Španělští učitelé chodí do školy v sukních. Vadí jim genderové stereotypy v oblékání

Magazín Magazín
2. 6. 2021 9:57
Ve Španělsku přibývá učitelů, kteří se rozhodli chodit do školy v ženských sukních. Muži tak chtějí bojovat s genderovými stereotypy ohledně oblékání, které ve společnosti stále přetrvávají. Iniciativu rozjeli poté, co loni jedna španělská škola vyhodila patnáctiletého studenta oblečeného v sukni z vyučování.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Když loni na podzim v severošpanělském Bilbau patnáctiletý Mikel Gómez vyrazil do školy v sukni, počítal s tím, že se mu někteří spolužáci budou smát. Nikdy si však podle svých slov nedělal hlavu s tím, co si o něm druzí myslí, a taky chtěl podpořit trans komunitu, která se ve veřejném prostoru často setkává s šikanou.

Ani ve snu by ale nečekal, že kvůli jeho oděvu učitel přeruší hodinu matematiky a škola ho nechá vyvést z budovy. Mladý Španěl na příkaz kantorů nakonec musel jít ke školnímu psychologovi, který zjišťoval, jestli netrpí nějakou duševní poruchou. Gómez o incidentu následně informoval ve videu na sociální síti TikTok, které se brzy stalo virálním.

V reakci na něj se už v listopadu začali objevovat první studenti a učitelé, kteří po vzoru Gómeze chodili do škol v sukních, aby narušili zaběhlé představy o tom, jak se mají muži oblékat. Postupně tak ve Španělsku vznikla iniciativa #laropanotienegenero (Oblečení nemá žádný gender). Informoval o tom zábavní web Bored Panda.

Letos v květnu se řady tohoto hnutí ještě rozšířily. V květnu se totiž v médiích objevil další případ, kdy se dospívající chlapec kvůli svému oděvu setkal s odsouzením. Tentokrát šlo o žáka základní školy ve městě Valladolid, kterého v kolektivu šikanovali, protože si na sebe vzal mikinu s postavami z japonských komiksů anime.

K protestům za genderovou svobodu a toleranci se nyní připojila i dvojice kantorů, kteří na zmíněné škole sami vyučují a homofobní chování jim vadilo. Sedmatřicetiletý Manuel Ortega a šestatřicetiletý Borja Velázquez si od května do vyučování pravidelně berou ženské sukně, aby děti i některé své kolegy naučili větší otevřenosti.

V hodinách se duo v sukních žákům snaží vysvětlit, že i pouhá slova někdy mohou druhé lidi hodně bolet a že by se měli vyvarovat předsudků, i když si je mnohdy přinášejí z domova od svých rodičů. Ortega a Velázquez dětem také například zdůrazňují, že není nic špatného na tom, když holky milují fotbal a nosí krátké vlasy, ani na tom, když kluci rádi tráví čas v kuchyni a na hlavě mají dlouhé kadeře.

 

Právě se děje

před 28 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy