NASA zkoumá mimozemský život na Jupiteru. Objevila tam vodu

jaz
14. 7. 2014 9:58
Národní úřad pro letectví a kosmonautiku předpokládá existenci vody v kapalném skupenství poblíž Jupiteru. Vědci navíc objevili způsob, jak mimozemský život dokázat.
Jupiter
Jupiter | Foto: Warner Bros.

Pasadena (Kalifornie) Jupiter je největší planeta sluneční soustavy a jedním z jeho 67 měsíců se již delší dobu zabývá americká NASA. Vědci totiž předpokládají, že na ledovém měsíci Europě by mohla existovat voda, a tudíž i určitá forma života.

Europa je co do velikosti podobná našemu Měsíci a pomocí sondy Galileo bylo zjištěno, že se pod silnou vrstvou ledu nachází voda v kapalném skupenství.

Europa

jupiter
  • šestý měsíc planety Jupiter objevil v roce 1610 Galileo Galilei
  • měří přes 3100 km v průměru a jméno nese po milence boha Dia
  • v roce 2016 by měla být na Europu vypuštěná hlubinná ponorka Depth-X
  • nejprve by se měla dostat na oběžnou dráhu a v roce 2018 poté na povrh měsíce Europa

Vědci tak plánují uskutečnit zkušební vrty a následně vyslat robotické ponorky k prozkoumání mimozemského oceánu. Zatím netuší, jak silná je vrstva ledu. Předpokládají, že by tloušťka mohla dosáhnout 10 až 30 km.

Studie vědců z NASA publikovaná v časopise Astrobiology uvedla, že k vysílání informací je možné využít radiové signály, které proniknou silnou vrstvou ledu. K tomu je potřeba silný vysílač, který by se vešel na palubu kosmické lodi, operující v prostoru mezi Jupiterem a jeho měsíci.

Vysílač musí být navíc dostatečně silný, aby překonal rádiové záblesky, které vysílá samotný Jupiter a které jsou 3000x silnější než jakékoli jiné ve sluneční soustavě. Pocházejí totiž z mraků elektricky nabitých částic zachycených v magnetickém poli.

"Můžeme vytvořit vlastní vysílač k hledání povrchových oceánů, který by pronikl ledem. Když je ale Jupiter aktivní, rádiové emise by oslnily radar, který by pronikal ledem," řekl Space.com fyzik z NASA Andrew Romero-Wolf, který celou studii vede. Také uvedl, že systém, který by skenoval podpovrchové oceány ledových měsíců, již existuje. Zbývá jen odletět k Jupiteru a tam poslouchat.

 

Právě se děje

Další zprávy