Čeká lidstvo zombie apokalypsa? Vědci pomalu bijí na poplach

Magazín pej, Magazín
10. 7. 2014 9:00
Zombie apokalypsa je podle amerických vědců pravděpodobnější, než se na první pohled zdá. Důkazem jsou patogeny, které napadají hmyz a dělají z něj chodící mrtvolu.
Zombie v New Yorku
Zombie v New Yorku | Foto: Reuters

Washington - Podle aktuálních průzkumů by vypuknutí zombie infekce nemuselo být nerealistické. Vědci totiž objevili nové patogeny, které z napadeného hmyzu udělají chodící mrtvolu, jež neovládá svůj mozek.

Matematici pozvaní do televizního pořadu Through the Wormhole amerického herce Morgana Freemanna na Science Channel tlumočili své výsledky, které se týkají atypického chování mravenců.

Model světové invaze zombie
Model světové invaze zombie | Video: YouTube

U tohoto hmyzu nalezli zvláštní druh houby, která napadá jejich mozek tak, že se chovají naprosto neočekávaným způsobem (šplhají po stromech nebo se zakusují do listů). Po jejich smrti navíc houba vyrůstá ven z hlavy a šíří se tak dál.

V televizním pořadu pak představili animaci, ve které ukázali, jak rychle by se zombie virus rozšířil do celého světa. "V podstatě už můžeme být uprostřed rostoucí zombie apokalypsy," řekl jeden z hostů zmíněného televizního pořadu pro The Huffington Post.

 V USA nemají oživlí mrtví šanci

Hrozbu invaze zombie nebere na lehkou váhu ani americké ministerstvo obrany. Nedávno odtajněná strategie známá jako CONPLAN 8888 z roku 2011 zahrnuje podrobný návod, jak se chovat při ohrožení lidské civilizace před hrozbami zombie.

Zombie apokalypsa, kdy lidskou nervovou soustavu napadne houbový virus, je velmi věrně vykreslena v komerčně úspěšné videohře Last of Us.
Zombie apokalypsa, kdy lidskou nervovou soustavu napadne houbový virus, je velmi věrně vykreslena v komerčně úspěšné videohře Last of Us. | Video: YouTube

Podle specialistů je nutné zajistit zejména tři hlavní cíle – zachovat prostředky k obraně lidských životů, realizovat akce na vymýcení zombie hrozby a následně zajistit pomoc civilním orgánům v obnovení práva a pořádku. Celý dokument je k nahlédnutí ZDE.

Existence této strategie neznamená, že by se Pentagon aktivně připravoval na zombie apokalypsu. CONPLAN 8888 navrhli vojenští instruktoři jako efektivní tréninkový nástroj pro kadety.  

"Celý plán je natolik absurdní, že se studentům výcvik nejen líbil, ale byli schopni velmi účinně pochopit vývoj událostí a aplikovat základní postupy plánování," stojí v úvodu dokumentu, který má primárně posloužit jako netradiční výcviková příručka.

 

Právě se děje

Další zprávy