Čeká lidstvo zombie apokalypsa? Vědci pomalu bijí na poplach

Magazín pej, Magazín
10. 7. 2014 9:00
Zombie apokalypsa je podle amerických vědců pravděpodobnější, než se na první pohled zdá. Důkazem jsou patogeny, které napadají hmyz a dělají z něj chodící mrtvolu.
Zombie v New Yorku
Zombie v New Yorku | Foto: Reuters

Washington - Podle aktuálních průzkumů by vypuknutí zombie infekce nemuselo být nerealistické. Vědci totiž objevili nové patogeny, které z napadeného hmyzu udělají chodící mrtvolu, jež neovládá svůj mozek.

Matematici pozvaní do televizního pořadu Through the Wormhole amerického herce Morgana Freemanna na Science Channel tlumočili své výsledky, které se týkají atypického chování mravenců.

Model světové invaze zombie
Model světové invaze zombie | Video: YouTube

U tohoto hmyzu nalezli zvláštní druh houby, která napadá jejich mozek tak, že se chovají naprosto neočekávaným způsobem (šplhají po stromech nebo se zakusují do listů). Po jejich smrti navíc houba vyrůstá ven z hlavy a šíří se tak dál.

V televizním pořadu pak představili animaci, ve které ukázali, jak rychle by se zombie virus rozšířil do celého světa. "V podstatě už můžeme být uprostřed rostoucí zombie apokalypsy," řekl jeden z hostů zmíněného televizního pořadu pro The Huffington Post.

 V USA nemají oživlí mrtví šanci

Hrozbu invaze zombie nebere na lehkou váhu ani americké ministerstvo obrany. Nedávno odtajněná strategie známá jako CONPLAN 8888 z roku 2011 zahrnuje podrobný návod, jak se chovat při ohrožení lidské civilizace před hrozbami zombie.

Zombie apokalypsa, kdy lidskou nervovou soustavu napadne houbový virus, je velmi věrně vykreslena v komerčně úspěšné videohře Last of Us.
Zombie apokalypsa, kdy lidskou nervovou soustavu napadne houbový virus, je velmi věrně vykreslena v komerčně úspěšné videohře Last of Us. | Video: YouTube

Podle specialistů je nutné zajistit zejména tři hlavní cíle – zachovat prostředky k obraně lidských životů, realizovat akce na vymýcení zombie hrozby a následně zajistit pomoc civilním orgánům v obnovení práva a pořádku. Celý dokument je k nahlédnutí ZDE.

Existence této strategie neznamená, že by se Pentagon aktivně připravoval na zombie apokalypsu. CONPLAN 8888 navrhli vojenští instruktoři jako efektivní tréninkový nástroj pro kadety.  

"Celý plán je natolik absurdní, že se studentům výcvik nejen líbil, ale byli schopni velmi účinně pochopit vývoj událostí a aplikovat základní postupy plánování," stojí v úvodu dokumentu, který má primárně posloužit jako netradiční výcviková příručka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy