Děti z "mrazničky" se v Česku rodí už 25 let. Problém s plodností mají dnes spíše muži

ČTK hrz, ČTK
6. 1. 2018 9:06
V Česku stále přibývá párů, které nemohou bez pomoci lékařů přivést na svět vlastní dítě. Jedinou možností pro ně je pak asistovaná reprodukce, řada ověřených metod, při kterých se manipuluje s vajíčkem, spermiemi či embryi. Jednou z nich je i kryokonzervace - zamrazení. První dítě z "mrazničky" přišlo na svět v roce 1984 v Austrálii. V tuzemsku se pak první dítě ze zmrazeného embrya narodilo před 25 lety, 5. ledna 1993.
Louise Brownová, první dítě ze zkumavky, se narodila v roce 1978. Na snímku z roku 1989 drží sestru Nataliu, jež přišla na svět o čtyři roky později stejným způsobem.
Louise Brownová, první dítě ze zkumavky, se narodila v roce 1978. Na snímku z roku 1989 drží sestru Nataliu, jež přišla na svět o čtyři roky později stejným způsobem. | Foto: ČTK

Louisa Brownová, první dítě ze zkumavky

Gynekolog Patrick Steptoe a fyziolog Robert G. Edwards v roce 1977 odebrali vajíčka Lesley Brownové, která měla neprůchodné vejcovody. Jedno z nich oplodnili na Petriho misce spermií jejího manžela Johna. V červenci 1978 se císařským řezem narodila zdravá holčička - Louisa Brownová (na snímku z roku 1989 se sestrou Natalií, jež přišla na svět rovněž pomocí umělého oplodnění). Pány Steptoa a Edwardse považovali od té doby Brownovi za blízké členy rodiny.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy