Národní galerie hledá nového ředitele. Konkurz bude vypsán po Velikonocích

ČTK ČTK
9. 4. 2020 16:02
Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD po Velikonocích vypíše mezinárodní konkurz na ředitele Národní galerie Praha. Otevřené výběrové řízení chce zkombinovat s tím, že osloví několik vybraných osobností.
Malá dvorana pražského Veletržního paláce, jednoho ze sídel Národní galerie, při takzvaném grand openingu několika výstav naráz.
Malá dvorana pražského Veletržního paláce, jednoho ze sídel Národní galerie, při takzvaném grand openingu několika výstav naráz. | Foto: Lukáš Bíba

Zájemci se na inzerát budou moci hlásit od 15. dubna do 15. června. Instituce má po loňském odvolání Jiřího Fajta dočasnou ředitelku. Nového řádného ředitele by Lubomír Zaorálek chtěl na základě konkurzu znát přibližně v říjnu.

Vypsání konkurzu ministr kultury oznámil přesně rok poté, co jeho předchůdce Antonín Staněk také z ČSSD odvolal tehdejšího šéfa galerie Jiřího Fajta. Spolu s ním zbavil funkce i ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa.

Oba dva Staněk odvolal s odkazem na údajná hospodářská pochybení loni na Zelený čtvrtek, letos připadá tento den právě na dnešek.

Staněk pak vedením Národní galerie dočasně pověřil ekonoma Ivana Morávka a vypsal výběrová řízení na nového ředitele obou institucí. Zaorálek je však po svém nástupu na ministerstvo zrušil. Z čela Národní galerii Morávka zase odvolal a řízením galerie pověřil ekonomku Anne-Marii Nedomu.

"Nebudeme nic odkládat a budeme se držet původního harmonogramu, který jsme si vytyčili, co se týče výběru nového ředitele. Nevidím tak silné důvody pro to odkládat původní plán. Kdyby to šlo všechno dobře, byl bych rád, kdybychom třeba od 1. října mohli mít řádně zvoleného ředitele," říká teď Lubomír Zaorálek.

V konkurzu se bude hledat jeden generální ředitel. V minulých měsících se uvažovalo také o možnosti, že by galerii mohli společně vést ekonomický ředitel a odborník na výtvarné umění.

Kritéria výběrového řízení připravovala Garanční rada Národní galerie, jíž předsedá architekt Josef Pleskot a kterou Zaorálek zřídil loni v září po svém nástupu do čela resortu. Dnes ministr řekl, že Pleskot bude předsedat i výběrové komisi.

"Žijeme v nejisté době, a když budu spoléhat na to, až se všechno vrátí k normálu, tak se také nemusíme dočkat. Snažím se spíše to brát tak, že se leccos udělat dá. Přecházíme na jiné způsoby komunikace, rada Národní galerie Praha také jednala formou videokonference, stejně tak může zasedat i výběrové řízení," doplňuje ministr kultury.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy