Barbarská videohra a propaganda. Call of Duty rozčílila Rusy kvůli fiktivnímu masakru

Ondřej Novotný Ondřej Novotný
6. 11. 2019 6:01
Videoherní série Call of Duty budí stále častěji kontroverze od té doby, co se dějově přesunula z druhé světové války k současným konfliktům. Její důraz na realismus a inspirace současnou geopolitickou situací funguje jako dar i prokletí v jednom.

Nový díl Modern Warfare popudil Rusy, kterým se nelíbí vyobrazení jejich vojáků jako hlavních padouchů ve hře. Ale není to zdaleka poprvé, kdy série vzbudila nechtěný rozruch.

Podívejte se na největší kontroverze spojené s herní sérií, které se po celém světě prodalo přes 250 milionů kopií. 

Call of Duty
Call of Duty | Foto: Activision

Oblíbená hra teroristů

Poslance Vaze motivovala i jiná věc, kterou Call of Duty dlouhodobě dráždí - a není to tak úplně její vina. Často se totiž jméno této série objeví v souvislosti s různými teroristickými útoky, respektive ji zmíní sami teroristé, což zavdává snadnou příležitost spojit jejich hrůzné činy s agresí vyvolanou videohrami.

Těžko se však takové asociaci divit třeba v případě Nora Anderse Breivika, který výslovně zmínil, že před svým masakrem 77 lidí trénoval na Call of Duty 4: Modern Warfare a že ji hrál 16 měsíců třeba i 16 hodin denně.

"Ve hře plníte mnoho různých úkolů a některé z nich se dají srovnat s tím, co se děje při skutečném útoku," řekl.

Call of Duty hrál i Adam Lanza, který zabil dvacet lidí na škole Sandy Hook, nebo Mohammed Merah, po jehož útoku na jihu Francie zemřelo sedm lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy