Teorie černých děr, expanze do vesmíru i mimozemšťané. Projděte si objevy Stephena Hawkinga

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková, Kristýna Hondlíková
14. 3. 2018 11:33
Ve středu zemřel jeden z nejvýznamnějších současných vědců Stephen Hawking. Proslavily jej objevy v oblasti kosmologie i kvantové gravitace. Nevěřil v existenci Boha a lidstvo varoval před mimozemskou civilizací. Od roku 1979 zastával pozici lukasiánského profesora matematiky, kterým byl dříve také Isaac Newton. Hawking byl držitelem Wolfovy ceny za fyziku, Copleyho medaile a Řádu společníků cti britské královny. Od 21 let trpěl amyotrofickou laterální sklerózou, která napadá nervový systém a způsobuje postupné ochrnutí celého těla. Doktoři mu předvídali dva roky života, nakonec se dožil 76 let. O jeho životě byl natočen snímek Teorie všeho, objevil se i v seriálech.
Fyzik Stephen Hawking na přednášce o původu vesmíru v Bruselu.
Fyzik Stephen Hawking na přednášce o původu vesmíru v Bruselu. | Foto: Reuters

Teorie černých děr

V roce 1974 Hawking z kvantové teorie vyvodil, že černé díry by měly vyzařovat teplo a náhle zanikat. V případě normálně velkých černých děr je proces extrémně pomalý, miniaturní černé díry se ale ohřívají velmi rychle a jejich exploze je doprovázena energií milionu jednomegatunových vodíkových bomb. Jeho zjištění tehdy vyvolalo vášnivou debatu v oblasti moderní kosmologie.

Ve svém nejnovějším článku z roku 2016 však Hawking vyvrátil jeden z předpokladů Einsteinovy teorie relativity. Ta říká, že vše, co překročí hranice černé díry, světlo nevyjímaje, navždy zmizí. Tvrdil naopak, že černé díry mohou informace jak mazat, tak i uchovávat. A to díky jakýmsi "vláskům", jimiž jsou posety a které mají schopnost shromažďovat informace. "Pokud se cítíte být lapeni v černé díře, nevzdávejte to," komentoval svou teorii o černých dírách Hawking.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecká palba v Idlibu zabila devět lidí na straně Damašku

Síly podporující režim syrského prezidenta Bašára Asada v pondělí přišly o devět bojovníků při tureckém ostřelování v provincii Idlib, kde se nachází poslední syrské pozice džihádistů a povstalců podporovaných Ankarou. Napsala to agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Ofenziva vlády, kterou podporuje Rusko, na severozápadě Sýrie trvá bez přestávky od prosince.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy