Novou metodou odhalí mrtvici i méně zkušený lékař, říká oceněný doktor z Brna

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 11. 2017 14:00
Neurolog Ondřej Volný z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně dostal za své poznatky v polovině listopadu v Záhřebu ocenění Danubius Young Scientist Award určené pro vynikající mladé vědce. Přišel na to, že nová metoda zobrazení mozku pomůže rychleji odhalit mrtvici. "Díky této metodě zobrazení získáváme lepší představu o toku krve a o uložení uzávěru mozkové tepny," říká v rozhovoru. Cévní mozková příhoda je druhou nejčastější příčinou úmrtí na světě, ročně postihne 17 milionů lidí a třetina z nich zemře. Lékaři znají efektivní léčbu, ale pacient se jí musí dočkat včas, jinak mu hrozí úmrtí nebo trvalé následky.
Brněnský lékař Ondřej Volný se svým oceněním.
Brněnský lékař Ondřej Volný se svým oceněním. | Foto: fnusa.cz

Mohl byste laické veřejnosti vysvětlit, v čem spočívá metoda "multifázické CT angiografie", za níž jste v polovině listopadu dostal prestižní cenu? A v čem je jiná než ta dosavadní?

Jedná se o zobrazení mozkových cév a cirkulace v třech fázích, tedy dynamicky, které lze změnou protokolu CT přístroje nastavit na kterémkoliv CT přístroji. Díky této metodě zobrazení získáváme lepší představu o toku krve a o uložení uzávěru mozkové tepny, například o jeho délce.

Jaké jsou její další výhody?

Ukazuje se, že je tato metoda přínosnější i pro lékaře s nižší úrovní zkušeností v zobrazení mozku a mozkových cév u pacientů s cévní mozkovou příhodou - jinými slovy, že po krátkém úvodu do CT angiografie, jsou schopni přesněji "hledat" uzávěr mozkových tepen.
 
Cévní mozková příhoda je druhá nejčastější příčina úmrtí, přesto takto přesná diagnostika byla vyvinuta až nedávno a vy jste byl u toho. Jak se vám to podařilo?

Tato metoda byla vytvořena na pracovišti Calgary Stroke Program. Já jsem měl to štěstí v Calgary působit jako mladý lékař-neurolog a klinický výzkumník. De facto jsem stál u zrodu této metody a naskytla se mi příležitost metodu přivézt do Brna a po několika měsících ji ve spolupráci s lékaři Kliniky zobrazovacích metod Fakultní nemocnice u sv. Anny zavést do běžné klinické praxe. Využili  jsme ji už u několika set pacientů. Náš výzkum byl poté zaměřen na přínosy této metody pro klinickou praxi a zlepšení diagnostiky cévní mozkové příhody.

CT angiografie (CTA)

Kontrastní rentgenové vyšetření cév pomocí počítačové tomografie. Využívá se hlavně při podezření na porušení stěny tepen, zúžení nebo rozšíření. Díky kontrastní látce, aplikované pacientovi do žíly, se na monitoru zobrazí průběh cév a lékař může ihned popisovat jejich případnou patologii.

Jak se tedy tato metoda osvědčuje v praxi?
Metodu využíváme v každodenní praxi již od roku 2014. Pokud je do naší nemocnice přivezen pacient s podezřením na cévní mozkovou příhodu, tak je multifázická CTA provedena u každého z nich. Metoda se nám v klinické praxi osvědčuje. Naši radiologové jsou s "obrázky" spokojeni a dle zpětné vazby od nich vím, že jim častokrát pomáhá v "hledání" uzávěru mozkové tepny.

Jak dopadl váš výzkum, zaměřený na přínos metody?

Při provádění naší studie, kdy jsme metodu srovnávali s klasickou jednofázovou CTA, se všichni zapojení lékaři, tedy deset neurologů a deset radiologů, vyjádřili pozitivně, tedy že se jim s multifázickou CTA pracovalo lépe a že pro ně bylo, po krátkém uvedení do nové metody, snazší odhalit uzávěr, neboli trombus. Navíc někteří ze zapojených lékařů v době, kdy hodnotili snímky, prakticky neměli zkušenosti z hodnocení CT angiografie a uzávěrů mozkových tepen u akutní cévní mozkové příhody.

Mrtvice má příznaků desítky, těmi hlavními jsou pokles koutků, slabost končetin a porucha řeči, upozorňuje neurolog Aleš Tomek. Poznat ji a dostat se včas do nemocnice je podle něj naprosto zásadní. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 8 minutami

Návrat Boeingu 737 MAX nabírá na tempu, létá jich už přes 100

Počet letadel Boeing 737 MAX zpět v provozu už přesáhl stovku. Informovala o tom v pátek agentura Bloomberg. Provoz těchto strojů byl před dvěma lety v celém světě zastaven po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii, při kterých zemřelo celkem 346 lidí. Novou certifikaci letadlu dosud udělili mimo jiné regulátoři ve Spojených státech, Evropské unii, Británii, Brazílii, Kanadě, Austrálii či ve Spojených arabských emirátech.

Letadla 737 MAX uskutečnila do 3. března už 1300 letů, z toho 400 připadá na leteckou společnost American Airlines, vyplývá z dat analytické společnosti Cirium. Jako první do provozu stroj vrátily brazilské nízkorozpočtové aerolinky Gol. Jejich osm letadel bylo minulý týden nejvytíženějších, ve vzduchu strávily v průměru 11 hodin denně.

Letadla 737 MAX na začátku roku 2019 nejprve z provozu vyřadila Čína. Tyto stroje tam novou akreditaci zatím neobdržely.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Úřady rozšíří kvůli daňovým přiznáním provozní dobu podatelen

Finanční správa kvůli blížícímu se termínu pro přiznání daně z příjmu rozšíří od 22. března do 1. dubna provozní dobu podatelen, a to na každý den od osmi do 17 hodin. Nicméně správa doporučuje odevzdat daňové přiznání elektroniky. V tiskové zprávě o tom v pátek informovala finanční správa. Pracoviště v tzv. optimalizovaném režimu 2+2 budou uzavřena. Stejně tak správa letos nebude organizovat výjezdy pracovníků finančních úřadů do vybraných obcí.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektronicky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů nebo do sběrných boxů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy