Můj sen? Programovat lety do vesmíru, říká úspěšný student

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
9. 9. 2014 12:00
Rozhovor s Martinem Raszykem, mnohonásobným medailistou v mezinárodních soutěžích v astronomii, fyzice či programování.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Karviná - Kdyby byl atlet a vozil by pravidelně každý rok z mezinárodních soutěží medaile z některé ze čtyř disciplín, byl by celebritou. Jenže Martin Raszyk (19) je čerstvý absolvent karvinského gymnázia a jeho disciplínami jsou: astronomie, astrofyzika, fyzika a programování.

Právě odjíždí studovat na technickou univerzitu do Curychu a jeho snem je programovat pilotované či nepilotované lety do vesmíru.

Mezinárodní úspěchy Martina Raszyka

Martin Raszyk - nadaný student - české naděje

- 2011: bronz z Mezinárodní astronomické olympiády v Kazachstánu

- 2012: stříbro na Středoevropské olympiádě v informatice v Maďarsku, bronz na Mezinárodní fyzikální olympiádě v Estonsku, stříbro na Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice v Brazílii a stříbro na Mezinárodní astronomické olympiádě v Jižní Koreji

- 2013: bronz na Mezinárodní olympiádě v informatice v Austrálii

- 2014: bronz z Mezinárodní olympiády v informatice na Tchaj-wanu a bronz z Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice v Rumunsku

A.cz: Je neuvěřitelné, na jaké špičkové úrovni zvládáte tolik oborů. Využíváte pro ně nějaké společné znalosti či schopnosti?

Využívám své znalosti matematiky a analytické myšlení.

A.cz: Nyní se specializujete na fyziku, astrofyziku a programování. Ale vaším prvním koníčkem, ještě na základní škole, byl zeměpis. Proč právě tento předmět?

Zeměpis mě zajímal a zajímá hlavně proto, že zahrnuje spoustu oblastí
- regionální zeměpis, fyzický i socioekonomický zeměpis, a usiluje
také o pochopení souvislostí a vztahů v těchto oborech.

A.cz: Uspěl jste v celostátní soutěži, máte v zeměpise i nějaký mezinárodní úspěch?

Mezi mé úspěchy z této doby patří účast na mezinárodní zeměpisné soutěži pořádané společností National Geographic v hlavním městě
Mexika v červenci 2009.

A.cz: Na astronomické olympiádě jste v roce 2012 získal stříbro, byl jste přitom o dva roky mladší než nyní a soutěž se navíc konala v Rio de Janeiru, tedy pod jižní oblohou. Čím to?

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

V Brazílii mi lépe sedly úlohy, letos se mi naopak příliš nepodařila práce s mapkou hvězdné oblohy ani pozorování v planetáriu.

A.cz: Na jaký obor se chcete specializovat? Nebo propojíte oba a budete třeba programovat  astronomické modely?

V budoucnu se chci specializovat na programování. Pokud by se ovšem naskytl zajímavý projekt například z oblasti pilotovaných i nepilotovaných letů do vesmíru, ve kterém bych mohl uplatnit znalosti programování, rád bych se do takového projektu zapojil.

A.cz: Absolvoval jste karvinské gymnázium. Na jakou vysokou školu míříte a co budete studovat?

Budu studovat informatiku na ETH Zürich (technická vysoká škola) ve Švýcarsku.

A.cz: Proč jste si vybral právě tuto školu?

ETH Zürich jsem si vybral, protože patří k nejlepším na světě v technických oborech, mezi něž se řadí i informatika. Dále mě zaujalo, že výuka probíhá v němčině i angličtině, takže budu mít možnost se zdokonalit v obou těchto jazycích.

A.cz: Jak jste se k programování a astronomii dostal? Od kolika let se těmto oborům věnujete?

Úspěchy mladého talentu ocenil i Moravskoslezský kraj.
Úspěchy mladého talentu ocenil i Moravskoslezský kraj. | Foto: Moravskoslezský kraj

Astronomie mě zajímá již od útlého dětství, nejprve jsem si četl populární knihy o vesmíru, později se k nim přidaly i odborné publikace. Programování se věnuji od prvního ročníku na střední škole. Nejprve jsem se naučil základy jazyka C a jednoduché algoritmy, později jsem se začal zajímat i o složitější algoritmy a jejich efektivitu.

A.cz: Zrovna v těchto dvou oborech toho lze stále hodně nového objevovat. Souhlasíte?

Ano, v astronomii, astrofyzice i programování je rozhodně stále spousta nezodpovězených otázek a nevyřešených problémů. V astronomii může jít třeba o popis vesmíru v okamžicích stále bližších Velkému třesku, v programování třeba o problém P versus NP, který spolu s dalšími patří mezi otevřené problémy.

A.cz: Jak byste laikovi vysvětlil, v čem spočívá "problém P vs. NP"?

Spočívá v otázce, zda pro každý problém, u kterého lze výpočetní technikou efektivně ověřit jeho řešení, lze toto řešení výpočetní technikou také efektivně nalézt.

A.cz: Co vás na obou oborech fascinuje?

Martin Raszyk po letošním návratu z Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice v rumunské Suceavě (stojí druhý zleva).
Martin Raszyk po letošním návratu z Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice v rumunské Suceavě (stojí druhý zleva). | Foto: www.astro.cz

Na astronomii a astrofyzice mě fascinuje to, že tyto obory jdou za hranice naší planety a pokouší se pochopit stavbu a princip vesmíru na různých měřítkách - uvnitř naší sluneční soustavy i na úrovni galaxií a jejich soustav. Na programování se mi líbí přesnost a analytičnost. Baví mě přemýšlet nad tím, jak fungují algoritmy, a vymýšlet své vlastní algoritmy, které budou schopny efektivně řešit zadané úkoly.

A.cz: Kolik volného času oběma oborům věnujete? Na čem ve svém volném čase bádáte?

Astronomie a programování mi zaberou většinu času. Velkou část svého volna věnuji četbě odborných knih z různých oborů. Také online soutěžím v programování. To mi slouží rovněž jako příprava na mezinárodní soutěže v programování.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 7 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
Další zprávy