Prasečí mozky v láku, vaření komety v lavoru i přecucané klíště. V této podobě vědu neznáte

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
8. 6. 2018 11:30
Na výstavišti v pražských Letňanech právě probíhá do 9. června Veletrh vědy, na kterém se návštěvníci můžou seznámit s tím, jak se dá uvařit kometa, usvědčit zločinec, vykrmit klíště, přeměnit larva v dospělce nebo jak jde zvláknit bonbon v cukrovou vatu. I tak se dají totiž pojmout nejsložitější vědecké disciplíny, aby bavily i nejmenší děti. Čtvrtý ročník Veletrhu vědy zdarma nabízí přes 100 expozic od osmdesátky vystavovatelů z celé České republiky.
Foto: Zuzana Hronová
Foto: Zuzana Hronová

Jak tisknout na 3D tiskárně z brambor či kukuřice?

Pedagogická fakulta Západočeské univerzity Plzeň ukazovala dětem, jak se dá  hračka či nářadí vytisknout z brambory a kukuřice. Je to v podstatě jednoduché. "K tisknutí používáme škrob (modré vlákno vpravo), který dostaneme z brambor nebo kukuřice. A pak už stačí jen vrstvit a vrstvit," říká Jan Fadrhonc.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy