Čeští vědci v roce 2017 o sobě dali vědět. Projděte si 10 nejzajímavějších rozhovorů

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 28. 12. 2017 20:03
V roce 2017 vznikla na Aktuálně.cz rubrika Věda. Přináší vám zajímavosti z nejrůznějších oborů a snaží se ukázat, že Češi patří mezi vědci k evropské špičce. Připravili jsme pro vás výběr deseti nejpozoruhodnějších rozhovorů.
Světově proslulý fyzik Martin Roček přebírá vědeckou cenu Neuron.
Světově proslulý fyzik Martin Roček přebírá vědeckou cenu Neuron. | Foto: nfneuron.cz

Rodiče s ním emigrovali skokem do moře, dnes je přední fyzik

Teoretický fyzik Martin Roček obdržel Cenu Neuron za přínos světové vědě od stejnojmenného nadačního fondu. Koho nezaujmou taje Ročkova náročného oboru supersymetrie, toho rozhodně zaujme jeho dobrodružný život.

"Všichni výletníci koukali směrem na přístavní molo, my jsme skočili na druhou stranu, takže si toho nikdo nevšiml. Jenže pak si sundala kabát a boty naše babička, která měla asi devadesát kilo, takže když žuchla do vody za námi, toho už si lidé všimli," popisuje fyzik, jak jeho rodina riskantně emigrovala z Československa.

Článek si přečtěte zde

 

Právě se děje

před 43 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy