výběrové řízení

Brno hledá ředitele muzea, Ciprian ho vede již 17 let

Brněnští radní vyhlásili výběrové řízení na ředitele Muzea města Brna, které se stará například o hrad Špilberk. Už 17 let instituci vede Pavel Ciprian, kterému nyní skončilo další pětileté období. Přihlášky město přijímá až do 28. února 2021. Výběrová komise má 12 členů. Šest jsou odborní zástupci, mezi nimi i dva zástupci rodin Tugendhat a Löw-Beer.

Zdroj: ČTK

Už dorazily zahraniční posudky na kandidáty do čela Národní galerie

Ministerstvo kultury již obdrželo doporučení zahraničních expertů, kteří posuzovali materiály tří finalistů z konkurzu na ředitele pražské Národní galerie. Mluvčí ministerstva Michaela Lagronová říká, že úřad posudky nebude zveřejňovat, stejně jako výsledky manažersko-psychologických testů. Posudky slouží jen jako podklady pro ministra Lubomíra Zaorálka z ČSSD. Rozhodnutí o novém generálním řediteli Národní galerie by mohlo padnout asi do dvou týdnů, dodává Lagronová.

V srpnu ministerstvo uvedlo, že výběrová komise Zaorálkovi doporučila tři kandidáty. První v pořadí byl současný ředitel ostravské galerie Plato Marek Pokorný, druhá Alicja Knastová z Polska a třetí Jiří Fajt, který už na pozici ředitele galerie působil pět let. V srpnu kandidáti v takzvaném assessment centru prošli testy, při nichž se zjišťuje třeba jednání v modelových situacích, zkouší se práce v týmu nebo se skládají psychodiagnostické testy. Mezitím koncepce, jež uchazeči předložili komisi, ministerstvo poslalo osloveným zahraničním expertům z vídeňské Albertiny, pařížského Centre Pompidou či Metropolitního muzea v New Yorku.

Zdroj: ČTK

Praha vypíše výběrové řízení na ředitele Galerie hlavního města

Pražský magistrát vypíše výběrové řízení na ředitele Galerie hlavního města Prahy. Stane se tak 3. července, nástup do funkce je 1. ledna 2021, vyplývá z dokumentu, který schválili pražští radní. Galerie je městskou příspěvkovou organizací zabývající se především výstavami a sbírkovou činností. Do výběrového řízení se mohou přihlásit i dosavadní ředitelé, nynější šéfka instituce Magdalena Juříková je ve funkci od roku 2012. Uchazeči o její post musí kromě životopisu či motivačního dopisu předložit koncepci rozvoje galerie v letech 2021 až 2026 včetně rozvahy jejího ekonomického fungování. Nového ředitele vybere magistrát do 21. prosince.

Zdroj: ČTK

Nerušte výběrové řízení na šéfa Národní galerie, žádají pracovníci z oboru dějin umění

Předseda Uměleckohistorické společnosti Radim Vondráček, bývalý pověřený generální ředitel Národní galerie Vít Vlnas, rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Jindřich Vybíral nebo šéf Ústavu dějin umění Akademie věd Tomáš Winter zaslali dopis ministerstvu kultury. Nepřímo se vymezují proti umělcům žádajícím zrušení výběrového řízení na ředitele Národní galerie a návrat Jiřího Fajta do funkce. Podle signatářů veřejnosprávní kontrola provedená ministerstvem kultury v květnu 2019 ukázala, že Národní galerie jednala v rozporu s etickým kodexem i kodexem Mezinárodní rady muzeí ICOM. "Věříme, že zárukou spravedlivého a objektivního posouzení všech odborných, manažerských i morálních předpokladů je otevřené a transparentní výběrové řízení, a to zvláště v případě výběru nového generálního ředitele Národní galerie v Praze," stojí v dopise, o němž referoval český Deník N.