Tajné praktiky scientologů. Odposlechy i manipulace slavných

jaz
27. 1. 2015 15:57
Nový dokumentární film odhaluje praktiky americké církve, která dohnala ke dvěma rozvodům hollywoodského herce Toma Cruise.
Tom Cruise a Nicole Kidman
Tom Cruise a Nicole Kidman | Foto: Profimédia.cz

New York / Praha – Americký filmař Alex Gibney, držitel Oscara za dokument Taxi na temnou stranu, natočil snímek o bohaté a vlivné církvi, která podle výpovědi bývalých členů zapříčinila krach manželství Toma Cruise.

Film Going Clear vychází z knihy Lawrence Wrighta, který jako první odhalil vnitřní fungování scientologické církve. Dokument téma posouvá a věnuje se využívání celebrit církví. Podle Martyho Rathbuna, poradce nejvyššího vůdce scientologů, mají herce Toma Cruise neustále pod kontrolou.

V době, kdy byl ženatý s herečkou Nicole Kidman, viděli ve svazku velké nebezpečí a rozhodli se manželství ukončit. Kidman byla totiž římskou katoličkou a její otec prominentní psychiatr, se kterými má církev velké problémy.

Sám Rathbun se měl podílet na rozpadu slavného manželství poté, co Cruise s Kidman strávili rok v Anglii, kde natáčeli film Eyes Wide Shut. Scientologové neměli nad svými členy žádnou kontrolu a předpokládali, že se Kidman pokusí Toma Cruise od církve odlákat.

"Dopomohl jsem k jejich rozvodu," přiznal se Rathbun, který řady církve opustil v roce 2004. Nicole Kidman i Tom Cruise byli z nařízení vůdců odposloucháváni, pár nakonec podlehl nátlaku a v roce 2001 se rozvedl. Jak herečka později připustila, náhlý rozvod byl pro ni šokem.

Hollywoodskému herci nevyšlo kvůli církvi ani druhé manželství s herečkou Katie Holmes, se kterou má dceru Suri. Katie byla údajně scientology také sledována, z vlivu církve se jí podařilo vymanit.

Televize si pro jistotu najala právníky

Scientologové vydali prohlášení, kde se ostře ohradili proti dokumentu Alexe Gibneyho s tím, že respektují svobodu slova, ovšem nemohou trpět nepravdivé informace. Film přitom ještě viděli. Ve snímku odmítl vystoupit jak Cruise, Kidman, tak i zástupci církve.

Veřejné vysílání proběhne v březnu na stanici HBO, která si najala řadu právníků. Ti mají prověřit "vysílatelnost" dokumentu, aby se televize vyhnula případným žalobám a stížnostem ze strany scientologů.

Scientologická církev vznikla v 50. letech 20. století na základě učení amerického spisovatele science-fiction L. R. Hubbarda, jehož víra se odvolává na psychoterapii a techniky osobního rozvoje. Americkou veřejností je obviňována ze sektářství, vymývání mozků, zastrašování, věznění i otrocké práce.

Církevní majetek čítá miliardy amerických dolarů, řadu nemovitostí údajně získává z darů slavných členů. Kromě Toma Cruise na církev nedá dopustit ani jeho herecký kolega John Travolta s manželkou Kelly Preston nebo herečka Kirstie Alley. Scientologem je také Giovanni Ribisi z filmu Avatar, Erika Christensen ze seriálu Famílie nebo Elisabeth Moss ze seriálu Mad Men.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Trump se setkal se šéfem Facebooku Zuckerbergem. Rozhovor byl pěkný, uvedl prezident

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal se šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem. Sám Trump to oznámil na Twitteru s tím, že rozhovor byl "pěkný". Firma Facebook schůzku potvrdila, setkání prý bylo "dobré a konstruktivní".

"Mark je ve Washingtonu, setkal se s politiky, aby vyslechl jejich obavy a pohovořil o budoucí regulaci internetu," uvedla firma Facebook. "Měl také dobré, konstruktivní setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě," dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tři kilometry od Bílého domu se v noci střílelo. Jeden člověk zemřel, pět dalších bylo zraněno

Jeden člověk zemřel a pět dalších bylo zraněno při noční střelbě ve Washingtonu, jen asi tři kilometry od Bílého domu, sídla amerického prezidenta. Oznámila to místní policie.

Ve washingtonské čtvrti Columbia Heights, kde ke střelbě došlo, odvážely zraněné vozy záchranné služby. Podle agentury Reuters není nikdo z nich ohrožen na životě. Nasazení policie bylo v místě incidentu podle očitých svědků masivní.

Zda byl pachatel dopaden, není známo, podle policistů je ale už situace pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy