Pastor zkusil žít rok bez Boha. Teď je z něj ateista

jaz
6. 1. 2015 16:00
Americký pastor se po roce experimentu, kvůli kterému ztratil práci i rodinu, definitivně rozhodl pro život bez Boha.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Los Angeles – Bývalý pastor Církve adventistů sedmého dne Ryan Bell se během roku 2013 dostal do konfliktu se svou kongregací, obhajoval například svazky gayů a leseb a byl vyzván, aby církev opustil.

Ryan Bell
Ryan Bell | Foto: youtube

Prošel si krizí v osobním i profesním životě a začal pochybovat o své víře i existenci Boha. Rozhodl se proto podstoupit experiment, při kterém celý loňský rok žil jako ateista (přestal se modlit, číst bibli atd.). Po roce bez Boha teď ví, jak bude jeho život vypadat i nadále. Pastor, který ve svých dvaačtyřiceti letech opustil manželku se dvěma dětmi, se rozhodl pro ateismus a přestal věřit v Boha.

"Existence Boha se jeví jako další složitější vrstva, které není zapotřebí. Svět má pro mě větší smysl takový, jaký je, aniž by obsahoval božskou bytost, která nějakým způsobem zasahuje do věcí," řekl v rozhovoru pro National Public Radio s tím, že ničeho nelituje a do experimentu by šel znovu.

Kvůli svým kontroverzním názorům a ztrátě víry také musel opustit dvě křesťanské školy, na kterých učil. Ocitl se rázem bez finančních prostředků. Začal proto pracovat v útulku pro bezdomovce v jižní Kalifornii, a dokonce si našel i přítelkyni, která je paradoxně zapálenou křesťankou.

"Kéž by více křesťanů vidělo, že ateisté nejsou ve skutečnosti nihilisté bez smyslu života i morálního kompasu," řekl Bell s tím, že v nové etapě svého života se cítí být svobodnější a s odstupem vidí věci jasněji. Uvědomil si, že náboženství chybí upřímnost a srozumitelnost a schovává se za metafory. Přes chyby, jež vidí ve svém minulém životě, ale nehodlá vést křižácké tažení proti náboženstvím, i když ho to láká.

Coby nevěřící je prý také spokojen s tím, že nezná odpovědi na řadu otázek, proč jsme vůbec na světě nebo jaký je smysl života. Se svými zkušenostmi z církevního i ateistického života se pravidelně svěřuje médiím i na svém blogu a do budoucna plánuje vydat i knihu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy