Vymření hrozí více druhům, než se myslelo

vk
14. 7. 2008 7:15
U nenápadných druhů se riziko vyhynutí podceňuje
Panda, symbol všech ohrožených zvířat
Panda, symbol všech ohrožených zvířat | Foto: Reuters

San Francisco - Ve světě vymírá více druhů, než si vědci až dosud mysleli. A většina ohrožených druhů má k vyhynutí mnohem blíže, než se obecně předpokládá.

Podle nového výzkumu publikovaného v časopise Nature se riziko mizení živočichů i rostlin vážně podceňuje.

Více zde: Poplach: Zvířata i rostliny mizí čím dál rychleji

Tým specialistů v Nature tvrdí, že současné metody, které se používají k hodnocení početnosti druhů na pokraji vyhynutí, přehlížejí některé klíčové faktory.

Mezi pomíjenými body je například poměr počtu samců a samic, jenž má na přežití zásadní vliv.

Až tisíckrát větší riziko

Pro některé druhy může být riziko vyhynutí dokonce tisíckrát větší, než se dosud myslelo.

Za směrodatné se v současnosti považují jen dva faktory: poměr porodnosti a úmrtnosti a ekologické podmínky jako například ničení přirozeného prostředí.

Američtí vědci Brett Melbourne a Alan Hastings se ale domnívají, že to zdaleka nestačí. Vyzdvihují také fyzickou velikost jednotlivců daného druhu a některé aspekty jejich chování.

Čtěte také: Zachraňme sedm ekosystémů, vyzývají experti

Melbourne a Hastings zjistili, že pokud jsou populace malé a zranitelné, změny v poměru pohlaví mohou mít obrovský dopad na jejich schopnost přežít.

Ohrožený hmyz

"Pokud u některých druhů počty stoupají a my je chráníme, pravděpodobně to děláme dobře," řekl britské BBC Alan Hasting z univerzity v Kalifornii

"Ale je tu spousta druhů - a většinou nejde o ty velké a charismatické, ale například o hmyz - kde riziko vyhynutí možná podceňujeme."

Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) určila více než 16 tisíc druhů ohrožených vyhynutím. Každý třetí obojživelník, každý čtvrtý savec, každý osmý pták a 70 procent rostlin bylo zařazeno na Červený seznam ohrožených druhů.

Čtěte také: Každý osmý ptačí druh ohrožený klimatickými změnami

 

Právě se děje

Další zprávy