Tajné praktiky scientologů. Odposlechy i manipulace slavných

jaz
27. 1. 2015 15:57
Nový dokumentární film odhaluje praktiky americké církve, která dohnala ke dvěma rozvodům hollywoodského herce Toma Cruise.
Tom Cruise a Nicole Kidman
Tom Cruise a Nicole Kidman | Foto: Profimédia.cz

New York / Praha – Americký filmař Alex Gibney, držitel Oscara za dokument Taxi na temnou stranu, natočil snímek o bohaté a vlivné církvi, která podle výpovědi bývalých členů zapříčinila krach manželství Toma Cruise.

Film Going Clear vychází z knihy Lawrence Wrighta, který jako první odhalil vnitřní fungování scientologické církve. Dokument téma posouvá a věnuje se využívání celebrit církví. Podle Martyho Rathbuna, poradce nejvyššího vůdce scientologů, mají herce Toma Cruise neustále pod kontrolou.

V době, kdy byl ženatý s herečkou Nicole Kidman, viděli ve svazku velké nebezpečí a rozhodli se manželství ukončit. Kidman byla totiž římskou katoličkou a její otec prominentní psychiatr, se kterými má církev velké problémy.

Sám Rathbun se měl podílet na rozpadu slavného manželství poté, co Cruise s Kidman strávili rok v Anglii, kde natáčeli film Eyes Wide Shut. Scientologové neměli nad svými členy žádnou kontrolu a předpokládali, že se Kidman pokusí Toma Cruise od církve odlákat.

"Dopomohl jsem k jejich rozvodu," přiznal se Rathbun, který řady církve opustil v roce 2004. Nicole Kidman i Tom Cruise byli z nařízení vůdců odposloucháváni, pár nakonec podlehl nátlaku a v roce 2001 se rozvedl. Jak herečka později připustila, náhlý rozvod byl pro ni šokem.

Hollywoodskému herci nevyšlo kvůli církvi ani druhé manželství s herečkou Katie Holmes, se kterou má dceru Suri. Katie byla údajně scientology také sledována, z vlivu církve se jí podařilo vymanit.

Televize si pro jistotu najala právníky

Scientologové vydali prohlášení, kde se ostře ohradili proti dokumentu Alexe Gibneyho s tím, že respektují svobodu slova, ovšem nemohou trpět nepravdivé informace. Film přitom ještě viděli. Ve snímku odmítl vystoupit jak Cruise, Kidman, tak i zástupci církve.

Veřejné vysílání proběhne v březnu na stanici HBO, která si najala řadu právníků. Ti mají prověřit "vysílatelnost" dokumentu, aby se televize vyhnula případným žalobám a stížnostem ze strany scientologů.

Scientologická církev vznikla v 50. letech 20. století na základě učení amerického spisovatele science-fiction L. R. Hubbarda, jehož víra se odvolává na psychoterapii a techniky osobního rozvoje. Americkou veřejností je obviňována ze sektářství, vymývání mozků, zastrašování, věznění i otrocké práce.

Církevní majetek čítá miliardy amerických dolarů, řadu nemovitostí údajně získává z darů slavných členů. Kromě Toma Cruise na církev nedá dopustit ani jeho herecký kolega John Travolta s manželkou Kelly Preston nebo herečka Kirstie Alley. Scientologem je také Giovanni Ribisi z filmu Avatar, Erika Christensen ze seriálu Famílie nebo Elisabeth Moss ze seriálu Mad Men.

 

Právě se děje

před 28 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy