Mladík z Brna dostal od evropských vědců 37 milionů. Chce vylepšit léčbu leukémie

hrz hrz
29. 7. 2018 10:31
Evropská výzkumná rada udělila startovací granty pro špičkové mladé vědce z celé Evropy. Je mezi nimi i biolog Marek Mráz z Masarykovy univerzity, jenž chce se svým týmem přijít na účinnější léčbu leukémie.
Biolog Marek Mráz
Biolog Marek Mráz | Foto: Masarykova univerzita

Mladý brněnský biolog Marek Mráz (35) dosáhl další mety ve své slibně se rozvíjející kariéře. Evropská výzkumná rada (ERC), v níž zasedají přední evropští vědci, totiž vybrala jeho projekt, jenž následně získal velmi ceněný startovací grant.

Vědci mohou díky grantu s finanční dotací 37 milionů korun po dobu pěti let intenzivně zkoumat vznik a léčbu chronické lymfocytární leukémie, což je nejčastější typ leukémie u dospělých lidí.

Zaměří se především na detailní vysledování mechanismu, jakým choroba vzniká. Chtějí najít účinnější terapii a nová léčiva otestovat na myších.

 "Získané finance využijeme asi z poloviny na hrazení experimentů a materiálu a z poloviny na personální náklady členů týmu," říká Marek Mráz.

Se svým vědeckým týmem působí ve Vědecko-výzkumném centru Ceitec na Masarykově univerzitě. Pracoviště je na české poměry unikátní díky tomu, že se podařilo v rámci jednoho institutu propojit biology, lékaře, chemiky, techniky, fyziky, veterináře a další odborníky. Díky této mezioborové spolupráci institut nabízí mnohem komplexnější řešení problémů.

Marek Mráz patří ke skutečným špičkám ve svém oboru a jeho kariéra má velmi rychlé tempo. Už jako doktorský student obdržel cenu ministra školství pro výjimečné doktorandy, v roce 2014 cenu Evropské hematologické asociace a v roce 2015 cenu České onkologické společnosti za nejvýznamnější vědeckou publikaci roku. Ačkoliv je mu teprve 35 let, vede vlastní výzkumnou skupinu a má za sebou pracovní pobyty na prestižní americké Mayo Clinic a na University of California v San Diegu.

"Získání třetího grantu ERC pro Ceitec MU, tedy pátého pro celé konsorcium Ceitec, je potvrzením, že se zhodnocuje investice, která do Brna přišla. Vybudovali jsme zde z evropských zdrojů jedno z nejlépe vybavených vědeckých center v Evropě. Daří se nám také vytvářet takové pracovní prostředí, které dokáže špičkové vědce udržet," pochvaluje si Jiří Nantl, ředitel Ceitecu Masarykovy univerzity. 

Prestižní granty Evropské výzkumné rady letos získalo hned pět řešitelů z Česka. Kromě Martina Mráze to je také Matyáš Fendrych z Přírodovědecké fakulty, Ondřej Pejcha z Matematicko-fyzikální fakulty, Kateřina Sam z Biologického centra Akademie věd a Ondřej Štěpánek z Ústavu molekulární genetiky.

Jak již dříve řekl ČTK přední český fyzik a jeden z 22 členů rady Tomáš Jungwirth, granty jsou také ukazatelem úrovně vědy. Česko v jejich získávání nebývalo příliš úspěšné, zlom nastal teprve nedávno. Ovšem ve srovnání s vyspělejšími (ale i většími) evropskými státy Češi přece jen ještě pokulhávají. Například Německo získalo v tomto kole 73 grantů, Itálie 42. Třetím nejúspěšnějším státem byla letos Francie, kam putuje 33 grantů, tedy o tři více než do Česka od začátku těchto startovacích grantů v roce 2008.

Video: Čeští vědci vyvinuli převratný čip. Tisíckrát zrychlí přenos dat

Čeští vědci vyvinuli převratný čip. Tisíckrát zrychlí přenos dat | Video: Veronika Ljuba Bucková
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy