Zázrak v Tokiu. Včely tam brání vzácné ptáky

vk
18. 7. 2008 14:55
Kolonii 4000 rybáků terorizovaly vrány. Teď už ne
Včely pomáhají Japoncům bránit hnízda vzácných rybáků.
Včely pomáhají Japoncům bránit hnízda vzácných rybáků. | Foto: Wikimedia Commons

Tokio - Hnízda vzácných mořských ptáků stráží v Japonsku netradiční ochránci. Před zákeřnými útoky vran je brání tokijské včely.

Podle serveru NationalGeographic.com, který se odvolává na japonské odborníky, mají včely sklon útočit na jakýkoliv objekt tmavé barvy, který se vyskytne poblíž jejich úlu. A právě toho se Japonci rozhodli využít.

Na střechu velké čistírny odpadních vod poblíž tokijského mezinárodního letiště přestěhovali z venkova několik včelích úlů. Jejich obyvatelky mají za úkol chránit hnízdiště asi 4 000 rybáků, kteří sem létají z Austrálie, Nového Zélandu a Papuy Nové Guiney.

Čtěte také: Stěhování ptactva se mění. Migraci ovlivňuje klima

Ačkoliv rybáci nejsou mezinárodně ohrožení, jsou zapsáni v japonském seznamu ohrožených druhů jako "zranitelní". Jejich hnízda ale ve velkém ničí například stavební aktivity člověka, takže se na Červený seznam podle expertů už brzy dostanou.

Vraní šikana

Během jediného dlouhého útoku před pěti lety zničilo asi 60 vran poblíž tokijského letiště přibližně 300 vajíček rybáků a zabilo 160 ptačích mláďat. Od té doby se sem vrací rybáků méně.

"Mladí se nemohou proti vránám bránit, takže jsme zkoušeli různé cesty, jak hnízdiště ochránit," řekl jeden z autorů projektu Kazuo Takayasu.

"Zkoušeli jsme třeba dát hnízda do stromů a natáhnout vlasce, ale nic nefungovalo." 

Čtěte také: Na Kypru jedí tažné ptáky. Hrozí jim proto vyhynutí

V tokijském obvodě Ginza vlastní nezisková organizace, která učí obyvatele města o zemědělství, hned několik včelích úlů.

Asi 150 tisíc včel žijících vysoko nad ulicemi plnými obchodů sbírá pyl jak z rostlin ve městě, tak z pozemků v okolí Císařského paláce a blízkého parku Hibiya.

Včely černou nerady

"Mluvili jsme s odborníkem a zjistili, že včely v přírodě mají přirozený pud útočit na černé objekty, které se přiblíží k jejich úlům," vysvětluje Takayasu.

"Prováděli jsme testy s černými a bílými balónky a na černý včely vždy zaútočily," dodal.

Vědci věří, že reakce včel je spojená s barvou medvědí srsti. Hmyz zřejmě útočí na tvory tmavé barvy, aby zachránil svoje úly před vypleněním.

Hnízda rybáků brání v současnosti okolo 20 tisíc včel. Včely a rybáci se prý chovají "jako dobří sousedé".

"Ještě to nefunguje stoprocentně, protože oblast je docela velká, ale zdá se, že je zde méně vran než v loňském roce," tvrdí autoři projektu.

"Nicméně věříme, že v dlouhodobém horizontu se to ukáže jako efektivní řešení."

Více o ptácích: Orlí posádka už čeká na start. Dva samci a dvě samičky

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 1 hodinou

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy