Nejchytřejší dítě na světě? Američanka má ve dvou letech IQ 146, vstoupila do Mensy

Magazín Magazín
31. 5. 2021 16:56
Mensu si leckdo může představovat jako elitní klub plný světoznámých vědců a inovátorů. Od letošního května do něj ovšem patří i teprve dvouletá Kashe Questová, která se stala její vůbec nejmladší americkou členkou. V testech inteligence získala neuvěřitelných 146 bodů.
Kashe Questová je zázračné dítě. Ve dvou letech dokáže vyjmenovat všechny prvky z periodické tabulky a poznat všech 50 amerických států na slepé mapě.
Kashe Questová je zázračné dítě. Ve dvou letech dokáže vyjmenovat všechny prvky z periodické tabulky a poznat všech 50 amerických států na slepé mapě. | Foto: Instagram / Kashe Quest

Kashe Questová ve svých dvou letech už dovede vyjmenovat všechny prvky z Mendělejevovy periodické tabulky, rozpoznat všech 50 severoamerických států na slepé mapě a do toho se učí mluvit španělsky. Rodiče malé Kaliforňanky tvrdí, že jakmile jejich dcera řekla první slovo, rychle se zlepšovala a velmi brzy se vyjadřovala ve větách o více než pěti slovech.

"Odmalička jsme u ní pozorovali sklony objevovat všechno kolem sebe, neustále se nás ptá na otázky, které začínají slovem proč. Pokud jí něco není jasné, chce hned vědět, jak to funguje, a když to zjistí, okamžitě to využívá v praxi," přiblížil pro zpravodajský web stanice CNN Kashin otec Devon.

Další a další dceřiny pokroky Questovy utvrzovaly v tom, že je Kashe na svůj věk neobvykle nadaná. Podobný názor měl i dětský lékař, ke kterému s dítětem ve věku 18 měsíců rodiče přišli na prohlídku. Proto se s holčičkou rozhodli navštívit také psychologa, který ji nechal absolvovat IQ test, a Kashe ho zvládla s neuvěřitelným skóre 146 bodů.

"Hodně nám záleželo na tom, abychom dceři poskytli všechno potřebné k tomu, aby se dále rozvíjela. Chceme podpořit její zvídavost a talent a neradi bychom něco podcenili," vysvětlila matka Sukhjit, proč dívku nechali inteligenční test vyplnit.

Dodala, že se svým mužem dceři nikdy nezapomínají říct, jak jsou na ni hrdí, když se jí po dlouhém trápení podaří vyřešit náročný úkol. Kashe pak na oplátku rodičům drží palce, když se s něčím perou sami. "Pokud mě vidí, jak se po úporném snažení konečně dostanu do sklenice s okurkami, tak přijde a poví mi, že je na mě pyšná," prozradil Devon Quest.

Snaha dát dceři potřebné zázemí, aby se mohla vzdělávat, Questovy dovedla k tomu, že založili vlastní mateřskou školu. Matka Sukhjit je totiž učitelka, a protože se v době pandemie dceři stejně věnovala doma, přizvala k učení i další děti, aby Kashe trávila čas také s vrstevníky.

"V hloubi duše jsou dceři pořád dva roky, takže je velmi důležité, aby se potkávala s dětmi ve svém věku a necítila tlak na to, aby se chovala jako dospělí," zdůraznila Sukhjit. Doplnila, že do její soukromé školky momentálně dochází 12 dětí.

Mohlo by vás zajímat: Vysoká inteligence je pro děti problém, rodiče z nich můžou být úplně hotoví, říká lektorka

Vysoké nadání a inteligence mohou být i handicapem, říká lektorka Monika Stehlíková a dodává, že nadaní jsou citliví a vnímaví lidé. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 10 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
Další zprávy