Sedmiletý hrdina zachránil otce a malou sestru před utonutím. Hodinu plaval pro pomoc

Magazín Magazín
1. 6. 2021 17:04
Amerika obdivuje teprve sedmiletého hrdinu, který zachránil svého tátu a mladší sestru před utonutím. Chase Poust z Floridy zvládl doplavat pro pomoc, když jeho příbuzné na člunu smetla vlna a otec Steven musel zůstat u čtyřleté dcerky Abigail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Byl poslední květnový pátek, když Steven Poust zakotvil svou loďku na řece St. Johns River nedaleko floridského města Jacksonville. Američan s sebou vzal své děti, sedmiletého Chase a čtyřletou Abigail, aby si společně mohli zaplavat.

Mladší dítě bylo zvyklé se ve vodě přidržovat člunu. V jednu chvíli se ale zvedl vítr a přihnal silnou vlnu, takže se Abigail musela pustit a spadla do vody. Měla na sobě sice záchrannou vestu, ale její starší bratr věděl, že ještě není zkušená plavkyně, takže se za ní pohotově vydal, aby ji chytil.

Proud však začal obě děti odnášet dál od paluby, a když si děsivé scény všiml otec Steven, připlaval, aby se o Abigail postaral sám. Chase mezitím poprosil, aby se pokusil dostat na břeh a sehnat pomoc. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

"Řekl jsem Chaseovi i Abigail, že je mám moc rád, protože jsem v tu chvíli vůbec netušil, jak to všechno dopadne. Snažil jsem se je u sebe udržet oba, ale pak už jsem to nezvládal, protože dcera se ode mě postupně vzdalovala," svěřil se otec.

Trvalo asi hodinu, než se sedmiletému chlapci povedlo dostat na pevninu. Později popsal, že plaval na znak a odrážel se rukama směrem k pevnině, aby vydržel dlouho a brzy se nevyčerpal. Jakmile stál nohama na zemi, doběhl k nejbližšímu domu, jehož obyvatelé upozornili na svízelnou situaci záchranáře. 

Otce Stevena a čtyřletou Abigail mezitím vodní proud odnesl o více než dva kilometry dál od loďky. Záchranáři u Jacksonvillu tak nejdřív našli jen opuštěný člun a s hledáním jim musely pomoct posily. "Nakonec se nám otce i dceru podařilo dostat do bezpečí a je velké štěstí, že se všem třem nyní už dobře daří," uvedl mluvčí místní záchranné služby Eric Prosswimmer. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po střetu s nákladním vozem zemřel na Semilsku v pátek odpoledne zhruba pětadvacetiletý řidič osobního vozu

Tragická nehoda se stala u obce Horka u Staré Paky. ČTK to v sobotu řekl regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský. Okolnosti nehody policie dál šetří. V září je to druhá smrtelná nehoda v Libereckém kraji. 

Další zprávy