Prasečí mozky v láku, vaření komety v lavoru i přecucané klíště. V této podobě vědu neznáte

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
8. 6. 2018 11:30
Na výstavišti v pražských Letňanech právě probíhá do 9. června Veletrh vědy, na kterém se návštěvníci můžou seznámit s tím, jak se dá uvařit kometa, usvědčit zločinec, vykrmit klíště, přeměnit larva v dospělce nebo jak jde zvláknit bonbon v cukrovou vatu. I tak se dají totiž pojmout nejsložitější vědecké disciplíny, aby bavily i nejmenší děti. Čtvrtý ročník Veletrhu vědy zdarma nabízí přes 100 expozic od osmdesátky vystavovatelů z celé České republiky.
Foto: Zuzana Hronová

Jak tisknout na 3D tiskárně z brambor či kukuřice?

Pedagogická fakulta Západočeské univerzity Plzeň ukazovala dětem, jak se dá  hračka či nářadí vytisknout z brambory a kukuřice. Je to v podstatě jednoduché. "K tisknutí používáme škrob (modré vlákno vpravo), který dostaneme z brambor nebo kukuřice. A pak už stačí jen vrstvit a vrstvit," říká Jan Fadrhonc.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Silní vítr zaměstnává hasiče na Vysočině či v jižních Čechách. Padají stromy

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal v neděli odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku ale spadl i na chatku, nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. "Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít," řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku nebo v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu. Vítr přecházející přes Česko od západu může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Doprovázet ho mají také vydatné srážky.

před 45 minutami

Ausgburg s Koubkem prohrál v německé lize v Leverkusenu

Fotbalisté Augsburgu s Tomášem Koubkem v brance prohráli ve 23. kole německé ligy na hřišti Leverkusenu 0:2. Čtrnáctý Augsburg nevyhrál potřetí za sebou.

Koubka nejprve překonal v 25. minutě zblízka Moussa Diaby a po téměř hodině hry přízemní střelou z hranice vápna Nadiem Amiri. Do utkání nezasáhli Koubkovi čeští spoluhráči stoper Marek Suchý, který zůstal jen na lavičce, a zraněný záložník Jan Morávek.

Leverkusen vyhrál ve třetím utkání po sobě a bodově se dotáhl na čtvrtý Mönchengladbach, který drží poslední místo zaručují účast v Lize mistrů. Borussia má však zápas k dobru. Na vedoucí Bayern Mnichov ztrácí oba celky šest bodů.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Leverkusen - Augsburg 2:0 (25. Diaby, 59. Amiri),

18:00 Wolfsburg - Mohuč.

Další zprávy