Práce mu nesmrdí. Muž očichává vše, co NASA pošle do vesmíru

ČTK ČTK
4. 7. 2014 10:54
Američan s netypickým povoláním pracuje téměř 40 let pro NASA, jeho čichové buňky jsou základem pro úspěšnou vesmírnou misi.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Washington - Američan George Aldrich má možná nejpodivnější povolání na světě. Pro NASA očichává vše, co má být vysláno do vesmíru. Na oběžné dráze se totiž nepříjemný odér může držet léta.

Když se řekne NASA, představí si každý nejspíš astronauty, raketové inženýry a mnoho vědců. Jenže mezi vážené experty patří i profesionální čichač.

George Aldrich dělá na první pohled poněkud bizarní práci a nejspíš mu voní, protože ji pro NASA vykonává bezmála 40 let. Pod nos mu musí přijít úplně vše, co má být vysláno do vesmíru.

Puch může zhatit celou misi

I nejnepatrnější závan se může ve vesmíru držet dlouhé roky a může pak obtěžovat a negativně ovlivnit produktivitu astronautů. Těm se může udělat i nevolno.

"Když George špatně identifikuje jediný problematický puch, může se celá mise ocitnout v ohrožení," vysvětlila stanice Science Channel.

Na Zemi lze těžký vzduch jednoduše vyvětrat, ale ve vesmíru okna otevřít nelze. Proto je Aldrichova práce tak klíčová a není namístě nad ní ohrnovat nos.

"Moji přátelé a rodina si myslí, že jsem trochu blázen," připouští však Aldrich po 38 letech kariéry v Johnsonově vesmírném středisku v Houstonu.

 

Právě se děje

Další zprávy