Yellowstonský supervulkán hrozí erupcí. Už se taví silnice

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
16. 7. 2014 10:53
Časovaná bomba pod povrchem Yellowstonského národního parku o sobě opět dala vědět. Před pár dny musela být uzavřena pětikilometrová trasa ve Firehole Lake, kde se začal tavit asfalt na silnicích.
Foto: Yellowstone National Park / Flickr

Cheyenne (Wyoming) – Extrémní teplo z masivního supervulkánu pod Yellowstonským parkem roztavilo na začátku týdne silnici. Správci parku ji proto okamžitě uzavřeli. Zákaz vstupu se týká turisticky atraktivních oblastí s gejzíry a termálními prameny Firehole Lake, White Dome Geyser a Great Fountain Geyser.

Přestože správci parku uklidňují návštěvníky, že cesty budou po opravě průjezdné již příští týden, tato situace nahrává teoretikům, kteří věří, že jde o další známku blížící se erupce podpovrchového supervulkánu. Ten představuje bezpečnostní riziko pro celou planetu.

"Je těžké říct, zda je termální oblast teplejší, než je obvyklé, protože to vždy kolísá," řekl mluvčí Dan Hottle deníku Los Angeles Times s tím, že bezpečnostní uzávěrky rizikových oblastí jsou běžné.

V březnu letošního roku vyděsil na internetu videozáznam s prchajícími bizony napříč Yellowstonským parkem. Podle mnohých jsou zvířata schopna vycítit blížící se nebezpečí, a proto se stáhla z oblastí, kde by mohla sopka vybouchnout. Podle odborníků se prý jednalo o běžnou migraci bizonů a nejedná se o známku sopečné činnosti.

Supervulkán již přesluhuje

Měsíc poté ale severozápadní část parku zasáhlo zemětřesení, které dosáhlo síly 4,8 stupně, nejsilnější od roku 1980.

Bizoni prchají před možnou erupcí.
Bizoni prchají před možnou erupcí. | Video: YouTube

Ke zklidnění situace nepřispívají ani odhalení vědců, kteří letos uvedli, že magma v sopce by mohlo být dva a půl krát větší, než se původně odhadovalo. Neznamená to, že by se situace jakkoli zhoršovala, ale poukazuje to spíše na přesnější odhady a výpočty vědců.

Yellowstonský supervulkán se podle odborníků probouzí k životu každých 600 tisíc let. Od posledního výbuchu dělí lidstvo cca 640 tisíc let, přesto nikdo není schopen říci, kdy dojde k další erupci.

"Věříme, že se sopka znovu probudí k životu, ale nemáme ponětí kdy," řekl RT.com vědec James Farrell z univerzity v Utahu.

Konspirační teoretici tvrdí, že vláda tají pravý stav věcí, podle odhadů by v případě výbuchu sopka zničila většinu Spojených států a změnila život na celé planetě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

Další zprávy