Vymření hrozí více druhům, než se myslelo

vk
14. 7. 2008 7:15
U nenápadných druhů se riziko vyhynutí podceňuje
Panda, symbol všech ohrožených zvířat
Panda, symbol všech ohrožených zvířat | Foto: Reuters

San Francisco - Ve světě vymírá více druhů, než si vědci až dosud mysleli. A většina ohrožených druhů má k vyhynutí mnohem blíže, než se obecně předpokládá.

Podle nového výzkumu publikovaného v časopise Nature se riziko mizení živočichů i rostlin vážně podceňuje.

Více zde: Poplach: Zvířata i rostliny mizí čím dál rychleji

Tým specialistů v Nature tvrdí, že současné metody, které se používají k hodnocení početnosti druhů na pokraji vyhynutí, přehlížejí některé klíčové faktory.

Mezi pomíjenými body je například poměr počtu samců a samic, jenž má na přežití zásadní vliv.

Až tisíckrát větší riziko

Pro některé druhy může být riziko vyhynutí dokonce tisíckrát větší, než se dosud myslelo.

Za směrodatné se v současnosti považují jen dva faktory: poměr porodnosti a úmrtnosti a ekologické podmínky jako například ničení přirozeného prostředí.

Američtí vědci Brett Melbourne a Alan Hastings se ale domnívají, že to zdaleka nestačí. Vyzdvihují také fyzickou velikost jednotlivců daného druhu a některé aspekty jejich chování.

Čtěte také: Zachraňme sedm ekosystémů, vyzývají experti

Melbourne a Hastings zjistili, že pokud jsou populace malé a zranitelné, změny v poměru pohlaví mohou mít obrovský dopad na jejich schopnost přežít.

Ohrožený hmyz

"Pokud u některých druhů počty stoupají a my je chráníme, pravděpodobně to děláme dobře," řekl britské BBC Alan Hasting z univerzity v Kalifornii

"Ale je tu spousta druhů - a většinou nejde o ty velké a charismatické, ale například o hmyz - kde riziko vyhynutí možná podceňujeme."

Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) určila více než 16 tisíc druhů ohrožených vyhynutím. Každý třetí obojživelník, každý čtvrtý savec, každý osmý pták a 70 procent rostlin bylo zařazeno na Červený seznam ohrožených druhů.

Čtěte také: Každý osmý ptačí druh ohrožený klimatickými změnami

 

Právě se děje

před 4 minutami

Federer si výhrou nad Berrettinim udržel na Turnaji mistrů naději

Šestinásobný šampion Roger Federer porazil na tenisovém Turnaji mistrů debutanta Mattea Berrettiniho z Itálie 7:6, 6:3 a po úvodním zaváhání s Dominicem Thiemem udržel naději na postup ze skupiny. Jeho rakouský přemožitel se ve večerním duelu neporažených utká v Londýně s Novakem Djokovičem.

Osmatřicetiletý Švýcar startuje na vyvrcholení sezony ATP Tour posedmnácté a pouze jednou, v roce 2008, nepostoupil do semifinále. Základní skupinu Björna Borga uzavře ve čtvrtek zápasem s Djokovičem.

Proti Berrettinimu vyhrál Federer i druhý vzájemný zápas. V prvním setu oba tenisté při svém podání nenabídli soupeři téměř žádné šance, jediný brejkbol ve dvanáctém gamu Švýcar nevyužil a rozhodl tie-break.

V něm už dvacetinásobný grandslamový šampion dominoval a brejkem pak vstoupil i do druhé sady. Těsný náskok uhájil, v osmé hře odvrátil tři brejkboly a při soupeřově podání pak proměnil druhý mečbol.

před 33 minutami

Obránce Jurčina bude v hokejové Spartě pokračovat, Ďaloga končí

Obránce Milan Jurčina uspěl na zkoušce v hokejové Spartě a v klubu bude hrát do konce sezony. V týmu naopak končí jiný slovenský obránce Marek Ďaloga. Pražané o něho měli zájem, ale slovenský reprezentant nabídku na prodloužení spolupráce odmítl.

Šestatřicetiletý Jurčina přišel do Sparty v polovině října a v sedmi extraligových zápasech nasbíral pět bodů za dvě branky a tři asistence. "Během zkoušky prokázal naplno své kvality. Spolu s trenéry jsme z něj nadšení a jsme moc rádi, že jsme se domluvili. Naše obranné řady pozvedl svým důrazem, mladší hráči se od něj mohou spoustu věcí naučit," uvedl sportovní ředitel vedoucího týmu extraligy Petr Ton na klubovém webu.

O šest let mladší Ďaloga posílil Spartu, za kterou již v minulosti hrál, krátce před začátkem sezony a podepsal smlouvu do začátku listopadové reprezentační přestávky. Vedení pražského klubu mělo o jeho služby zájem i nadále, účastník loňských olympijských her a pěti světových šampionátů se ale rozhodl odejít.

před 51 minutami

Na českých dálnicích hrozí 40kilometrové kolony. Dopravci vozy registrují příliš pomalu

Do nového mýta bylo zatím přihlášeno 196 000 vozů, tedy 43 procent z celkového počtu. Po prosincovém spuštění systému se na jednotky bude čekat desítky hodin. Na dálnicích tak hrozí kolony dlouhé až 40 kilometrů.

před 1 hodinou

Kreuzigerova stáj mění z Dimension Data název na NTT

Tým Dimension Data, za který jezdí český cyklista Roman Kreuziger, změní od příští sezony název. Jihoafrická stáj ponese podle titulárního sponzora jméno NTT Pro Cycling a změní barvy.

Nový dres a název dnes představily osobnosti týmu Edvald Boasson Hagen či Michael Valgren v sídle japonské komunikační společnosti NTT v Tokiu. Místo zelenobílých dresů nyní budou jezdit cyklisté týmu v černomodrých, které mírně připomínají barvy bývalé stáje Sky.

Další zprávy