Sci-fi se stává realitou. Policie chce předpovídat zločiny

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
12. 12. 2014 8:10
Berlínská policie testuje software, který má předpovídat chování zločinců. Nepřímo se tak inspiruje sci-fi filmem Minority Report, jak potvrzuje i název vyvíjeného systému.
Foto: Thinkstock

Berlín – Jako ve filmu Minority Report režiséra Spielberga se možná brzy budou cítit obyvatelé německého Berlína. Tamní policie se totiž chystá spustit nový program, který má předpovědět potencionální místo a čas zločinu.

Ve slavném hollywoodském filmu Stevena Spielberga se o předpovědi zločinů stará trojice jasnovidců. Ti ve svých vizích zahlédnou vždy zlomek trestného činu, který se má v budoucnosti stát. Hlavní hrdina John Anderton (Tom Cruise) se poté snaží jednotlivé vize složit v celek a najít potencionálního zločince.

Trailer k filmu Minority Report ukazuje, na jakém principu funguje předpovídání zločinů.
Trailer k filmu Minority Report ukazuje, na jakém principu funguje předpovídání zločinů. | Video: Youtube

Systém německých vývojářů funguje na trochu jiném principu. Mapuje místa, časy a další podrobnosti zločinů, které už se udály, a následně z nich skládá schéma, podle kterého by se dal najít další nejpravděpodobnější cíl.

Na spojitost s filmem poukazuje i název softwaru Precobs, který se nápadně podobá pojmenování tří "tušitelů" (tzv. precogs) z amerického filmu. Prvotní testy provádí německá policie na vloupáních v Mnichově a Norimberku a podle tamního ministra vnitra jsou výsledky slibné.

Nový systém se úplně nezamlouvá ochráncům osobních údajů. Podle nich je totiž možné, že by anonymní informace mohly být v budoucnu nahrazeny osobními daty, která by bylo možné zneužít.

Zločiny předpovídají i jinde ve světě

Německý počítačový systém, který se snaží předvídat možné zločiny, není světovým unikátem. Městská policie v Londýně již dříve otestovala program, který analyzuje trestní rejstřík jedinců a jejich příspěvky na sociálních sítích. Studie kombinuje data z různých zpravodajských agentur k tomu, aby vytipovala členy známých gangů, kteří s větší pravděpodobností spáchají zločin.

Na trochu jiném principu funguje software používaný ve dvou amerických státech, který se zaměřil na sledování propuštěných vězňů. Místo toho, aby policie spoléhala na posudek kurátora, používá algoritmus, kterým spočítá pravděpodobnost, s jakou spáchá propuštěný vězeň vraždu. Policisté pak podle hodnocení systému mohou nařídit stupeň kontroly propuštěného vězně.

Algoritmus byl vyvinut profesorem Richardem Berkem z university v Pensylvánii, který věří, že tímto způsobem pomůže snížit počet vražd. Berk zároveň tvrdí, že systém může fungovat i jako pomocník při stanovování kauce a v budoucnu by mohl dokonce vypočítávat rozsudky.

 

Právě se děje

Další zprávy