Paříž - Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších šéfkuchařů světa, Francouz Paul Bocuse. Informoval o tom na twitteru francouzský ministr vnitra Gérard Collomb.
Bocuse, dlouholetý držitel tří michelinských hvězd, byl mezi odborníky označován jako guru moderní gastronomie nebo jako papež francouzské kuchyně. Stál totiž u zrodu hnutí "nouvelle cuisine", které v 60. a 70. letech 20. století způsobilo doslova revoluci důrazem na experiment, prezentaci jídel a kvalitní sezonní ingredience.
Bocuse zemřel v sobotu v Collonges-au-Mont-d'Or, kde se narodil a kde měl i svou restauraci, uvedl ve svém prohlášení francouzský prezident Emmanuel Macron. "Francouzská gastronomie ztratila mytickou postavu… Šéfkuchaři pláčou ve svých kuchyních, jak v Elysejském paláci, tak jinde ve Francii," dodal. Slavnému šéfkuchaři byl v roce 2005 voperován trojitý bypass, trpěl i Parkinsonovou chorobou.
Bocuse se stal prvním šéfkuchařem moderní éry, který dovedně využil svého postavení celebrity. Do své restaurace v Collonges-au-Mont-d'Or u Lyonu tak lákal labužníky z celého světa, kteří přijížděli ochutnat jeho slavné speciality - polévku s černými lanýži, šunku v seně, drůbeží frikasé s borůvkami či holoubátka. Podnik drží tři michelinské hvězdy, nejvyšší ocenění v oboru, nepřetržitě od roku 1965.
Paul Bocuse est mort, la Gastronomie est en deuil.
— Gérard Collomb (@gerardcollomb) January 20, 2018
Monsieur Paul, c’était la France. Simplicité & générosité. Excellence & art de vivre.
Le pape des gastronomes nous quitte. Puissent nos chefs, à Lyon, comme aux quatre coins du monde, longtemps cultiver les fruits de sa passion. pic.twitter.com/XI0ozzzGJK
Velký propagátor francouzské kuchyně s vizáží bonvivána stál u zrodu mnoha trendů, které ve světě vysoké gastronomie přežívají dodnes. Kladl důraz na perfektní servis, estetické působení jídla na talíři a neobvyklé kombinace surovin, přitom však neměl strach experimentovat s tradičními postupy a zpracováním.
Společně s dalšími slavnými šéfkuchaři založil spolek "Bande a Bocuse" k propagaci nové kuchyně. V roce 1987 pak inicioval soutěž "Bocuse d'Or", která každoročně oceňuje nejlepší světové šéfkuchaře.
Bocuse se narodil do rodiny kuchařů a toto povolání se dědilo již od 18. století. Na svou restauraci nepřestal dohlížet ani v důchodu. Všímal si i hostů, které někdy přišel pozdravit až ke stolu. A jeho oblíbená ingredience? Máslo. "Je to kouzelná věc," řekl kdysi během návštěvy kulinářského institutu v USA. "Máslo nic nenahradí," dodal.
Dalšími třemi důležitými věcmi podle něj byly čerstvé potraviny, které on měl ze své zahrady, dobrý kuchyňský personál, kterému lze věřit, a šťastní hosté. "Je to host, kdo tu velí," svěřil se kdysi Bocuse agentuře AP.