Národní galerie hledá nového ředitele. Konkurz bude vypsán po Velikonocích

ČTK ČTK
9. 4. 2020 16:02
Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD po Velikonocích vypíše mezinárodní konkurz na ředitele Národní galerie Praha. Otevřené výběrové řízení chce zkombinovat s tím, že osloví několik vybraných osobností.
Malá dvorana pražského Veletržního paláce, jednoho ze sídel Národní galerie, při takzvaném grand openingu několika výstav naráz.
Malá dvorana pražského Veletržního paláce, jednoho ze sídel Národní galerie, při takzvaném grand openingu několika výstav naráz. | Foto: Lukáš Bíba

Zájemci se na inzerát budou moci hlásit od 15. dubna do 15. června. Instituce má po loňském odvolání Jiřího Fajta dočasnou ředitelku. Nového řádného ředitele by Lubomír Zaorálek chtěl na základě konkurzu znát přibližně v říjnu.

Vypsání konkurzu ministr kultury oznámil přesně rok poté, co jeho předchůdce Antonín Staněk také z ČSSD odvolal tehdejšího šéfa galerie Jiřího Fajta. Spolu s ním zbavil funkce i ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa.

Oba dva Staněk odvolal s odkazem na údajná hospodářská pochybení loni na Zelený čtvrtek, letos připadá tento den právě na dnešek.

Staněk pak vedením Národní galerie dočasně pověřil ekonoma Ivana Morávka a vypsal výběrová řízení na nového ředitele obou institucí. Zaorálek je však po svém nástupu na ministerstvo zrušil. Z čela Národní galerii Morávka zase odvolal a řízením galerie pověřil ekonomku Anne-Marii Nedomu.

"Nebudeme nic odkládat a budeme se držet původního harmonogramu, který jsme si vytyčili, co se týče výběru nového ředitele. Nevidím tak silné důvody pro to odkládat původní plán. Kdyby to šlo všechno dobře, byl bych rád, kdybychom třeba od 1. října mohli mít řádně zvoleného ředitele," říká teď Lubomír Zaorálek.

V konkurzu se bude hledat jeden generální ředitel. V minulých měsících se uvažovalo také o možnosti, že by galerii mohli společně vést ekonomický ředitel a odborník na výtvarné umění.

Kritéria výběrového řízení připravovala Garanční rada Národní galerie, jíž předsedá architekt Josef Pleskot a kterou Zaorálek zřídil loni v září po svém nástupu do čela resortu. Dnes ministr řekl, že Pleskot bude předsedat i výběrové komisi.

"Žijeme v nejisté době, a když budu spoléhat na to, až se všechno vrátí k normálu, tak se také nemusíme dočkat. Snažím se spíše to brát tak, že se leccos udělat dá. Přecházíme na jiné způsoby komunikace, rada Národní galerie Praha také jednala formou videokonference, stejně tak může zasedat i výběrové řízení," doplňuje ministr kultury.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Indráčkové patří na MS po prvním kole na velkém můstku 27. místo

Do druhého kola závodu na velkém můstku na mistrovství světa v Oberstdorfu postoupila z dvojice českých skokanek na lyžích pouze Karolína Indráčková. Díky výkonu rovných 90 metrů jí v polovině soutěže patří 27. místo. Šestnáctiletá Klára Ulrichová skončila na 36. příčce.

Minulý týden na středním můstku obsadila Indráčková 25. místo a vylepšila české ženské maximum na světovém šampionátu.

Po prvním kole na velkém můstku vede Norka Maren Lundbyová, která už získala v Oberstdorfu stříbro, a útočí na druhý světový titul v kariéře. Olympijská vítězka z Pchjongčchangu skočila 128 metrů a vede o 3,6 bodu před Slovinkou Nikou Križnarovou. Třetí je zatím Rakušanka Marita Kramerová.

Aktualizováno před 31 minutami

Policie Kapitolu varuje před možným útokem na sídlo Kongresu

Policejní sbor zajišťující ochranu sídla amerického Kongresu (USCP) ve středu oznámil, že obdržel informace o možném pokusu blíže neurčené ozbrojené skupiny zaútočit ve čtvrtek na Kapitol. Hrozba podle amerických médií zřejmě souvisí s krajně pravicovou spikleneckou teorií, podle níž se má 4. března znovu chopit moci exprezident Donald Trump, jenž má mezi pravicovými extremisty mnoho stoupenců.

"Dostali jsme zpravodajské informace o možném plánu na dobytí Kapitolu blíže neurčenou ozbrojenou skupinou ve čtvrtek 4. března. Již jsme učinili významné bezpečnostní opatření, mezi něž patří vztyčení fyzické bariéry a zvýšení počtu aktivních příslušníků, abychom zajistili ochranu Kongresu, veřejnosti a našich policistů," uvedla ve vyjádření USCP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy