Tajné praktiky scientologů. Odposlechy i manipulace slavných

jaz
27. 1. 2015 15:57
Nový dokumentární film odhaluje praktiky americké církve, která dohnala ke dvěma rozvodům hollywoodského herce Toma Cruise.
Tom Cruise a Nicole Kidman
Tom Cruise a Nicole Kidman | Foto: Profimédia.cz

New York / Praha – Americký filmař Alex Gibney, držitel Oscara za dokument Taxi na temnou stranu, natočil snímek o bohaté a vlivné církvi, která podle výpovědi bývalých členů zapříčinila krach manželství Toma Cruise.

Film Going Clear vychází z knihy Lawrence Wrighta, který jako první odhalil vnitřní fungování scientologické církve. Dokument téma posouvá a věnuje se využívání celebrit církví. Podle Martyho Rathbuna, poradce nejvyššího vůdce scientologů, mají herce Toma Cruise neustále pod kontrolou.

V době, kdy byl ženatý s herečkou Nicole Kidman, viděli ve svazku velké nebezpečí a rozhodli se manželství ukončit. Kidman byla totiž římskou katoličkou a její otec prominentní psychiatr, se kterými má církev velké problémy.

Sám Rathbun se měl podílet na rozpadu slavného manželství poté, co Cruise s Kidman strávili rok v Anglii, kde natáčeli film Eyes Wide Shut. Scientologové neměli nad svými členy žádnou kontrolu a předpokládali, že se Kidman pokusí Toma Cruise od církve odlákat.

"Dopomohl jsem k jejich rozvodu," přiznal se Rathbun, který řady církve opustil v roce 2004. Nicole Kidman i Tom Cruise byli z nařízení vůdců odposloucháváni, pár nakonec podlehl nátlaku a v roce 2001 se rozvedl. Jak herečka později připustila, náhlý rozvod byl pro ni šokem.

Hollywoodskému herci nevyšlo kvůli církvi ani druhé manželství s herečkou Katie Holmes, se kterou má dceru Suri. Katie byla údajně scientology také sledována, z vlivu církve se jí podařilo vymanit.

Televize si pro jistotu najala právníky

Scientologové vydali prohlášení, kde se ostře ohradili proti dokumentu Alexe Gibneyho s tím, že respektují svobodu slova, ovšem nemohou trpět nepravdivé informace. Film přitom ještě viděli. Ve snímku odmítl vystoupit jak Cruise, Kidman, tak i zástupci církve.

Veřejné vysílání proběhne v březnu na stanici HBO, která si najala řadu právníků. Ti mají prověřit "vysílatelnost" dokumentu, aby se televize vyhnula případným žalobám a stížnostem ze strany scientologů.

Scientologická církev vznikla v 50. letech 20. století na základě učení amerického spisovatele science-fiction L. R. Hubbarda, jehož víra se odvolává na psychoterapii a techniky osobního rozvoje. Americkou veřejností je obviňována ze sektářství, vymývání mozků, zastrašování, věznění i otrocké práce.

Církevní majetek čítá miliardy amerických dolarů, řadu nemovitostí údajně získává z darů slavných členů. Kromě Toma Cruise na církev nedá dopustit ani jeho herecký kolega John Travolta s manželkou Kelly Preston nebo herečka Kirstie Alley. Scientologem je také Giovanni Ribisi z filmu Avatar, Erika Christensen ze seriálu Famílie nebo Elisabeth Moss ze seriálu Mad Men.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Vojtěch Filip po infarktu opustil nemocnici, lékaři mu povolili domácí péči

Předseda komunistů Vojtěch Filip v pátek kolem 11:00 po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu opustil nemocnici. Lékaři pražské Všeobecné fakultní nemocnice po dopolední poradě povolili jeho propuštění.

Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče.

V nemocnici, kam poslala pětašedesátiletého politika praktická lékařka, Filipa přijali ve středu před polednem s bolestí na hrudi. Na jeho případu je podle přednosty 2. interní kliniky VFN Aleše Linharta patrné, že v Česku funguje dobře propracovaný systém péče o nemocné s akutním infarktem. "Důležité bylo, že příjezd do kardiocentra neoddaloval a díky tomu je možné očekávat příznivý průběh," uvedl ve středu lékař.

před 16 minutami

Německem se táhne krvavá stopa pravicového extremismu, řekl ministr vnitra

Masakr v Hanau byl podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera jednoznačně rasisticky motivovaným teroristickým útokem. Navíc už třetím pravicově extremisticky motivovaným útokem během pár měsíců. Seehofer to řekl v pátek na tiskové konferenci v Berlíně. Varoval před tím, že by se někdo čin mohl pokusit napodobit. Německo v reakci zpřísňuje bezpečnostní opatření v celé zemi.

"Ohrožení ze strany antisemitismu, rasismu a pravicového extremismu je v Německu velmi vysoké," uvedl ministr vnitra, podle něhož se od vražd neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) z let 2000 až 2007 zemí až po dnešek táhne "krvavá stopa pravicového extremismu". Připomněl i loňskou vraždu regionálního politika vládních křesťanských demokratů Waltera Lübckeho a také útok na synagogu ve východoněmeckém městě Halle, kde zemřeli dva lidé. V obou případech jsou podezřelí pravicoví radikálové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy