Vymření hrozí více druhům, než se myslelo

vk
14. 7. 2008 7:15
U nenápadných druhů se riziko vyhynutí podceňuje
Panda, symbol všech ohrožených zvířat
Panda, symbol všech ohrožených zvířat | Foto: Reuters

San Francisco - Ve světě vymírá více druhů, než si vědci až dosud mysleli. A většina ohrožených druhů má k vyhynutí mnohem blíže, než se obecně předpokládá.

Podle nového výzkumu publikovaného v časopise Nature se riziko mizení živočichů i rostlin vážně podceňuje.

Více zde: Poplach: Zvířata i rostliny mizí čím dál rychleji

Tým specialistů v Nature tvrdí, že současné metody, které se používají k hodnocení početnosti druhů na pokraji vyhynutí, přehlížejí některé klíčové faktory.

Mezi pomíjenými body je například poměr počtu samců a samic, jenž má na přežití zásadní vliv.

Až tisíckrát větší riziko

Pro některé druhy může být riziko vyhynutí dokonce tisíckrát větší, než se dosud myslelo.

Za směrodatné se v současnosti považují jen dva faktory: poměr porodnosti a úmrtnosti a ekologické podmínky jako například ničení přirozeného prostředí.

Američtí vědci Brett Melbourne a Alan Hastings se ale domnívají, že to zdaleka nestačí. Vyzdvihují také fyzickou velikost jednotlivců daného druhu a některé aspekty jejich chování.

Čtěte také: Zachraňme sedm ekosystémů, vyzývají experti

Melbourne a Hastings zjistili, že pokud jsou populace malé a zranitelné, změny v poměru pohlaví mohou mít obrovský dopad na jejich schopnost přežít.

Ohrožený hmyz

"Pokud u některých druhů počty stoupají a my je chráníme, pravděpodobně to děláme dobře," řekl britské BBC Alan Hasting z univerzity v Kalifornii

"Ale je tu spousta druhů - a většinou nejde o ty velké a charismatické, ale například o hmyz - kde riziko vyhynutí možná podceňujeme."

Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) určila více než 16 tisíc druhů ohrožených vyhynutím. Každý třetí obojživelník, každý čtvrtý savec, každý osmý pták a 70 procent rostlin bylo zařazeno na Červený seznam ohrožených druhů.

Čtěte také: Každý osmý ptačí druh ohrožený klimatickými změnami

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Aston Villa je díky gólu v nastavení ve finále Ligového poháru

Gól ze třetí nastavené minuty posunul fotbalisty Aston Villy do finále anglického Ligového poháru. Postup trefil záložník Trezeguet střelou z voleje po dlouhém centru dalšího egyptského hráče Ahmeda Elmohamadyho. Birminghamský klub porazil na svém hřišti favorizovaný Leicester 2:1 a po remíze 1:1 z prvního utkání se může těšit do Wembley.

Tam se bude 1. března hrát finále a soupeřem Aston Villy bude lepší z manchesterského derby mezi City a United. První zápas vyhráli obhájci trofeje City 3:1, odveta je na programu ve středu.

Aston Villa, jež v lize bojuje o záchranu a má jen dvoubodový náskok na nesestupové pozice, získala Ligový pohár pětkrát. Naposledy v roce 1996.

Anglický fotbalový Ligový pohár - semifinále, odveta:

Aston Villa - Leicester 2:1 (12. Targett, 90.+3 Trezeguet - 72. Iheanacho). První zápas 1:1, postoupila Aston Villa.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Šéf diplomacie EU: americký plán pro Blízký východ je příležitost k obnovení snah o řešení izraelsko-palestinského konfliktu

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell řekl, že americký plán pro mír na Blízkém východě je "příležitostí obnovit naléhavě nutné snahy o schůdné řešení izraelsko-palestinského konfliktu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy