Xindl X: Babišovi pole nevyklidím, byla by to ještě větší masírka. Zeman mi vadí víc

Marek Pros Marek Pros
27. 9. 2018 9:30
Ondřej Ládek známý jako Xindl X neměl nikdy problém vyjadřovat se k politice. Do jeho písní se dostal Miloš Zeman za svůj vulgární rozhovor pro veřejnoprávní rozhlas nebo Andrej Babiš, když jako ministr financí zavedl EET. Ládek teď tvrdí, že se z politických témat již vypsal a nemá velkou potřebu se k nim vracet. "Na desce je lepší mít obecnější skladby, které budou fungovat i po pěti letech. Tím nechci říct, že budu zpívat jen o lásce a sluníčku, ale pokud složím píseň o morálce či politice, rád bych v ní poukazoval na obecnější principy než na konkrétní kauzy a politiky," říká v rozhovoru, který vznikl při příležitosti vydání jeho nové desky Sexy Exity.
Xindl X
Xindl X | Foto: Tomáš Nosil/Instinkt

V červenci a srpnu se řada herců a muzikantů, například Tomáš Klus, Iva Pazderková či Jirka Macháček, vymezila vůči spolupráci s vydavatelstvím Mafra a vystupování na akcích jištěných penězi Andreje Babiše. Vás nelákalo zaujmout pevnější stanovisko? V minulosti jste sám premiéra kritizoval.

Hodně jsem to zvažoval, ale nakonec mi přišlo lepší dobrovolně nevyklízet pole. Andrej Babiš není jediný majitel vydavatelství (Andrej Babiš vložil v roce 2017 akcie svých firem Agrofert a SynBiol kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů, pozn. red.), ke kterému mám výhrady. Jsou tu i jiní majitelé, kteří například výrazně podporují Miloše Zemana, jenž mi na politické scéně vadí víc. A dokud mě v médiích necenzurují, tak do nich chci chodit a říkat svoje názory. Nerad bych, aby to dopadlo tak, že všichni vyklidí pole a v novinách zůstanou jen příznivci dotyčného Andreje. To by pak byla ještě větší masírka.

Takže místo radikálních gest o problémech raději mluvíte?

Přijde mi důležité mít rozdílné názory a nebát se je pronášet třeba i na "půdě nepřítele". Čím víc totiž vnímáme společnost jako rozdělenou, tím rozdělenější ve skutečnosti je. Proč se nebavit o politice s příznivci Andreje Babiše, Tomia Okamury nebo Miloše Zemana? Je to mnohem lepší než diskutovat s někým, kdo je ve stejné sociální skupině. S ním se maximálně poplácáte po zádech. Je důležitější snažit se vysvětlit bez urážek protistrany svoje postoje, vyslechnout si protiargumenty a zůstat otevřený vůči opačným názorům a lidem, se kterými třeba nesouhlasíte.

Jak se vlastně změnil váš vztah s fanoušky za tu dobu, co jste před deseti roky s muzikou začínal? Vadí jim, když máte jiný názor než oni?

Mám dojem, že tady panuje vyděšená atmosféra. Lidi raději nemluví o ničem, aby jeden druhého neurazili. To asi není úplně dobré znamení. Dřív se člověk kvůli jinému názoru neurazil, teď to všichni berou osobněji a vedou boje, které ani nejsou jejich. Asi potřebují za něco bojovat. Dřív byla politika výsadou těch nahoře, kteří byli pro ostatní "ti stejní hajzlové", zatímco dneska se lidi perou za jednotlivé strany a panuje mezi nimi větší agrese.

Může v téhle situaci písničkář lidem dát nějaké řešení či názor? Sám jste se o to v rámci tzv. Xindlovin, které reagovaly na aktuální události, pokoušel.

Těžko říct. Lidem se často líbí názor, jen když je stejný jako ten jejich. Dopředu vědí, co chtějí slyšet. Netuším, jestli se povedlo písničkou z Xindlovin někoho ovlivnit. Na druhou stranu jsem se aspoň vypsal z politických témat a už se k nim tolik nevracím. Na desce je lepší mít obecnější skladby, které budou fungovat i po pěti letech. Tím nechci říct, že budu zpívat jen o lásce a sluníčku, ale pokud složím píseň o morálce či politice, rád bych v ní poukazoval na obecnější principy než na konkrétní kauzy a politiky.

Byl jste jedním z mnoha zpěváků, kteří se objevili ve společné skladbě Cizí zeď, kterou Kazma prezentoval ve své poslední One Man Show. Jak ke spolupráci došlo?

S Kazmou se známe dlouho, kdysi dávno jsme spolu i spolupracovali. Řekl mi, ať s ním nazpívám písničku pro BESIP, aby se nestávalo, že u autonehody zastaví každý desátý řidič. Coby bývalá oběť autonehody vnímám tyto věci jako důležité a to byl vlastně důvod, proč jsem do toho šel. Akorát mi přijde, že text se tolik k autonehodám nevztahuje, což je trošku škoda.

