Tuleň karibský definitivně vyhynul, potvrdili v USA

Hugo Charvát
12. 6. 2008 15:40
Od 50. let nebyl spatřen jediný kus
Na světě zbyly již jen dva druhy tuleňů z teplých oblastí.
Na světě zbyly již jen dva druhy tuleňů z teplých oblastí. | Foto: Aktuálně.cz

Praha/Redmond (Ekolist) - Po pěti letech marného hledání alespoň jednoho exempláře tuleně karibského prohlásila vláda USA tento druh zvířete oficiálně za vyhynulý.

Obyvatel karibských moří se tak stal jediným druhem tuleně, který vyhynul jen kvůli lidské aktivitě, píše zpravodajství MSNBC.

"Lidé populaci tuleňů karibských neudržitelným způsobem vylovili," řekl Kyle Baker, biolog z Národní rybářské námořní služby (NOAA). Vybíjení podle něj populaci zcela zdecimovalo.

Čtěte také: Polární druhy patří na seznam ohrožených, apelují vědci

Zmizel v 50. letech

Tuleň karibský (Monachus tropicalis), jediný druh subtropického tuleně, jehož přirozené prostředí se nacházelo právě v Karibském moři a Mexickém zálivu, zmizel na začátku padesátých let.

Naposledy bylo zvíře podle potvrzených zpráv spatřeno v roce 1952 v oblasti Serranilla Bank mezi Jamajkou a poloostrovem Yucatan. Vláda USA označila tento druh jako ohrožený v roce 1967.

Čtěte také: Kanada hrozí EU studenou válkou. Kvůli tuleňům

Lov tuleňů má své horlivé zastánce i odpůrce.
Lov tuleňů má své horlivé zastánce i odpůrce. | Foto: Reuters

"Tuleň karibský byl objeven už během Kolumbovy druhé cesty v roce 1494, kdy námořníci zabili osm zvířat na maso," říká zpráva NOAA.

Loven i za Kolumba

Během kolonizace Střední Ameriky, od konce sedmnáctého do devatenáctého století, byli tuleni vybíjeni spíš kvůli svému tuku než kvůli masu. Z tuku se vyráběl olej, který se používal jako mazivo, napouštěla se s jím dna lodí a také se hodil ke svícení a k vaření.

Mnoho zvířat bylo zabito i pro vědecké účely nebo skončilo v zoologických sbírkách. Z tulení kůže se šily kufry, součásti oděvů, řemeny nebo batohy.

Více o tuleních: Nechte nás zabíjet tuleně, žádal EU premiér Inuitů

Zbyly jen dva druhy

Na světě zbývají již jen dva druhy tuleňů z teplých oblastí - středomořský a havajský, oba jsou však ohroženi a na pokraji vyhynutí. Jejich počet poklesl na celém světě na 1200 až 500 kusů.

Populace havajských tuleňů se zmenšuje o čtyři procenta ročně. Důvodem je nedostatek potravy pro mláďata.

Úhyn zvířat hrozí i kvůli různým odpadům v moři, do kterých se tuleni mohou zachytit, a také kvůli žralokům a ničení původních míst na pobřeží moře.

Čtěte také: Rusko zvažuje zákaz lovu tuleních mláďat

Nenahraditelný pro oceán

Podle NMFS je potřeba zachránit zbývající populaci mořských tuleňů, protože tato zvířata jsou pro zdraví oceánů nenahraditelná. Podle organizace Ocean Conservancy mají některé negativní vlivy na svědomí jevy spojené se změnami klimatu.

Například v důsledku bouří způsobených jevem El Niño se k tuleňům dostávají trosky, které mohou být smrtelně nebezpečné zejména pro mláďata.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 38 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy