Vědci bijí na poplach: Polovině primátů hrozí vyhynutí

vk
5. 8. 2008 19:05
Nejohroženější jsou lemuři, goril naopak přibývá

Oslo - Přibližně polovině primátů, nejbližším zvířecím příbuzným člověka, hrozí vyhynutí. Důvodem je kácení pralesů i lov opic kvůli masu, píše agentura Reuters.

"Máme spolehlivá data, která ukazují, že situace je mnohem vážnější, než jsme si představovali," řekl Russel Mittermeier, vedoucí skupiny pro ochranu opic při Mezinárodní unii pro ochranu přírody (IUCN).

Studie, do které se zapojily stovky odborníků, podle britské stanice BBC ukázala, že z 634 známých druhů primátů je 11 procent kriticky ohrožených, 22 procent ohrožených a dalších 15 procent zapsaných v seznamu IUCN v kolonce "zranitelné".

V předchozí zprávě před pěti lety, která ovšem používala jiná měřítka, bylo vyhynutím ohroženo "pouze" 39 procent opic.

Přicházejí o domov

Ničení přirozeného prostředí - v čele s pálením a mýcením tropických lesů kvůli získávání zemědělské půdy - a lov opic pro maso jsou vůbec největšími hrozbami. Některé druhy lidé "doslova snědli", píše se ve zbrusu nové studii.

Více zde: Tropické pralesy stojí v cestě nové zemědělské půdě

"Gorilí a šimpanzí maso a maso dalších opic vynáší v některých afrických zemích více peněz než maso hovězí, kuřecí nebo rybí," řekl Mittermeier Reuters.

Opicím podle něj zhoršilo podmínky k přežití i už zmiňované odlesňování: silnice vykácené pro lesní dělníky a vypalování porostů otevřelo pytlákům dříve nedostupné oblasti.

Ohrožený druh opice v indické rezervaci
Ohrožený druh opice v indické rezervaci | Foto: Reuters

"Destrukce tropických lesů byla vždycky hlavní příčinou ohrožení primátů. Teď se však ukazuje, že jejich lov je stejně vážnou hrozbou, dokonce i v oblastech, kde je životní prostředí stále celkem neporušené," citovaly Mittermeiera BBC News.

V Asii čelí riziku vyhynutí 71 procent tamních druhů opic, v Africe 37 procent.

Hlavně v jihovýchodní Asii ho zvyšuje třeba poptávka po domácích mazlíčcích nebo čínský hlad po tradiční medicíně, který už tak velký tlak ještě zvyšuje.

Čtěte také: Vymření hrozí více druhům, než se myslelo

Mezi nejvíce ohrožené druhy patří lemur širokonosý z Madagaskaru, kterých ve volné přírodě žije již jenom 140 kusů, nebo africká opice gueréza červená. Ta nebyla spatřena již 25 let.

"Pokud vezmete každého jedince z 25 nejvíce ohrožených druhů primátů a vyhradíte mu jedno sedadlo, pravděpodobně nezaplníte ani fotbalový stadion," řekl podle Reuters Mittermeier.

Dlouhověkost vs. lovci

Jean-Christophe Vie, zástupce programu IUCN pro ohrožené druhy, BBC řekl, že u primátů je velmi obtížné získat potřebné údaje k výzkumu.

Primáti: čísla a definice
Autor fotografie: http://www.help-primates.org

Primáti: čísla a definice

Národy s největším procentem ohrožených druhů:

  • Kambodža - 90%
  • Vietnam - 86%
  • Indonésie - 84%
  • Laos - 83%
  • Čína - 79%

(Zdroj: BBC - Červený seznam IUCN)

Definice z Červeného seznamu IUCN:

  • Vyhynulý - výzkumy ukázaly, že poslední známý jedinec zemřel
  • Kriticky ohrožený - extrémně vysoké riziko vyhynutí (některé druhy bývají také označeny jako "pravděpodobně vyhynulé")
  • Ohrožený - druhy s velmi vysokým rizikem vyhynutí
  • Zranitelný - druhy s vysokým rizikem vyhynutí
  • Téměř ohrožený - může brzy spadat pod vyšší kategorie
  • Nejméně znepokojivý - druh je rozšířený a početný
  • Nedostatečná data - chybí dostatek informací k výzkumu

"Problém u těchto druhů je, že žijí velmi dlouho, takže je potřeba dlouhý čas na zvrácení negativního trendu. Je to docela depresivní."

Vie považuje lov opic za stejně vážnou hrozbu, jako je kácení pralesů. "Primáty je vcelku jednoduché lovit, protože žijí ve dne, jsou hlasití a žijí ve skupinách, proto jsou opravdu snadným cílem," tvrdí.

"Mnozí asijští primáti - jako hulmani - váží mezi pěti a deseti kilogramy, takže je lovci snadno trefí. Obecně platí, že co je velké a snadné ulovit, to mizí velmi rychle," dodal Vie.

Čtěte také: V čínských parcích je k dostání víno z mrtvých tygrů

Autoři Červeného seznamu ohrožených primátů naopak zvažovali, že sníží klasifikaci goril horských z kriticky ohrožených na ohrožené, protože populace těchto velkých primátů vzrostla.

Rozhodnutí nakonec odložili kvůli zastřelení pěti kusů v červenci 2007 v národním parku Virunga v Kongu, o nějž stále bojují rebelové a vládní jednotky. Během loňska objevili strážci parku celkem deset zabitých horských goril.

"Když zabijete sedm, deset nebo dvacet goril horských, má to ničivý dopad na jejich současnou populaci," vysvětlil BBC Vie.

Čtěte také: Tuleň karibský definitivně vyhynul, potvrdili v USA

Drobné úspěchy

Z říše primátů ale přicházejí i dobré zprávy.

Po úspěšném odchovu zmizely ze seznamu ohrožených druhů dva druhy brazilských tamarínů - lvíček černý a lvíček zlatohlavý.

"Je to výsledek desetiletého úsilí," řekl Jean-Christophe Vie. "Lvíčci byli v přírodě téměř vyhubeni, ale jsou velmi oblíbení v zoologických zahradách, takže jich spousta žila v zajetí."

První pokusy nicméně ztroskotaly a vypuštěná populace brzy vymřela, protože zvířata nebyla řádně připravena na život v divočině.

"Nebyli zvyklí čelit orlům nebo hadům a nevěděli, jak si najít jídlo, takže mnoho z nich uhynulo. Ale někteří přežili a jejich počty začaly opět pomalu narůstat," vysvětlil Vie.

Výsledky výzkumu, zveřejněné na Mezinárodní primatologické konferenci ve skotském Edinburghu, se stanou součástí rozsáhlé zprávy popisované jako "zcela nový výzkum stavu světových savců", kterou zveřejní IUCN letos v říjnu.

Čtěte také: Černý obchod se zvířaty kvete. Hlavně v Číně a USA

 

Právě se děje

Další zprávy