Co si o celé kauze mezi Kazmou a Marešem myslíte?

Podepsal jsem smlouvu o mlčenlivosti, takže o tom vlastně nesmím mluvit.

Hudební průmysl kvůli internetu nezkrachuje

V jednom rozhovoru jste řekl, že nahrát a vydat desku dneska může už úplně každý. I právě proto mě překvapuje, že stále fungujete pod velkým vydavatelstvím. Neláká vás dělat si to celé po svém?

Prodeje desek jsou dnes tak malé, že i když máte zlatou, zaplatí se vám zhruba náklady na její nahrání. Z byznysového pohledu je skoro jedno, jestli jsem pod velkým vydavatelstvím, nebo pod vlastním labelem. Díky vydavatelství si sejmu z beder některé povinnosti, jako jsou propagace nebo distribuce. Managování kolem kapely ale věnuju víc, než bych si sám přál. Řeším nahrávání desky, fotky na její obal, videoklipy i organizaci koncertů. Na druhou stranu to jinak ani neumím, mám takovou vlastnost, že musím mluvit do všeho.

Jak moc se hudební trh od roku 2008, kdy jste vydal debut, změnil?

Nezažil jsem dobu, kdy prodeje byly opravdu velké, takže nebudu brečet, jak se desky málo prodávají. Debutu Návod ke čtení manuálu jsem prodal třeba deset tisíc kusů, ale písničku Anděl si z Uložto stáhlo během prvního týdne třeba 130 tisíc lidí. Mohl bych na to i nadávat, ale zároveň mi to udělalo velkou propagaci. Doufám, že si lidi co nejdříve zvyknou na služby jako Apple Music či Spotify a že se tyto portály dohodnout s vydavatelstvími a budou umělce lépe finančně ohodnocovat. V zahraničí už muzikanti mají větší tržby ze streamování než z prodejů desek. Nebojím se, že by hudební průmysl kvůli internetu zkrachoval.

A co vám v muzice vydělává peníze?

Koncerty. Četl jsem v jednom rozhovoru, že si kluci z Metallicy stěžovali, že desky se už neprodávají a musejí zase jezdit koncerty, což mi vlastně přišlo absurdní vzhledem k jejich stamilionovým prodejům po celém světě. Mám tu výhodu, že jsem začal relativně pozdě a na koncertování jsem zvyklý. Člověk musí jezdit a musí koncertovat. Dřív platilo, že koncerty byly propagace pro desku, dnes to je přesně naopak.

Xindl X – koncerty

  • 4. 10. Bratislava
  • 5. 10. Nové Mesto nad Váhom
  • 6. 10. Valtice
  • 13. 10. Praha
  • 22. 11. Kladno
  • 24. 11. Mladá Boleslav
  • 29. 11. Plzeň
  • 30. 11. Karlovy Vary

Na nové desce Sexy Exity zpíváte v jedné skladbě o muzikantech, kteří "sešli z cesty, ocitli se v pasti ve zlatém pokoji a kolem sebe mají mříže". Míříte tím i sám na sebe?

Písnička Trochu slávy vznikla pro filmový muzikál z mediálního prostředí, který se bohužel nepodařilo natočit, a byla provázaná s dějem. O podobném tématu bych jinak psal obecněji. Nemyslím si, že něco podobného prožívám. Dávám si pozor, aby se mi v životě nestalo, že budu hrát jen ze setrvačnosti pro peníze. Muzika mě musí pořád bavit, protože pak bude bavit i lidi kolem mě.

Před deseti roky se vám podařilo prosadit se díky skladbě na webu Bandzone a hudebním soutěžím, které jste včetně Porty vyhrával. Dneska k úspěchu často stačí vydat dobrý klip na YouTube a tohle všechno "martyrium" odpadá. Máte podobný pocit?

Natočit opravdu dobrý videoklip stojí hodně peněz, takže vyhrávat talentové soutěže mi tehdy přišlo snazší. Díky výhře na Portě jsem třeba získal velkou publicitu. Tenkrát jsem se vlastně prosadil taky díky internetu, pořadatelé se mi začali ozývat až díky webu Bandzone, kde jsem měl nejhranější skladbu roku, a hodně koncertů jsem odehrál právě na základě této písničky. A neměl bych tak úspěšné videoklipy, kdyby moje věci nehrála rádia. Ještě pořád to jsou propojené nádoby a případů, kdy se klip stane sám o sobě virálem, není tolik.

Na internetu se dnes může prosadit každý, a právě proto je na něm vysoká konkurence. Je hezké mít úspěšný klip na YouTube, ale musí to fungovat i naživo. Jedna písnička na internetu pořád není dostatečný důvod zvednout zadek a jít na koncert.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy