Češi patří ke světově proslulým vědcům. Těchto sedm úspěšných obdrželo Cenu Neuron 2017

Magazín Magazín
1. 9. 2017 13:43
Neuron, nadační fond na podporu vědy, i letos ocenil osobnosti, které ve svých oborech dosáhly velkých úspěchů, často dokonce stály u jejich zrodu. Sedm vědců, kteří se stali vzory a inspirací dalším generacím, převzalo 6. prosince Cenu Neuron za přínos světové vědě.
Chemik Emil Paleček,  laureát Ceny Neuron za přínos světové vědě za rok 2017.
Chemik Emil Paleček, laureát Ceny Neuron za přínos světové vědě za rok 2017. | Foto: nfneuron.cz

Emil Paleček – laureát v oboru chemie

Ještě před půl stoletím si nikdo neuměl představit, že by DNA bylo možné číst elektrochemickou cestou. S tímto světově převratným objevem přišel až Emil Paleček. Na jeho objevu pak byla založena nová vědní disciplína. To vše přesto, že se u nás genetika nesměla vyučovat a mnozí jeho kolegové ani nevěděli, co DNA je. Emil Paleček se zabývá biofyzikální chemií a nejraději pracuje v sobotu, kdy ho nikdo neruší. Jeho kolegové o něm říkají, že je laskavý a umíněný. Možná právě proto se nezastavil a ještě před deseti lety, tedy ve svých 77 letech, mohl přijít s dalším důležitým objevem - tentokrát na poli diagnostiky potenciálního zárodku rakoviny. Ve výzkumu dále pokračuje a dá se říci, že staví na základech, které sám před půlstoletím postavil.

Zdroj: NF Neuron

 

Právě se děje

teď

O post hlavního hygienika mají zájem tři uchazeči, Gottwaldovou vláda odvolala v půlce března

O post hlavního hygienika, který je zároveň náměstkem ministra zdravotnictví, mají zájem tři uchazeči. Přihlášky zájemci posílali do pondělní půlnoci, další obálky proto podle mluvčí mohou být ještě na cestě. Předchozí hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou vláda odvolala v polovině března, krátce po začátku šíření koronaviru v Česku. Vedením úřadu byla dočasně pověřená Jarmila Rážová, která vedla středočeskou krajskou hygienu.

Vláda oznámila odvolání Gottvaldové 12. března. "Podle našeho paní hlavní hygienička nezvládla svoji práci a svoji pozici," řekl tehdy premiér Babiš. Hlasování kabinetu bylo podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jednomyslné.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 59 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy