Novou metodou odhalí mrtvici i méně zkušený lékař, říká oceněný doktor z Brna

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 11. 2017 14:00
Neurolog Ondřej Volný z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně dostal za své poznatky v polovině listopadu v Záhřebu ocenění Danubius Young Scientist Award určené pro vynikající mladé vědce. Přišel na to, že nová metoda zobrazení mozku pomůže rychleji odhalit mrtvici. "Díky této metodě zobrazení získáváme lepší představu o toku krve a o uložení uzávěru mozkové tepny," říká v rozhovoru. Cévní mozková příhoda je druhou nejčastější příčinou úmrtí na světě, ročně postihne 17 milionů lidí a třetina z nich zemře. Lékaři znají efektivní léčbu, ale pacient se jí musí dočkat včas, jinak mu hrozí úmrtí nebo trvalé následky.
Brněnský lékař Ondřej Volný se svým oceněním.
Brněnský lékař Ondřej Volný se svým oceněním. | Foto: fnusa.cz

Mohl byste laické veřejnosti vysvětlit, v čem spočívá metoda "multifázické CT angiografie", za níž jste v polovině listopadu dostal prestižní cenu? A v čem je jiná než ta dosavadní?

Jedná se o zobrazení mozkových cév a cirkulace v třech fázích, tedy dynamicky, které lze změnou protokolu CT přístroje nastavit na kterémkoliv CT přístroji. Díky této metodě zobrazení získáváme lepší představu o toku krve a o uložení uzávěru mozkové tepny, například o jeho délce.

Jaké jsou její další výhody?

Ukazuje se, že je tato metoda přínosnější i pro lékaře s nižší úrovní zkušeností v zobrazení mozku a mozkových cév u pacientů s cévní mozkovou příhodou - jinými slovy, že po krátkém úvodu do CT angiografie, jsou schopni přesněji "hledat" uzávěr mozkových tepen.
 
Cévní mozková příhoda je druhá nejčastější příčina úmrtí, přesto takto přesná diagnostika byla vyvinuta až nedávno a vy jste byl u toho. Jak se vám to podařilo?

Tato metoda byla vytvořena na pracovišti Calgary Stroke Program. Já jsem měl to štěstí v Calgary působit jako mladý lékař-neurolog a klinický výzkumník. De facto jsem stál u zrodu této metody a naskytla se mi příležitost metodu přivézt do Brna a po několika měsících ji ve spolupráci s lékaři Kliniky zobrazovacích metod Fakultní nemocnice u sv. Anny zavést do běžné klinické praxe. Využili  jsme ji už u několika set pacientů. Náš výzkum byl poté zaměřen na přínosy této metody pro klinickou praxi a zlepšení diagnostiky cévní mozkové příhody.

CT angiografie (CTA)

Kontrastní rentgenové vyšetření cév pomocí počítačové tomografie. Využívá se hlavně při podezření na porušení stěny tepen, zúžení nebo rozšíření. Díky kontrastní látce, aplikované pacientovi do žíly, se na monitoru zobrazí průběh cév a lékař může ihned popisovat jejich případnou patologii.

Jak se tedy tato metoda osvědčuje v praxi?
Metodu využíváme v každodenní praxi již od roku 2014. Pokud je do naší nemocnice přivezen pacient s podezřením na cévní mozkovou příhodu, tak je multifázická CTA provedena u každého z nich. Metoda se nám v klinické praxi osvědčuje. Naši radiologové jsou s "obrázky" spokojeni a dle zpětné vazby od nich vím, že jim častokrát pomáhá v "hledání" uzávěru mozkové tepny.

Jak dopadl váš výzkum, zaměřený na přínos metody?

Při provádění naší studie, kdy jsme metodu srovnávali s klasickou jednofázovou CTA, se všichni zapojení lékaři, tedy deset neurologů a deset radiologů, vyjádřili pozitivně, tedy že se jim s multifázickou CTA pracovalo lépe a že pro ně bylo, po krátkém uvedení do nové metody, snazší odhalit uzávěr, neboli trombus. Navíc někteří ze zapojených lékařů v době, kdy hodnotili snímky, prakticky neměli zkušenosti z hodnocení CT angiografie a uzávěrů mozkových tepen u akutní cévní mozkové příhody.

Mrtvice má příznaků desítky, těmi hlavními jsou pokles koutků, slabost končetin a porucha řeči, upozorňuje neurolog Aleš Tomek. Poznat ji a dostat se včas do nemocnice je podle něj naprosto zásadní. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy