České vědě vládnou muži. Nejsou chytřejší než ženy, ale nemusí na mateřskou

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 12. 2018 12:06
Jsou nadějnými vědkyněmi a předčí mnohé mužské kolegy. Jenže pak odejdou na mateřskou dovolenou a na jejich místa se dostanou leckdy méně schopní kolegové. Zatímco ony jsou doma s dítětem, jim naskakují publikace, stáže i kontakty, a tak to jsou oni, kdo šéfují, zatímco ženy ve vědě zastávají méně prestižní posty. I k tomu dospělo Národní kontaktní centrum – gender a věda, když jim v dotazníkovém šetření odpovědělo 2000 vědců a vědkyň. Centrum například zjišťovalo, jak jsou spokojení s pracovními podmínkami a jak a zda mohou vědkyně-matky vědu provozovat. Aktuálně.cz navázalo na jejich výzkum a zeptalo se tři vědkyň na mateřské dovolené. Tady jsou jejich zkušenosti.
Český objev na titulní straně časopisu Science.
Český objev na titulní straně časopisu Science. | Foto: science.sciencemag.org

Mohou vědkyně po mateřské dohnat náskok vědců?

Podle Lucie Grodecké mohou nadějné vědkyně dohnat vědce, kteří nemají podobný výpadek, ve znalostech a dovednostech, protože jejich potenciál se odchodem na mateřskou neztratí.

Jenže ve vědě se hodně hraje na body. A ty dohnat nejdou. "Méně publikací znamená méně bodů, a tedy těžší přístup ke grantům. Na druhou stranu existují nabídky zaměřené obecně na ženy, které se snaží tento rozdíl aspoň trochu narovnávat," líčí. Podobný problém je podle ní i s počtem zahraničních stáží.

"Myslím si, že se z hlediska počtu článků a citací se ten náskok spíše dohnat nedá. A to ani v případě, že ženy vědkyně pracují na částečný úvazek, ten čas strávený prací jim ve vědecké kariéře prostě chybí," doplňuje své poznatky Petra Špačková. Proto by se podle ní měla v hodnocení vědců a vědkyň zohledňovat doba, kterou strávili péčí o malé děti.

 

Právě se děje

Další zprávy