po Walesu," řekla Martinová pro zpravodajský web stanice BBC.

Už tehdy pojala své dlouhé pochody jako příležitost k šíření osvěty o své nemoci. Lidé její houževnatý boj s nádorem mohli sledovat na blogu One Woman Walks a podpořit finančním příspěvkem charitativní organizace Target Ovarian Cancer and Penny Brohn Cancer Care, které pacientkám s rakovinou vaječníků pomáhají.

Domovské kopce a louky ovšem Martinové dlouho nestačily, a tak si v září 2018 troufla na mnohem větší sousto. Vrátila se do Evropy a rozhodla se na dobročinné účely vybrat další peníze díky pěší pouti napříč Evropou. Začala na Ukrajině, odkud si předsevzala dojít zpátky domů.

Nebýt covidu, vrátila by se domů dřív

Nový rok loni oslavila příchodem do Benátek a cítila euforii, jenomže na jaře 2020 Evropu zasáhla první vlna pandemie koronaviru, což cestovatelku pochopitelně znejistilo. "Ze všech stran jsem slyšela, že ať už jste kdekoli, měli byste se zavřít doma a nevycházet, což pro mě byl šok, když jsem se zrovna nacházela v úplně cizí zemi," přiznala Martinová.

Naštěstí se jí podařilo kontaktovat příbuzné, kteří jí na přechodnou dobu sehnali přístřeší. "První velký lockdown jsem strávila v letním sídle kamarádky mojí sestry na jihu Francie, kde jsem bydlela asi tři měsíce. Posléze jsem se vždycky přesouvala dál, dokud nepřišel další lockdown a já jsem musela zůstat v zemi, kde jsem právě byla," popsala žena.

O tom, že by svou výzvu vzdala, podle svých slov ani chvíli neuvažovala. "Pandemie byla všude, takže bych jí stejně musela čelit, ať už doma, nebo kdekoli jinde. Nebýt koronaviru, dokončila bych pouť ještě před koncem loňského roku. Takhle jsem musela vydržet asi šest měsíců v lockdownu a trochu jsem se zdržela," vysvětlila Martinová.

Do svého domovského města Llanidloes ve Walesu nakonec úspěšně dorazila první červnovou neděli. V nohách v tu chvíli měla pět tisíc mil (přes osm tisíc kilometrů). "Bylo skvělé zase vidět všechny mé blízké a vrátit se do běžné reality. První noc ve Walesu jsem kvůli vyplavenému adrenalinu nemohla moc spát a nohy mě pořádně bolely," přiblížila dobrodružka.

"Když se teď ráno vzbudím, začne se mi hned honit hlavou, kam bych měla během dne dojít. Myslím, že mi chvíli bude trvat, než si uvědomím, že už nikam nemusím," svěřila se. Dodala však, že při příležitosti deseti let od chvíle, kdy jí lékaři diagnostikovali rakovinu, plánuje v lednu příštího roku alespoň menší pochod z vesnice John o 'Groats na severu Skotska k mysu Land's End, který leží v nejzápadnějším bodě Velké Británie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Po střetu s nákladním vozem zemřel na Semilsku v pátek odpoledne zhruba pětadvacetiletý řidič osobního vozu

Tragická nehoda se stala u obce Horka u Staré Paky. ČTK to v sobotu řekl regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský. Okolnosti nehody policie dál šetří. V září je to druhá smrtelná nehoda v Libereckém kraji. 

před 1 hodinou

V souvislosti s kampaní před nedělními parlamentními volbami v Německu zaznamenala policie více než 4200 trestných činů

Informoval o tom v sobotu list Die Welt, který se dotazoval úřadů v jednotlivých spolkových zemích. V roce 2017 den před parlamentními volbami informovaly úřady o 3660 trestných činech. Velkou většinu zaznamenaných trestných činů tvoří poškození cizí věci, většinou volebních plakátů. Policie se ale musela v souvislosti s volbami zabývat i násilnými trestnými činy či urážkami na cti.

Další zprávy