Malí muži jsou nejlepší partneři. Jsou totiž zoufalí

pej
14. 10. 2014 9:02
Podle amerického novináře musí menší muži pracovat se svými fyzickými nedostatky, aby byli konkurenceschopní.
Tom Cruise a Katie Holmes
Tom Cruise a Katie Holmes | Foto: Reuters

New York – Většina žen sice dává přednost vyšším partnerům, podle studie dvou amerických sociologů jsou ale muži menšího vzrůstu mnohem lepšími a stabilnějšími manželi.

"To, co jim schází na výšce, dohání v moudrosti," tvrdí newyorský spisovatel a novinář Adam Gopnik, sám nevelkého vzrůstu, který uvedený průzkum komentoval prostřednictvím pořadu Point of View.

Malý muž = lepší manžel?

Ze sociologického průzkumu dále vyplynulo, že malí muži se sice žení později, zato vytvářejí stabilnější a dlouhodobější svazky. Podle Adama Gopnika to má zcela jednoduché vysvětlení navzdory mnoha uvedeným argumentům založeným na tzv. asortativním páření (řízený výběr partnera na základě mnoha fyzických znaků).

"Malí lidé jsou zkrátka zoufalí. Když už si najdou partnerku, zůstanou s ní. Zoufalství dělá z malých mužů výborné partnery," říká.

Ve svých závěrech zachází ještě dál a na obranu malých mužů dodává, že se nesnaží za každou cenu prvoplánově zalíbit. Ve studii bylo totiž rovněž uvedeno, že malí muži ve srovnání s těmi vyššími méně pomáhají s domácími pracemi. 

"Ti malí zkrátka nedosáhnou do vyšších skříní, kde jsou uloženy těžké úklidové pomůcky. Malí muži jsou dobrými partnery, protože se nechtějí zalíbit. Oni chtějí zvítězit," dodává.

Proč jsou malí muži lepšími manželi?
Proč jsou malí muži lepšími manželi? | Video: YouTube

Napoleonský komplex v ekonomice

Jedinci s tzv. napoleonským komplexem mnohem více pracují na své osobnosti na rozdíl od vyšších a potenciálně atraktivnějších mužů. Podle Adama Gopnika nemusíme pro srovnání chodit daleko.

"Stačí se podívat do ekonomie. Státy s ohromným nerostným bohatstvím, jako je měď nebo zlato, vykazují menší výnosy než země, které ho nemají. Příklad Singapuru nebo Švýcarska je toho jasným důkazem. Lidé zde uzavírají takové stabilní manželství s planetou Zemí," dodává.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy