Teorie černých děr, expanze do vesmíru i mimozemšťané. Projděte si objevy Stephena Hawkinga

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková, Kristýna Hondlíková
14. 3. 2018 11:33
Ve středu zemřel jeden z nejvýznamnějších současných vědců Stephen Hawking. Proslavily jej objevy v oblasti kosmologie i kvantové gravitace. Nevěřil v existenci Boha a lidstvo varoval před mimozemskou civilizací. Od roku 1979 zastával pozici lukasiánského profesora matematiky, kterým byl dříve také Isaac Newton. Hawking byl držitelem Wolfovy ceny za fyziku, Copleyho medaile a Řádu společníků cti britské královny. Od 21 let trpěl amyotrofickou laterální sklerózou, která napadá nervový systém a způsobuje postupné ochrnutí celého těla. Doktoři mu předvídali dva roky života, nakonec se dožil 76 let. O jeho životě byl natočen snímek Teorie všeho, objevil se i v seriálech.
Stephen Hawking.
Stephen Hawking. | Foto: Reuters
Fyzik Stephen Hawking na přednášce o původu vesmíru v Bruselu.
Fyzik Stephen Hawking na přednášce o původu vesmíru v Bruselu. | Foto: Reuters

Teorie černých děr

V roce 1974 Hawking z kvantové teorie vyvodil, že černé díry by měly vyzařovat teplo a náhle zanikat. V případě normálně velkých černých děr je proces extrémně pomalý, miniaturní černé díry se ale ohřívají velmi rychle a jejich exploze je doprovázena energií milionu jednomegatunových vodíkových bomb. Jeho zjištění tehdy vyvolalo vášnivou debatu v oblasti moderní kosmologie.

Ve svém nejnovějším článku z roku 2016 však Hawking vyvrátil jeden z předpokladů Einsteinovy teorie relativity. Ta říká, že vše, co překročí hranice černé díry, světlo nevyjímaje, navždy zmizí. Tvrdil naopak, že černé díry mohou informace jak mazat, tak i uchovávat. A to díky jakýmsi "vláskům", jimiž jsou posety a které mají schopnost shromažďovat informace. "Pokud se cítíte být lapeni v černé díře, nevzdávejte to," komentoval svou teorii o černých dírách Hawking.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Trump se setkal se šéfem Facebooku Zuckerbergem. Rozhovor byl pěkný, uvedl prezident

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal se šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem. Sám Trump to oznámil na Twitteru s tím, že rozhovor byl "pěkný". Firma Facebook schůzku potvrdila, setkání prý bylo "dobré a konstruktivní".

"Mark je ve Washingtonu, setkal se s politiky, aby vyslechl jejich obavy a pohovořil o budoucí regulaci internetu," uvedla firma Facebook. "Měl také dobré, konstruktivní setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě," dodala.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Tři kilometry od Bílého domu se v noci střílelo. Jeden člověk zemřel, pět dalších bylo zraněno

Jeden člověk zemřel a pět dalších bylo zraněno při noční střelbě ve Washingtonu, jen asi tři kilometry od Bílého domu, sídla amerického prezidenta. Oznámila to místní policie.

Ve washingtonské čtvrti Columbia Heights, kde ke střelbě došlo, odvážely zraněné vozy záchranné služby. Podle agentury Reuters není nikdo z nich ohrožen na životě. Nasazení policie bylo v místě incidentu podle očitých svědků masivní.

Zda byl pachatel dopaden, není známo, podle policistů je ale už situace pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy