Barbarská videohra a propaganda. Call of Duty rozčílila Rusy kvůli fiktivnímu masakru

Ondřej Novotný Ondřej Novotný
6. 11. 2019 6:01
Videoherní série Call of Duty budí stále častěji kontroverze od té doby, co se dějově přesunula z druhé světové války k současným konfliktům. Její důraz na realismus a inspirace současnou geopolitickou situací funguje jako dar i prokletí v jednom.

Nový díl Modern Warfare popudil Rusy, kterým se nelíbí vyobrazení jejich vojáků jako hlavních padouchů ve hře. Ale není to zdaleka poprvé, kdy série vzbudila nechtěný rozruch.

Podívejte se na největší kontroverze spojené s herní sérií, které se po celém světě prodalo přes 250 milionů kopií. 

Call of Duty
Call of Duty | Foto: Activision

Masakr na letišti

Vývojáři tak nechtěně "oslavili" deset let od jiného skandálu, který se rovněž pojí se sérií Call of Duty a s Ruskem. V díle Modern Warfare 2, který vyšel v roce 2009, se objevila nechvalně proslulá mise No Russian. Hráč v ní měl jako agent CIA v utajení infiltrovat ruskou teroristickou buňku, která se chystala k masakru na moskevském letišti.

Problematické bylo, že hráč mohl zabíjet civilisty spolu s teroristy. Veřejnost však nejvíc popudilo vyobrazení tohoto masakru, které bylo až děsivě realistické. Křik zoufalých civilistů, stříkající krev… To vše v době strachu z terorismu velmi silně rezonovalo.

Tím spíš, že hra vyšla jen rok poté, co střelci v indické Bombaji zabili 166 lidí. Hru kvůli tomuto levelu odsoudila řada novinářů i osobností veřejného života a v ruské verzi celá kontroverzní úroveň chyběla.

 

Právě se děje

Další zprávy