Můj sen? Programovat lety do vesmíru, říká úspěšný student

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
9. 9. 2014 12:00
Rozhovor s Martinem Raszykem, mnohonásobným medailistou v mezinárodních soutěžích v astronomii, fyzice či programování.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Karviná - Kdyby byl atlet a vozil by pravidelně každý rok z mezinárodních soutěží medaile z některé ze čtyř disciplín, byl by celebritou. Jenže Martin Raszyk (19) je čerstvý absolvent karvinského gymnázia a jeho disciplínami jsou: astronomie, astrofyzika, fyzika a programování.

Právě odjíždí studovat na technickou univerzitu do Curychu a jeho snem je programovat pilotované či nepilotované lety do vesmíru.

Mezinárodní úspěchy Martina Raszyka

Martin Raszyk - nadaný student - české naděje

- 2011: bronz z Mezinárodní astronomické olympiády v Kazachstánu

- 2012: stříbro na Středoevropské olympiádě v informatice v Maďarsku, bronz na Mezinárodní fyzikální olympiádě v Estonsku, stříbro na Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice v Brazílii a stříbro na Mezinárodní astronomické olympiádě v Jižní Koreji

- 2013: bronz na Mezinárodní olympiádě v informatice v Austrálii

- 2014: bronz z Mezinárodní olympiády v informatice na Tchaj-wanu a bronz z Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice v Rumunsku

A.cz: Je neuvěřitelné, na jaké špičkové úrovni zvládáte tolik oborů. Využíváte pro ně nějaké společné znalosti či schopnosti?

Využívám své znalosti matematiky a analytické myšlení.

A.cz: Nyní se specializujete na fyziku, astrofyziku a programování. Ale vaším prvním koníčkem, ještě na základní škole, byl zeměpis. Proč právě tento předmět?

Zeměpis mě zajímal a zajímá hlavně proto, že zahrnuje spoustu oblastí
- regionální zeměpis, fyzický i socioekonomický zeměpis, a usiluje
také o pochopení souvislostí a vztahů v těchto oborech.

A.cz: Uspěl jste v celostátní soutěži, máte v zeměpise i nějaký mezinárodní úspěch?

Mezi mé úspěchy z této doby patří účast na mezinárodní zeměpisné soutěži pořádané společností National Geographic v hlavním městě
Mexika v červenci 2009.

A.cz: Na astronomické olympiádě jste v roce 2012 získal stříbro, byl jste přitom o dva roky mladší než nyní a soutěž se navíc konala v Rio de Janeiru, tedy pod jižní oblohou. Čím to?

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

V Brazílii mi lépe sedly úlohy, letos se mi naopak příliš nepodařila práce s mapkou hvězdné oblohy ani pozorování v planetáriu.

A.cz: Na jaký obor se chcete specializovat? Nebo propojíte oba a budete třeba programovat  astronomické modely?

V budoucnu se chci specializovat na programování. Pokud by se ovšem naskytl zajímavý projekt například z oblasti pilotovaných i nepilotovaných letů do vesmíru, ve kterém bych mohl uplatnit znalosti programování, rád bych se do takového projektu zapojil.

A.cz: Absolvoval jste karvinské gymnázium. Na jakou vysokou školu míříte a co budete studovat?

Budu studovat informatiku na ETH Zürich (technická vysoká škola) ve Švýcarsku.

A.cz: Proč jste si vybral právě tuto školu?

ETH Zürich jsem si vybral, protože patří k nejlepším na světě v technických oborech, mezi něž se řadí i informatika. Dále mě zaujalo, že výuka probíhá v němčině i angličtině, takže budu mít možnost se zdokonalit v obou těchto jazycích.

A.cz: Jak jste se k programování a astronomii dostal? Od kolika let se těmto oborům věnujete?

Úspěchy mladého talentu ocenil i Moravskoslezský kraj.
Úspěchy mladého talentu ocenil i Moravskoslezský kraj. | Foto: Moravskoslezský kraj

Astronomie mě zajímá již od útlého dětství, nejprve jsem si četl populární knihy o vesmíru, později se k nim přidaly i odborné publikace. Programování se věnuji od prvního ročníku na střední škole. Nejprve jsem se naučil základy jazyka C a jednoduché algoritmy, později jsem se začal zajímat i o složitější algoritmy a jejich efektivitu.

A.cz: Zrovna v těchto dvou oborech toho lze stále hodně nového objevovat. Souhlasíte?

Ano, v astronomii, astrofyzice i programování je rozhodně stále spousta nezodpovězených otázek a nevyřešených problémů. V astronomii může jít třeba o popis vesmíru v okamžicích stále bližších Velkému třesku, v programování třeba o problém P versus NP, který spolu s dalšími patří mezi otevřené problémy.

A.cz: Jak byste laikovi vysvětlil, v čem spočívá "problém P vs. NP"?

Spočívá v otázce, zda pro každý problém, u kterého lze výpočetní technikou efektivně ověřit jeho řešení, lze toto řešení výpočetní technikou také efektivně nalézt.

A.cz: Co vás na obou oborech fascinuje?

Martin Raszyk po letošním návratu z Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice v rumunské Suceavě (stojí druhý zleva).
Martin Raszyk po letošním návratu z Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice v rumunské Suceavě (stojí druhý zleva). | Foto: www.astro.cz

Na astronomii a astrofyzice mě fascinuje to, že tyto obory jdou za hranice naší planety a pokouší se pochopit stavbu a princip vesmíru na různých měřítkách - uvnitř naší sluneční soustavy i na úrovni galaxií a jejich soustav. Na programování se mi líbí přesnost a analytičnost. Baví mě přemýšlet nad tím, jak fungují algoritmy, a vymýšlet své vlastní algoritmy, které budou schopny efektivně řešit zadané úkoly.

A.cz: Kolik volného času oběma oborům věnujete? Na čem ve svém volném čase bádáte?

Astronomie a programování mi zaberou většinu času. Velkou část svého volna věnuji četbě odborných knih z různých oborů. Také online soutěžím v programování. To mi slouží rovněž jako příprava na mezinárodní soutěže v programování.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy